חסר רכיב

חקיקה פרסונלית, ברוכה הבאה לתנועה | עזרא דלומי

24/06/2023
ניסיון לשנות את כללי המשחק תוך כדי משחק בבחירות למזכ"ל התנועה, מעלה ריח רע של תחבולות, גניבות דעת והחתמות פיקטיביות. עוד שיא שלילי נשבר


לפני כמה ימים קיבלתי במייל מכתב ששלחה היו"ר המסיימת של קיבוצי למזכירות התנועה הקיבוצית ובו "בקשה דחופה לבחינה ושינוי נוהל הבחירות בתנועה הקיבוצית". עיקר עניינו הוא ההצעה להסרת המגבלה של חמש שנות חברות ממי שרוצה להיבחר למזכיר התנועה "כדי לאפשר לבני קיבוצים רבים להתמודד על התפקיד". בפועל  מדובר בבן קיבוץ אחד, כך שזה פרסונלי נטו. המכתב נשלח מטעם הקיבוץ ובחתימתו. בירור קצר העלה שאיש בהנהלת הקיבוץ לא ידע עליו דבר.  

 

ממציאים מועמד אינסטנט

בירור פחות קצר העלה שמכתבים באותו נוסח שיגרו עוד כמה בעלי תפקידים בקיבוצים, עם אותה בקשה, מה שמעלה חשש כי המקור שהמנהלים, בד"כ מקורבים למזכ"ל, חתמו עליו - הוא אחד. כמה מהחותמים הבינו, לאחר מעשה, שהם שימשו כלי במשחק שלא התכוונו לשחק בו, ומשכו את מכתבם.  

 

בהילות השילוח וארגונו ברורה: בנובמבר יסתיים מועד הגשת המועמדויות למזכיר התנועה וכרגע ליאור שמחה, הנמסיס של ניר מאיר, נותר יחיד על קו הזינוק. כה קשה עבד ניר מאיר כדי לסלק אותו ואת תומכיו מכל מוקד כוח, אך כמו בובת "נחום-תקום", ליאור נשאר על רגליו. לכן צריך להמציא מולו מועמד מוכר.  

 

קודם לכן עבד ניר מאיר קשה כדי לקדם את מועמדותה של משנתו לשעבר, הדס דניאלי ילין, לתפקיד המזכ"ל. גם כאן הוא ביקש לשנות את התקנון: ליטול את  זכות ההצבעה מחברי הקיבוצים ולהעבירה למנהלים, שזה הבייס שלו; הוא גם ביקש מפעילי התנועה, במסיבת הפרישה של הדס, לדאוג לכך שתירש את מקומו; והוא התאמץ להשיג לה ראיונות ברדיו ואף כתב לה זאת בעמוד הפייסבוק שלה, כדי שתדע למי היא חייבת. אבל הדס נסוגה וסיבותיה העלומות עמה. עבור הכלכלן ניר מאיר, הדס היתה השקעה כושלת.

 

החלופה שמצא ניר להדס הוא רם שפע (גבעת חיים איחוד) הח"כ לשעבר מכחול לבן וממפלגת העבודה, שנמצא פנוי להובלה. אלא ששפע חבר קיבוץ פחות משנתיים, ונדרש שינוי בתקנון כדי להכשירו לתפקיד. על החקיקה הפרסונלית הזאת עובד לאחרונה ניר מאיר. שפע עצמו שותק.          

הקיבוצים לא ידעו שחתמו בשמם

כל מה שנכתב עד כאן הוא הקדמה לחילופי מכתבים בין יעקב בכר, מנהל שולחן הארגונים האזוריים לבין ניר מאיר, בעניין החקיקה הפרסונלית. הם מלמדים לאיזה גובה הגיע הסחי. הנה הם, בקיצורים מתבקשים:יעקב בכר. "להקיא את המגמה המושחתת" (התמונה מפייסבוק)

 

יעקב בכר כותב לניר מאיר (21.6):

"בסעיף מס' 2 בסדר היום של ישיבת המזכירות הקבועה ליום 25.6.2023, נכתב: 'פנייה מקיבוצים לדיון בנושא נוהל הבחירות למזכ"ל (מצורפות)'. מעיון בפניות שצורפו, עולה כי כלל לא מדובר בפניות של קיבוצים, אלא בפניות של מספר יחידים המשמשים כבעלי תפקידים כאלה או אחרים בקיבוצים.

הדבר עולה הן מהנוסח של הפניות ("אנו, מנהלים במספר קיבוצים שונים..."), והן מהחתימות עליהן. מברור עולה שהם כלל לא הוסמכו ולא מייצגים אלא את עצמם.

 

הבהילות להבאה למזכירות ללא בחינת החומר, מעלה בי תהיות רבות שבשלב זה אני שומר לעצמי. רק אומר כך: שני מכתבים קודמים שהובלו על ידי פעיל תנועה ששמו ידוע - האחד נמשך והשני התברר כמזויף ושאינו על דעתו של החתום עליו. (מזכיר קיבוץ שפיים מסר את הטיפול לגורמים משפטיים). מהמכתבים עולה כי במפלסים השולחת היא בכלל מההרחבה (יו"ר הוועד המקומי) ולפי עדותו של יו"ר הקיבוץ, יצא מכתב מתקן.

 

הפנייה היחידה היוצאת מן הכלל היא של קיבוץ רמת יוחנן... אלא שנמסר בגוף המייל, כי פנייה זו נמשכה חזרה על ידי הקיבוץ לאחר שנשלחה.

לסיכום אין בפני המזכירות פניות של קיבוצים בנושא הנזכר בסעיף מס' 2 לסדר היום. אשר על כן, אבקש להסיר נושא זה מסדר היום. (כל ההדגשות במקור ע.ד).

 

נוהל הבחירות למזכ"ל התנועה כבר אושר לאחרונה במועצת התנועה ואין שום סיבה לפתחו מחדש, בוודאי לא על סמך פנייה של כמה אנשים גם אם הם ממלאי תפקיד בקיבוצים."

 

***

תשובת ניר מאיר ליעקב בכר:

"לאורך שנות כהונה ארוכות כמזכ"ל התנועה מעולם לא נדרשתי וכפועל יוצא גם לא נאלצתי, לחסום נושא מלעלות על סדר יומה של מזכירות התנועה ואיני מוצא סיבה לנהוג בדרך שונה, הפעם.

אבהיר: מזכירות התנועה לא יזמה, כמובן, את העלאת הנושא לדיון. אולם משהועלה, לא יתקיים הדיון "כי אנחנו חייבים". נקיים את הדיון כיוון שאיננו נרתעים מלדון בו.

בניגוד לכוונתנו המקורית ובניגוד לדברים שכתבת, מועצת התנועה (מה-8.6) לא אישרה נוהל בחירות למזכ"ל התנועה, אלא את השינויים שהציעה ועדת הבחירות".ניר מאיר. "המזכירות לא יזמה" (התמונה מאתר התנועה)


***

יעקב בכר משיב לניר מאיר:

"בתנועה, ובמזכירות התנועה, החברים הם הקיבוצים, ולא חברי קיבוצים, מכאן שהפניה צריכה להיות מטעם קיבוצים. על פחות מכך אין על מה לדבר ואתה שכאילו לא מעורב, מתעקש לדבר.

דווקא כי מדובר בבחירות למחליפך כמזכ"ל התנועה ודווקא בגין מתיחויות העבר בינך לבין ליאור שמחה, עלייך לגזור על עצמך הימנעות מוחלטת מדיון ועיסוק בנושא. אחרת הכול אישי.

יכולתי לארגן מכתב לולנים או מכתב רפתנים, אך בכול הכבוד הראוי זה אינו עומד בתנאי סף. אנו דנים בנושא שרגישותו גבוהה - בבחירת המזכיר הבא והדמוקרטיה הקיבוצית. הדיון הוא על מחליפך וחל עלייך השתק מוחלט ובוודאי לא להוביל דיון בעניין. למען זה יש ועדת בחירות.

זה אחר זה המשקים שולחי המכתבים מושכים או מוציאים הבהרה. ברור כי מדובר בקשירת קשר שהוא כולו פרסה ממדרגה ראשונה. זהו ניסיון שלומיאלי שייתקל בחומת ברזל.

ניסיון חקיקה ותיקון תקנון פרסונלי, כשאנחנו בתוך מערכת בחירות, זהו מעשה בלתי נסבל.

חמקת באלגנטיות מעניין הפעיל המקורב אלייך, אשר עסק בפעילות מחתרתית מתוך בית התנועה. זה לבד היה צריך לגרום לך להשעותו מתפקידו עד גמר הבחירות. מדובר במקורב והחלטת לא לעשות כן.

מקורבך ובן טיפוחייך ראש המועצה האזורית חוף כרמל, החליט 'לפתע על דעת עצמו' להוביל מהלך של בחינה של שינוי תקנון ואחותו, מנהלת הקהילה בכפר גליקסון הגישה מכתב?! בחייאת ניר תפסיק לזלזל בנו תודיע שאתה מסיר את ידך מכול העניין. התנהלות כזו של מזכיר מסיים לא הייתה מעולם במחוזותינו.


דע לך, המסכות הוסרו ואנו ערוכים למאבק על הדמוקרטיה, המנהל התקין והשקיפות בבחירות למזכ"ל.

מעורבותם העמוקה של עובדי תנועה הקרובים אלייך בבחירות חמורה ביותר. מצופה שתפעל לרסנם, או שתשלחם הביתה. תומכי ליאור שמחה, כמוני, לא צריכים לממן פעילות המוקדשת למניעת אי בחירתו.

כול ניסיון לשנות התקנון חוצה קווים אדומים. אני תומך בכך שמי שאינו חבר קיבוץ במשך חמש שנים - שלא לומר כי לא מילא בחייו תפקיד משמעותי בקיבוץ ובתנועה - אינו יכול להיות מזכ"ל. הניסיון להנמיך את הקריטריונים הוא ... מהלך מושחת שיגיע למוסדות רשם האגודות ולבתי משפט אם חלילה יתקדם. חלק מהמחנה שלך נקלע לטירוף סביב מועמדותו של ליאור שמחה ומוכן להרוס כול חלקה טובה למען זה כאילו מדובר באיש חמאס . זו בושה גדולה. ננקה במהרה את ההתנהגות הזו שחדרה לתנועה.

חברי מזכירות התנועה: הבה נקיא את המגמה המושחתת הזאת מקרבנו".


***

  יצוין כי 120 חברי מועצה חתמו על עצומה הקוראת שלא לפתוח מחדש את הנהלים לבחירת המזכ"ל, שהתקבלו לאחרונה במועצת התנועה ברוב של 85%. צפוי המשך החתמה. 

 

 

 

  

 

 

 

  

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מפולת דמוקרטית בקבוץ המתחדש

גדעון גלעדי | 27/6/2023

הקבוץ המתחדש קיבל את הלגיטימציה החוקית-משפטית שלו מדו"ח חשוב שהוגש לממשלה בשנים 2003-4. זה היה דו"ח ועדת פרופ' בן רפאל. הממשלה אישרה את הדו"ח ולאחר מכן כל קבוץ שביקש להיות "קבוץ מתחדש" חוייב, טרם אישור תקנון מעודכן, לקבל תקנון שינוי תואם ברוב של לא פחות מ-75%. השאר אמנם היסטוריה, אבל בשטח בלגן שלם ובעיות דמוקרטיה קשות שלא מתקרבות לפתרון. המונח היבש והגולמי "דמוקרטיה" משמש כסות ועלה תאנה לפוליטיקאים מקומיים, מטורפי אגו ותאוות שלטון, המשתלטים על קבוצים ומשחיתים, כנראה לתמיד, את המסורת החברתית-חברית שאיפיינה את חיי הקבוץ. איש מיוזמי הקבוץ המתחדש לא העלה בדעתו שכך יתנהלו הענינים. 
מצופה היה שמערכת המפוארת של שיטת ה"אגודה החקלאית השיתופית" תדע להגיב ולהיות שומר הסף של אלפי חברי אגודה תמימים וחסרי ישע משפטי. מולם עומדת מערכת קבוצית פנימית "דמוקרטית", משומנת ומיישרת קו, של בעלי תפקידים חסרי רקע קבוצי ונסיון חברתי. לרשות המערכת הזו יעוץ משפטי יקר, בלעדי וחד צדדי, המשולם ע"י נפגעיו, שמגן אוטומטית על כמעט כל החלטה שמובאת להצבעה בקלפי. עד כדי כך הידרדרו הדברים, שקיימות קבוצות וואטסאפ ודומיהן ובהן מתארגנת ביעילות הצבעת קלפי דיגיטלית חשאית סימולטנית, מיידית, גם אם ההצעה על הפרק היא: "השפעת קרני הירח על זנב התייש". המבוגרים וצבור הגילאים מעל 60, הם פשוט אבודים. במיוחד קשה מצבם של אלו שנותרו ללא ילדים וקרובים. איש לא מגן עליהם. הדמוקרטיה המכניסטית המדומה חיסלה את זכויותיהם. עקרונות חברתיים של חמלה, אידיאולוגיה חברתית, חברות, מורשת, התנהגות אנושית בסיסית, הוקרה על מפעלי חיים, תרומה מתמשכת לציבור, צרכים מיוחדים ועוד, כל אלו ניגפים מפני "דמוקרטיה", כן, דמוקרטיה במרכאות, שמקבלת החלטות ע"י מי שלא נכח באסיפה, לא שמע נימוקים, הצבעתו חסויה  והוא שטוף בקומבינות אפלות. אין טעם להרבות במילים על הסכנה הטמונה בהמשך המצב הקיים.  מוסד רשם האגודות נולד במקור, בשנות ה-30, בעת השלטון הבריטי, דווקא בארצות רחוקות, לפקח ולהנהיג רגולציה על התנהלות האגודות באימפריה וגם בישראל שבה הונהגה השיטה. כיום השיטה מנוצלת לטובת אנשים חסרי ערכים והתאמה שהם בעצם "פרגול בידי קלגסים". מעשים ופעולות מנוגדים לפקודת האגודות לא זוכים לתגובה מתאימה של רשם האגודות. מדאיג לראות פרנסי תנועה בכירים מתחמקים משמירת הסף, תוך התחבאות מאחורי מסך הערפל המזוייף והמופר שנקרא "דמוקרטיה", כלומר רוב מקרי, מכני, טכני, כאילו חוקי, בעוד החבר המבוגר או חסיד התקינות הקבוצית, נותר חסר יכולת הגנה משפטית, אין לו את הבג"ץ שלו, התקנונים מפנים אותו לבוררות שהיא ארוכה יותר מתוחלת חייו, והתנהלותה ראויה לבקורת, וזה בלשון המעטה. 
והנה באווירה הבעייתית הזו צצה לה בתנועה פרשיה "דמוקרטית" מוזרה ותמוהה, שמתאימה באופן קלאסי לתאור המצב החברתי-משפטי-ארגוני בקבוץ המתחדש. הרושם הוא שהכל מותר. אין כבר חסמים והנימוק ש"לא עושים דברים כאלו" גורם מקסימום לחיוך של רחמים.
קומו תועי מדבר - צאו מתוך השממה !!!

את מי משרת המנהל

שלמה פריטל | 26/6/2023

"המנהלים" איבדו כל גבול. זה מתבטא כלפי חברי הקיבוץ שבו הם משמשים כמו גם החוצה. חוצפה

שוב ניר מנסה 'לגנוב סוסים'

דרומלביץ+רמת רחל | 25/6/2023

כל הכבוד לכל מי שגילה ערנות ועצר את המזימה הנלוזה. רם שפע, תמתין הסבלנות לסבב הבא של הבחירות.

רם שפע - מה תגובתך?

יניב גולן | 25/6/2023

האם אתה רואה עצמך מועמד לראשות התק"צ, והאם הגיוני בעיניך שיתקנו את התקנון לכבוד זה?

קיבוץ רוחמה

גיורא ברעם | 25/6/2023

אתמול בבאר שבע הנואם המרכזי בעצרת היה רם שפע שהפליג בשבחי הדמוקרטיה. במיוחד יחס חשיבות לחינוך לדמוקרטיה בבתי הספר. אני ואחרים לא יכולים לנאום טוב יותר בעד הדמוקרטיה והחינוך לדמוקרטיה. אבל אף מילה לא נאמרה על חקיקה פרסונלית.

אכן,סכנה לדמוקרטיה נשקפת גם בתוך הקיבוץ פנימה

אבנר קיפי כרמל | 25/6/2023

עזרא שלום , 

לצורך של התנועה הקיבוצית שלנו להתייחס לחריגות בקיומה של הדמוקרטיה גם בתוך הבית ולא רק  מחוצה לו התייחס דני גוטווין באתר זה שלנו כבר לפני כחודשיים , ואני מצטט : '--האם חברי הקיבוצים יוכלו ללכת בעקבות המחאה הנוכחית ולהביא את הדמוקרטיה לחצר הקיבוץ? הדיווחים בעיתונות הקיבוצית והארצית מספרים על גרעון דמוקרטי הולך וגדל בהתנהלותם של מנגנון התנועה והקיבוצים הבודדים. די בקריאת מאמריהם של עזרא דלומי ואחרים בעניין זה ---'.. .(דני גוטווין , 'בין חברים' , 1.5.23).
טוב , איפוא , עזרא שאתה ממשיך , כעורך 'בין חברים' , להעלות סוגיות לא דמוקרטיות מתוך התנועה 
פנימה, וטוב לא פחות תעשה  אם תקרא גם אתה ל'מתקני/ות העולם' שבקרב חבריי התנ' הקיבוצית שלנו להירתם למען תיקון הדמוקרטיה גם (!)בתוך ביתנו שלנו ולא רק מחוצה לו   -   כי כאשר   מתעלמים ממה שקורה בתוך ביתנו שלנו ההתמודדות ה'חיצונית בלבד' מעוררת דמיון-מה  לביטוי הידוע 'סלון קומוניזם' .....
אבנר (קיפי) כרמל מעגן-מיכאל

 

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב