חסר רכיב

שתי תערוכות בצפון | קרני עם-עד

11/04/2023

על תערוכת "ימים רבים" בגלריה של לוחמי הגיטאות, ועל תערוכת "אובססיה אהובתי", בגלריית "מוניו" בכפר מסריק

 

הולכת על זכוכית

מעטים הם האמנים (בניגוד לאומנים) שהופכים זכוכית ליצירה מופשטת. עמי לוי ז"ל היה פסל זכוכית מוערך, וכמובן דייל צ'יהולי הבינלאומי שתערוכותיו מעוררות עניין, כאילו מדובר היה באמן רוק. הזכוכית זכתה למגמה משלה באקדמיה לאמנות בצלאל, אבל גם בה יוצרים הסטודנטים (במרבית המקרים) עיצובים ופריטים שימושיים ולא אמנות קונצפטואלית.

 בתערוכה "ימים רבים" המוצגת בגלריה לאמנות של קיבוץ לוחמי הגיטאות מציגה האמנית הרב תחומית, בתיה גיל מרגלית,  פיסול זכוכית בגדלים משתנים ולצידו שני מיצבי וידאו שמתכתבים עם החומר הקשה והשברירי. בתיה, כך על פי האוצרים מיכל הורביץ וקובי סיבוני, עובדת עם חומר ותנועה ומחברת בין אלסטיות לשבריריות, אטימות לשקיפות, מוצק לנוזל.

בתערוכה המדמה את חלל הגלריה למעין "מקדש" צלול ולבן, נראים גופי זכוכית גדולים שטופלו בתנורים והפכו מנוזל למוצק ברגע מסוים אותו קבעה גיל מרגלית. כך נראים שלושה גופים (ספק חיה ספק אדם) נטולי מאפיינים המשייטים על הקיר מקצה לקצה. עבודות אחרות מדמות  גלי ים/תנועות מחול ועל הקיר מרחפות,  דאדלוס ואיקרוס, עשויים מחוטי מתכת מלופפים וכנפי זכוכית שקופות. החיבור בין מתכת לזכוכית נעשה גם בעבודות קטנות ממדים בהן נראים בני אנוש סכמטיים נושאים מעין סירת זכוכית, או עולים על פסגת הר זכוכית. לטעמי ניתן היה להסתפק בזכוכית לבדה ולא להכביר עליה את הדמויות הזעירות.  סביר להניח שמבקרים בתערוכה אהבו את הזיווג שבין הזכוכית למתכת, ומדובר בטעם אישי שלא נדרש לפרשנות ישירה  המובעת בפיסול של בתיה גיל מרגלית. כך או כך זו בתערוכה מעניינת ויוצאת דופן  מבחינה חמרית ורוחנית.


עלייה לפסגת הר זכוכית (מתוך התערוכה, צילום: קרני עם-עד)

***

אקו ארט בכפר מסריק
בגלריה "מוניו" כפר מסריק עושים כבוד, זו הפעם השנייה, לסביבה ול"רדי מייד". קודם לכן, בחודש אפריל, היתה זו תערוכת "אובססיה אהובתי" שקיבצה יותר מעשרים יוצרות סביב נושא מחזור חומרים, עמלנות,  איסוף והדבקה, חזרתיות וסיזיפיות. תערוכת "תעתועי אקו ארט", אותה אצרו יעל ניצן ואפרת פלד שדה, מקבצת 22 אמנים ואמניות שחוקרים ומגיבים על לסוגיות סביבתיות בטכניקות שונות ומגוונות. מה שעלה יפה בתערוכה הקודמת מצליח פחות בנוכחית. האובססיה ההיא היתה מנומקת ומגדרית באופייה (רקמה, תפירה, הטלאה, סריגה) והצדיקה את העומס הרב על הקירות והרצפה. הפעם ישנו שעטנז לא קוהרנטי שמכליא ציורים עוצרי נשימה של האמנים אחמד כנעאן ופואד אגבריה, לצד עבודות שחלקן חובבניות ממש ומתאימות יותר לסלון ביתי מאשר לגלריה מקצועית. גם העבודות המוצלחות יותר נבלעות בתוך הקקפוניה שגודשת את החלל עד להתפקע, ונדמה למבקר שנקלע  למוחו הקודח של לקוי קשב וריכוז.

כמה דימויים שלכדו, למרות ההשגות שהעליתי, את תשומת ליבי: דליה מטמון יצרה בפיסות מדי צבא את תמונת הלוחמים ליד הכותל (שצילם רובינגר). יעל ברלב תלתה כוסות רוח בין שמיים לארץ. שרה אבנין גנישר – שמיכת טלאים של נוף גניגר 2022. היו עוד ועוד עבודות יפות לעין אבל לא בטוח שמקומן בגלריה לאמנות מודרנית כמו זו שבכפר מסריק. אפרת פלד שדה העידה כי רבים המבקרים שאוהבים את התערוכה ואולי בכך דיינו. התערוכה תנעל בסוף חודש מאי. 

 

   כוסות רוח בין שמים וארץ (מתוך התערוכה, צילום: קרני עם-עד)


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

אובססיה אהובתי

שולה | 17/4/2023

הי קרני

אני מקווה שניתקלת בתערוכה בשתי עבודותי
1.פורטרט-נער סודני(ממש בכניסה)
2. הפרחים של לאונרדו
שתיהן תבליטים מחרוזים.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב