חסר רכיב

ככה לא מתנהג.ת מנהיג.ה | יניב גולן

09/02/2024
 

הקמפיין של הדס דניאלי-ילין הוא כוחני וחוצה גבולות. המודעות האחרונות מטעמה רומסות ערכים בסיסיים של חברה מתוקנת. ולזה אסור להסכים


מעולם לא החלפתי מילה עם ליאור שמחה או עם הדס דניאלי-ילין, ואיני יודע מי משניהם מתאים יותר לתפקיד המזכ"ל. אני כן יכול לומר שהקמפיין של דניאלי-ילין הוא כוחני וחוצה קווים. המודעות האחרונות שראיתי, תיכף נפרט, רומסות ערכים בסיסיים של חברה מתוקנת. ולזה אסור להסכים.


ההרגשה הברורה היא שיש איזו חבורה צינית שמנהלת מטעמה מסע מניפולטיבי - מה שמטיל צל כבד על שיקול הדעת שלה עצמה. קצת מזכיר את הבחירה של חברת הכנסת תמר זנדברג במשה קלוגהפט (אבי קמפיין "השתולים" וההסתה נגד הקרן החדשה) כיועץ הסתרים שלה בבחירות הפנימיות במרצ. קמפיין זה בסדר, אפשר גם לשלם כסף לאנשי מקצוע וקצת למתוח את החבל, אבל לא הכל מותר.


נתחיל מהמודעה שזועקת באדום אש - "אסור שהביביזם יחלחל לתנועה הקיבוצית". מתחת לזה כתוב "התיקון מתחיל בקיבוצים" והצביעו הדס. במונחים של רובנו, ביביזם זו האשמה קשה, מאוד. בטח אחרי השנה האחרונה. ככל שאני מבין, משתמע מכאן שבחירה בליאור שמחה פירושה הכנסת ביביזם לתנועה.


באמת שקשה לפרש זאת אחרת. אבל מה תומך בטענה החמורה הזו? דניאלי-ילין מציגה את עצמה שם כ"תיקון" למחלה שאכן פשתה בישראל של עידן נתניהו, אבל בתכלס המודעה הזו היא עצמה תוצר אופייני של "מכונת רעל" - מהסוג שמפעילים אנשיו של רה"מ. אז מי כאן הביביסט/ית, בעצם?ברקע מסתמנת התגייסות רחבה של אנשי מחאת קפלן לטובת הקמפיין של הדס. לגיטימי, והשאלה רק מה המניע. האם החבורה הזו, שמגיע לה שאפו על המאבק הנחוש במהפכה המשטרית, סימנה את התק"צ כמוקד כוח שכדאי לשלוט בו? גם בזה אולי אין פסול: בהחלט הגיע הזמן שהתנועה הקיבוצית תהיה חלק מהמאבק למען צדק חברתי - לא רק בתוך החצר אלא גם מחוצה לה. אבל אם אתם חושבים שאנחנו חבורה של פלאחים מוכי שמש שאפשר לערבב עם קצת גרפיקה סובייטית והנדסת תודעה 101, ובכן: רואים לכם.


אלוהים יודע/ת שאני בעד נשים בתפקידים ציבוריים. הקמפיין הראשון שעשיתי בחיי (עם חברה אהובה) הביא למינוי קצינות לתפקיד מפקדות היאחזות בנח"ל - וזאת בניגוד לעמדתו של מפקד החיל. יצחק רבין, שהיה אז שר הביטחון (1987), נאלץ להתחייב מעל בימת הכנסת שהנושא ייבדק. ואכן המדיניות שונתה. הייתי ועודני חלק ממהלכים ציבוריים וחברתיים שנועדו לחזק את אחיותיי למהלך ההיסטורי של תיקון ביחסי המינים. נכנסתי ראש בראש מול הגברים החזקים ביותר בחבל אילות, והצבעתי על דפוסי ההתנהגות המצ'ואיסטיים שלהם. פרסמתי באתר זה את העובדה המביכה שבמליאת המועצה האזורית שלנו אין כיום אפילו אישה אחת.


אבל פגשתי בימי חלדי גם לא מעט נשים שהתנהלו באופן (שנראה לי) פסול לגמרי. הבעיה שלנו בתחום הייצוג היא אכן חמורה, אבל אין לחפש את הפתרון שלה בתוך איברי הרבייה, או במעמקי הכרומוזומים. החברים של הדס פורטים על המיתר העבה הזה כל כך חזק, שהצליל שבוקע מחדר הישיבות שלהם אינו רק מחריש אוזניים, הוא גם מזייף בטווח שבין באס לבין בריטון.


כזו היא גם המודעה הדוחה שקוראת "קיבוצניקית, אל תצאי להצביע! גם ביום שלישי - השאירי את ההגמוניה הגברית במקומה". באמת? זה מה שאתם חושבים על חברות התנועה?! שהן ילכו כמו שיות תמימות אחרי רטוריקה גסה שכזו? אין שום נימוק ענייני? או שיתרונה המוחלט של המועמדת היא עובדת נשיותה, וחסרונו הגורף של המועמד הוא גבריותו.


לתק"צ תפקיד קריטי בשיקום הקהילות בנגב המערבי, אתגר שאי אפשר להמעיט בחשיבותו. יש עוד הרבה משימות. לא יודע מי ייבחר לרשות התנועה. אני מעדיף שזה יהיה איש או אישה שגם בשעת לחץ לא שוכחים את הכללים.תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מאחורי כל מנהיגה מצליחה עומד קמפיינר עייף

יניב גולן | 12/2/2024

היי רותם,
תודה שהגבת!
1. יש לי ניחוש מושכל מה שם משפחתך, אבל מכיוון שבכל זאת חלפו 42 שנים מאז שעזבתי את גן שמואל - אולי תקל על כולם ופשוט תכתוב בשמך המלא. זאת, בהנחה שאתה באמת עומד מאחורי המודעות שעיצבת.

2. אין לי מושג מה נאמר על ידי תומכי שמחה. כמצביע בהחלט הייתי רוצה לשמוע אם מסביבתו הישירה אכן מגיעים ביטויים לא ראויים. אדרבא, תחשפו. רק זכור שיש הבדל משמעותי בין התבטאות גרועה של תומך, לבין קמפיין שברור שהוא מטעמה של המועמדת עצמה.

3. סרקזם זה סבבה. אבל אם כוונתך לסלידה שהבעתי מהמודעה שקוראת לנשים שלא להצביע כדי להבטיח את המשך הפטריארכיה, ובכן: אני עדיין סבור שזו מודעה פטרונית, פסיכולוגיה הפוכה בחצי שקל. וכעת גם מתברר - מודעה גברית. אז אפשר לטעון שהמסר הוא אירוני, נו, הפוך על הפוך, צוחקים איתך. הבעיה היא שהקמפיין של הדס התרכז ברובו סביב עניין המגדר, בלי ספק נושא כבד משקל ומאתגר, בטח כשצריך לבחור בין מועמד למועמדת. זה לא תרגיל בחוג לתקשורת חזותית, זה עתיד החברה הקיבוצית.

4. המשפט החותם שלך הוא ממש מוזר: "אין כאן שום דבר שיכול להזכיר 'ביביזם', גם אם תגיד את המילה הזאת עשר פעמים״. היי, רותם, יכול להיות שפספסת את המודעה מנקרת העיניים שמופיעה בראש העמוד הזה? או שלא קראת בכלל את מה שכתבתי? הרי מי שהואשם בביביזם היה דווקא ליאור שמחה (במשתמע, בלי לקחת אחריות, כמובן). אלו היתם אתם שדחפתם את המונח הזה, כדי למתג את הבחירה בהדס כחלק מתיקונה הרחב של החברה, ברוח קפלן ודגליה. אני רק הראיתי שהרטוריקה שהשתמשתם בה מאפיינת בעצמה את דפוסים הפעולה הפסולים של נתניהו ואנשיו (השחרה, האשמות שווא, רמיזות כעורות). שזה, אם כבר אנחנו מדברות, באמת אירוני.
כפי שכתבתי כאן כמה פעמים, אין לי שום דבר בעד ליאור, ועד לפני זמן קצר גם לא היה לי שום דבר נגד הדס... אבל הקמפיין שלכם בהחלט עזר לי להחליט. היה אפקט.

ולסיום: הניחוש שהעליתי כאן, שאנשי קפלן מנסים לקבוע מי תעמוד בראש התנועה הקיבוצית, התאמת. הם מגויסים, לגמרי. אני מאוד מקווה ששקמה וחבריה יפסידו הפעם, אבל חזק ממש. ולמה? כדי שבחזית הגדולה והחשובה הם לא יעשו כאלה טעויות. מה שראינו מהם בפארסה הזו אינו אלטרנטיבה בשום מובן – זה עוד מאותו הדבר.

הי יניב

רותם | 12/2/2024

מכיוון שאנחנו שנינו מאותו הכפר, ומכיון שאני עומד מאחורי חלק מהמודעות, אני יכול להיות מופתע מחוסר היכולת שלך לזהות סרקזם וגם מההתעלמות שלך מדברים בוטים וברורים שנאמרו על ידי תומכי שמחה ושאחריהם עלה ״הקמפיין״ הזה.
אין לי כוונה להכנס לקן הצרעות, אבל אני מאמין בדברים שעולים מהמודעות ועומד מאחוריהם.
ואין כאן שום דבר שיכול להזכיר ״ביביזם״, גם אם תגיד את המילה הזאת עשר פעמים

עיתון של מועמד אחד

ארבל | 11/2/2024

אני מנסה להבין איך אתה צועק על הביביזם כאשר העיתון הזה הוא עיתון של מועצד אחד? לי זה מזכיר את העיתון של ביבי. מהרגע הראשון הדס חטפה קמפיין אגרסיבי, איימו על תומכים. ראה מאמר של רדמן. כל זה זה ביביזם! נסיונות השתקה ואיומים זה ביביזם!

אגרסיביות אינה לגיטימית

יניב גולן | 11/2/2024

  היי נרקיס

  ברצוני לתקן - איני "מתבכיין", כהגדרתך. אני ממש בוכה ומתאבל על זה שגם אחרי כל האסונות שפוקדים אותנו, עדיין לא ברור שהאגרסיביות - מילה מדויקת שלך - היא היא המחלה שמפילה בנו מאות ואלפי חללים. ובצד השני: רבבות הרוגים. כוחניות תמיד מתחילה במילים ובהתנהגות, ורק בהמשך מתגלגלת לכל מה שאנחנו רואים מסביב.

  (חוש הומור, אפרופו החמישייה, זה פיצ'ר שחסר לי. מודה באשמאי)

  אשר לאתר הזה, שאכן תמכתי בהקמתו: הוא בא לעולם כתוצאה ישירה מצנזורה ממסדית שהוטלה בלי הצדקה ובניגוד לכללים של מינהל תקין. לכך כנראה אחראית במידת מה הדס דניאלי-ילין עצמה. איני בקי בפרטים המדויקים, מכיוון שהגעתי לכאן כתומך, ולא כשותף מלא. עיתונאים תמיד עומדים תחת לחץ הממסד, ועיתונאים קיבוציים אינם יוצא מן הכלל (ב"ה לא יורים בנו למוות, כמו שירו בשירין אבו-עאקלה ובעוד מאה עיתונאים בעזה). מצרף בסוף התגובה הזו קישור למאמר שלי בעניין זה, אשר פורסם ב"עין השביעית".

  אני גאה ביותר להיות חלק מ"בין חברים", אתר שבו אפשר להגיד מה שרוצים. לראייה - מאמרה של רקפת זהר בעד הדס, באתר זה; או ראיון שקיימתי עם יהב ארז, ובו היא מבקרת בחריפות כמה ממושכלות היסוד שהחברה הקיבוצית מבוססת עליהם.

  מלבד האגרסיביות שעליה הסכמנו, בעיה נוספת שיש לי עם המסרים של הדס זו העמדת הפנים שהיא מגיעה מהשמיים כדי לתקן את המערכת הגברית, בעת שהיא עצמה היתה חלק ממנה. המתקפה הקשה שלה על ניר מאיר צינית לדעתי, שהרי היא היתה המנכ"לית שעבדה לצדו במשך שנים, ואז סגניתו. דומני שאני פטור מלגונן על המזכ"ל היוצא.

  כתבתי שלא אכפת לי מי ייבחר בשלישי, וזה עדיין נכון. אבל אני מאוד מקווה שבין שזו תהיה הדס ובין שזה יהיה ליאור, המזכ"ל/ית הבא/ה תתנהג באופן הגון. קמפיין בחירות אינו "זמן שמחוץ לזמן", שבו מותר הכל.

https://www.the7eye.org.il/91067

דמעותיו של הקוזאק הניגזל

נרקיס | 10/2/2024

על מה מתבכיין הכותב? שהפעילים של הדס עשו כמה מודעות אגרסיביות (חלקן נעשו בהומור, בכלל)? "זה נשמע לי כמו: אוי אוי אוי" (החמישיה הקאמרית). אחרי קמפיין ההכפשות שיצא מהאתר הזה וממקימיו במיוחד - דמעותיך אינן אלה דמעות הקוזאק הניגזל. תתמודד.

אשכרה באת עד לכאן כדי להרים לנתניהו?

יניב גולן | 10/2/2024

  תגובה לעודד 
  אין "אתם", חביבי, אני כתבתי בשמי בלבד.

  להגיד שאנשי קפלן "מנהלים מסע מכוער נגד ביבי" זו בדיחה. המוחים ניסו להגן על מערכת המשפט הישראלית מול בליץ אנטי-דמוקרטי של נתניהו ושותפיו. התגובה שלך מזכירה לי ביטוי בערבית: "היכה אותי – ובכה, עקף אותי והתלונן".

  לידיעתך: אני ממש לא שייך למחאת קפלן כי בעיניי הבעיה המרכזית של ישראל היא הכיבוש הארור ומשטר האפרטהייד הרצחני שיצרנו כאן. והאדישות לכיבוש - שמשותפת לדעתי גם לקפלניסטים וגם לך.
  איני מכיר את שני המועמדים לראשות התק"צ וגם לא כ"כ אכפת לי מי מהם יזכה. אבל כשצד אחד נוקט במניפולציות מן הסוג שתואר כאן, ובכן, על זה יש לי דעה ברורה. בכל זאת, קיבוצניק.

אז מה אתה אומר בעצם?

עודד | 10/2/2024

שאנשי קפלן מנהלים מסע מכוער נגד ביבי זה מעולה אבל שהם מנהלים קמפיין דומה נגד ליאור שמחה אז זה מגונה. בקיצור הכל עניין של פוזיציה.

תגובה לדרומו

ארבל | 10/2/2024

התגובות שלך הן בדיוק הקמפיין שעשו על הראש הדס. מהרגע שהחליטה להתמודד היא ספגה השמצות, כינו אותה בשמות ולא הפסיקו להמציא עליה סיפורים. לא המתמודד שמולה אלא אנשיו. הדס מעולם לא אמרה מילה רעה על המתמודד שמולה. התעסקה בקמפיין שלה. אבל אתם, תומכיו לא מפסיקים להשמיץ, לגדף והאמת אתם באמת נשמעים קצת כמו ביביסטים.

גם להדס אין כאבי בטן....

דרומו | 9/2/2024

כמו למירי רגב... גם להדס אין כאבי בטן. כדי לתפוס כותרות נגד מתמודד ראוי: אין לה כאבי בטן לתקוף את מי שפעלה לצידו בשנים האחרונות.(ניר מאיר) אין לה כאבי בטן להשמיץ את מובילות ומובילי התק"צ שאותן ואותם ניהלה והובילה בשנים האחרונות. אין לה כאבי בטן לעטור כתרים שלא שלה ,על השותפות במחאה של התק"צ, הקיבוצים וחברות וחברי הקיבוצים. אין לה כאבי בטן להשוואות מקוממות (ביביזם). בקיצור: המטרה מקדשת את האמצעים. אז הדס, לא, תודה, אנחנו לא זקוקים לאדם כמוך בראש התנועה, כי את לא ראויה וכך היינו נוהגים גם אם היית גבר. בושה-בושה-בושה

לכל ארגון חברתי-פוליטי יש את המירי רגב שלו

דרומו | 9/2/2024

הדס. לצערי, מסתבר שאת חיקוי מושלם של מירי רגב. כדי לפגוע במועמד ראוי ומוביל- אין לך כאבי בטן.... לא על שותפך ניר מאיר. לא על שותפייך ושותפותייך במזכירות התנועה. לא על התנועה-הקיבוצים-החברות והחברים במחאה. לא על העשיה החברתית העצומה . לא על התרומה לחקלאות. לא על התרומה לבטחון. לא על התרומה לתעשיה. לא על כלום!!! אין לך כאבי בטן בלהשמיץ ואתצלר בוחלת באמצעים. לא... ולא ולא... רק: אני אשה, אני אשה אני.... ציבור החברות והחברים לא קונה את האמירות המקוממות שלך. ב-13/2/24 בוחרים את ליאור שמחה למזכ"ל התק"צ.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב