חסר רכיב

בין פמיניזם קונסטורקטיבי לפמיניזם רדיקלי | אורי הייטנר

05/02/2024


הרטוריקה של הדס דניאלי ילין נגד הגברים ששולטים בתנועה מבטא פמיניזם רדיקלי, בלתי קונסטרוקטיבי בעליל ומסוכן

 

 

הדס דניאלי ילין, המתמודדת על תפקיד מזכ"לית התנועה הקיבוצית, מניפה את הדגל הפמיניסטי, ובשמו היא קוראת לתמוך בה לתפקיד.

 

אני פמיניסט מושבע, במובן של אמונה בשוויון מגדרי, בזכויות שוות לנשים, בקידום מעמד האישה ואני רוצה מאוד לראות מקסימום נשים בהנהגה. אך מתוך אמונתי בשוויון מגדרי, לא אתמוך באישה רק כיוון שהיא אישה, כאשר היא מתמודדת נגד גבר שמתאים יותר לתפקיד, כמו ליאור שמחה.

 

בבחירות הקודמות לראשות המועצה האזורית גולן בחרתי במיכל רייקין. בשתי מערכות בחירות קודמות למזכ"ל התנועה תמכתי ביונה פריטל. כאשר שלי יחימוביץ' הנהיגה את מפלגת העבודה, חרגתי ממנהגי והצבעתי למפלגת העבודה, וזו הייתה בפירוש הצבעה פרסונלית למנהיגה. לא הצבעתי בעדן כי הן נשים, אלא בזכות התאמתן וכישוריהן וכי הן התאימו יותר מהגברים שהתמודדו נגדן. לעולם לא אתמוך במירי רגב, מאי גולן או טלי גוטליב, למרות שהן נשים. ובבחירות הנוכחיות בגולן מתמודדת גם אישה, ומבין המועמדים היא האחרונה שהייתי תומך בה.

 

יש שני סוגים של פמיניזם – פמיניזם קונסטרוקטיבי ופמיניזם רדיקלי. פמיניזם קונסטרוקטיבי חותר לשוויון מגדרי. פמיניזם רדיקלי חותר למלחמת המינים ומבטא שנאת גברים.

 

הרטוריקה של הדס דניאלי ילין נגד הגברים ששולטים בתנועה מבטא פמיניזם רדיקלי, בלתי קונסטרוקטיבי בעליל ומסוכן. דומה, שיותר שהיא מבקשת מאתנו לבחור בה כיוון שהיא אישה, היא מבקשת לבחור בה כיוון שאינה גבר, ר"ל.

 

באחד הסרטונים של הדס, היא ציינה שמעולם לא עמדה אישה בראש התנועה הקיבוצית. באמת?! האם שמעת על סנטה יוספטל? האם שמעת על עדנה סולודר? האם שמעת על עליזה עמיר? שלושתן נבחרו לתפקידן בשל כישוריהן ומנהיגותן והתאמתן לתפקיד.

 

משלושתן, עדנה סולודר עדיין חיה אתנו. עדנה הביעה את תמיכתה בליאור שמחה.

 

 

עדנה סולודר. עדיין איתנו ותומכת בליאור שמחה (מקור: ויקיפדיה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

הגיוני אבל

בת שבע | 19/2/2024

פמיניזם רדיקלי אין מטרתו להילחם בגברים וליצור ״מלחמת מינים״ אלא להלחם באופן שבו החברה מעוצבת כך שלגברים יש יתרון מובנה בכל עמדות הכוח. 


זה לגיטימי לגמרי לתמוך במועמד על סמך כישוריו וכישוריה ולא על סמך מאפיינים חיצוניים כמו מגדר, אבל יחד עם זאת חשוב להזכיר כמה קשה לנשים להתקדם בתפקידים פוליטיים בישראל. האם ראית את הסדרה ״הנבחרות״ של ״כאן״? סדרה מאד מעניינת שמראיינת פוליטיקאיות מקצוות הקשת הפוליטית בישראל. אם לא ראית, אני ממש ממליצה! בעיקר אם נושא השוויון מעניין אותך וחשוב עבורך.

הקריאה לבחור אישה לפוליטיקה בגלל שהיא אישה נשען על הרעיון שעצם בחירתן של נשים לתפקידים בכירים באפשרותה לשנות ולערער את סדר הכוחות הלא שוויוני בעליל בין המגדרים. כמובן שיש הרבה מאד סיבות אחרות לבחור במועמד או במועמדת, אבל בהינתן שהמועמדים שווים, אני מבינה איך מוטיבציה כזאת מניעה אנשים שמעוניינים בשינוי יחסי הכוחות בין גברים ונשים לבחור במועמדת אישה. זאת לא טענה כל כך מופרכת.

יש גם מחקרים שמראים, כפי שאמרו פה קודמי, שעצם הגיוון ונקודות המבט החדשות מאפשרים תוצאות פרודוקטיביות ויעילות יותר. ואם כך הבחירה באישה היא לא רק בשביל מטרות פמיניסטיות אלא גם כי היא מביאה משהו חדש לתפקיד. 

מכל מקום, כמובן שאם יש פערים גדולים בתפקודם של המועמדים, הרי שהדברים הללו נעשים חשובים פחות, ובסופו של דבר אנשים בוחרים במי שהם חושבים שיעשה את התפקיד הכי טוב שאפשר. אבל אי אפשר לפטור את הדיון בשילובן של נשים בפוליטיקה הגבוהה כ״פמיניזם רדיקלי ולא קונסטרוקטיבי״. כאשר הדברים הללו כל כך משמעותיים עבור העולם בו אנו חיים ויחסי הכוחות באופן הרחב ביותר. 


הרטוריקה של הדסrr

חיים גינזבורג | 7/2/2024

רטוריקה של הדס דניאלי מבטא כוונה להביא לשינוי מרענן וחיוני בעת הזאת לתנועה.   ניהול נשי מכוון למנהיגות בדגש על ערכים על שיתוף פעולה בלקיחת יוזמות מוכנות ללמידה להקשבה והכלה של דעות ורעיונות.הכוונה לבנות ולחזק את המימד התנועתי שלא יתנהל כאוסף של ארגונים. הפועלים במימד העסקי בלבד. כתנועה עלינו להשפיע ולהשתלב במרחבים השונים. מניסיוני בייעוץ ארגוני נוכחתי  בערך המוסף הניהולי של נשים  בעמדות הובלה בבנקים במועצות האזוריות ובמספר מפעלי תעשיה שבהם פעלתי. .אני קורא לחברים להצביע עבור הדס.

חיים גינזבורג קיבוץ גונן

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב