חסר רכיב

הכדור(עף) הוא הכל | אברהם שרון

28/03/2024

 

בלילה ההוא בכיתי. למדתי שיעור כואב, עצוב, אבל אמיתי ונוקב על כך שההפסד הוא חלק בלתי נפרד מהספורט ומהחיים בכלל

 

זה היה מזה זמן. מעט לפני או אחרי - מי זוכר - היכחדות אחרון הדינוזאורים.  הפועל עין השופט בכדורעף (גילוי נאות: לימים נמניתי גם אני עם שחקניה ולא אחת הורכבתי בשישייה הראשונה) שיחקו נגד אליצור סעד. זה היה משחק חוץ וקיבוץ סעד היה רחוק כרחוק צפון מדרום. המשחק היה אמור להתחיל בשעה שבע בערב. לא היו  אז טלפונים סלולריים וטלפון קווי עם אסימונים, אף הוא לא הועיל. לא היתה שום דרך להיוודע בתוצאות המשחק עד שובם של השחקנים.

 

ניסינו לשער את מועד סיום המשחק, הוספנו כשעה לאוכל ולהתארגנות וכללנו גם את משך הנסיעה. מהשעה אחת עשרה בלילה חיכינו ברחבת החנייה של הרכבים (לא היה אז שער), דרוכים, מרוטי עצבים, כאילו גורלנו ייחרץ על פי תוצאת המשחק. עמדנו שם, כמעט כל ילדי הקבוצה, לא יודעים את נפשנו בליל חורף קר. היו מי שכססו ציפורניים, אחרים ביטאו את המתח באופנים אחרים.

 

הזמן חלף בעצלתי-עצלתיים, כל דקה נדמתה לשעה. אני לא יודע מדוע ייחסנו חשיבות כה רבה, גורלית, כמעט קיומית, למשחק. ככל שזכור לי זה לא היה משחק שחרץ את גורל המפסידה לירידה מהליגה. עוד משחק אחד. אבל בעמידתנו אי אז היה ביטוי לגאווה קיבוצית בכלל וגאוותנו בנבחרת הכדורעף של הקיבוץ בפרט.

 

זה היה לילה ארוך, מהארוכים שבחיי. קר וסוער ומעליו מרחף, תחילה כחשש קל וככל שהלכה והתארכה אי הידיעה מה יילד לילה לחשש כבד- סימן שאלה גדול: מי ניצח? האם ייתכן כי הקבוצה שלנו הפסידה? כבר אז ידענו שבתחרות מסוג זה המשחק הוא על סכום אפס - הכל או לא כלום - או מנצחים או מפסידים. אין תיקו.

 

באותו לילה למדתי על בשרי מהי ציפייה דרוכה, מה דרוכה - מייסרת. ניסינו לנחש, אבל לא היו לנו נתונים מספיקים כדי להפוך את הניחוש הרגיל לניחוש מושכל, אשר משוקללים בו נתונים רלוונטיים לאמוד על פיהם את הסיכוי לניצחון. קיווינו, ייחלנו, ובשפת הלב השקטה התפללנו, כל ילד וילדה בשפת החולין שלהם.

 

 ידענו כי אם וכאשר ייוודע לנו, חלילה, שהפסדנו, הלילה הארוך הזה ייהפך מליל שימורים לליל אימים. הפסד פירושו תבוסה. תבוסה פירושה מפלה. מפלה פירושה קושי לא משוער להתאושש. הקוקייה המטאפורית כבר קראה חצות באורלוגין - מלה קשה בתשבצים. ממטרים פזורים הפכו בהדרגה לשיטפון.  תחנת האוטובוס המקורה לא מנעה את הירטבותנו עד לשד עצמותינו. היה ממד של הקרבה בהישארותנו, כבר אחרי חצות, בהמתנה דרוכה, מורטת עצבים.

 

ואז, ברבע לאחת הגיע הטנדר ובו השחקנים.

ניסינו לנחש על פי הבעת פניהם את תוצאת המשחק. אני ידעתי ראשון. הפסדנו. התברר כי המשחק ארך כמעט שלוש שעות ובסיומו ניצחה אליצור סעד בתוצאה 3:2. חמש מערכות בכדורעף עשויות או עלולות להתארך כמעט כמו משחק טניס שבו היריבים הם שווי כוחות.

 

זה לא היה, כאמור, לא משחק אליפות ולא משחק שחרץ את גורל המפסידה בו לרדת לליגה נמוכה. ובכל זאת- כדורעף היה אז מיתוס, אתוס. המשחק המאפיין את התנועה הקיבוצית, אשר שחקניהן החובבים של הקבוצות שנקראו על שם הקיבוצים שהשתתפו בליגה, היה משחק שיתופי, סוציאליסטי, והקבוצה הייצוגית הביאה כבוד, בעיקר כשניצחה.

 

 בלילה ההוא בכיתי. למדתי שיעור כואב, עצוב, אבל אמיתי ונוקב על כך שההפסד הוא חלק בלתי נפרד מהספורט ומהחיים בכלל. לא לשווא היתה אפוא ציפייתנו הכמעט נואשת לבשורה שתגאל אותנו מציפייה זו. לימים, כשחקן, ניצחתי עם הקבוצה וגם הפסדתי עמה. במוצאי אחת השבתות, כשחזרנו בשעת לילה מאוחרת מאחד ממשחקי החוץ, המתינה לנו קבוצת ילדים, אשר כמונו, בשעתנו, ערכו לנו קבלת פנים.

"ניצחנו", אמרתי ובאתי על תיקוני.


 

כדורעף קיבוצי מזמן-מזמן. הפסד הוא סוף העולם

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

איזה קטע

אברהם שרון | 1/4/2024

בן כיתתי, אבירם, שהזיכרון שלו אחרי 71 ער וחד כביום היוולדו, תיקן אותי: הוא אמר שהוא זוכר את הלילה ההוא, מאחר שגם הוא עמד אתנו, אלא שלפי זיכרונו דווקא ניצחנו, ואחרי חצות אף התקיימה חגיגת ניצחון כי נשארנו בליגה. מה שמוכיח כי הכל בעיני המתבונן, בזיכרונו או בשכחתו.

דמויות נערצות

אמוץ שורק | 31/3/2024

בימים ההם, בטרם בואה של הטלוויזיה לעולם, כאשר סעד הייתה עבורי מרכז העולם וערים זעירות כמו תל אביב או ירושלים היו בגדר ידיעה בלבד, שחקני הכדורעף היו דמויות ההערצה שלי. האמת שספורט לא עניין אותי אז, למעט משחקי הכדורעף. הייתי עוקב בחרדה אחרי מעוף הכדור למגרש "שלנו", נושף ונושף במרץ כדי לעודד את יקי וחבריו. פסגת הכותרת: משחקה של אליצור סעד נגד קבוצה צרפתית בשם "פיק". מהמשחק ההוא אני זוכר משום מה את המנון העידוד של השחקנים הצרפתים. לקבלת דוגמית מוסיקלית נא לפנות בפרטי....

כדורעף היה כל חיינו

דני אריאל | 31/3/2024

כבן סעד אני יכול להעיד שהכדורעף היה כל חיינו. כל משחק היה כמו מלחמת עולם

אדיר

ראובן בן דב | 30/3/2024

אדיר!!! איזה חויות ילדות מקסימות, זכיתי גם.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב