חסר רכיב

הקניבליזם הפנימי של המחאה | דני גוטוויין

19/03/2024


 המחאה פורמת את עצמה לדעת על ידי ריבוי סדרי יום ועל ידי פיצול מפלגתי המרחיק ממנה ציבורי מקרב תומכיה

 

תמיכת מובילי מחאת קפלן בהדס דניאלי ילין בהתמודדות על הנהגת התנועה הקיבוצית הייתה גילוי ראשון של טעות בניווט ההופכת לאובדן דרך המאפיינת את התנהלות המחאה בחודשים האחרונים. השתרבבות הקפלניסטים לקמפיין ההשמצה נגד ליאור שמחה, שתואר כביביסט, לימדה כי הם מוכנים לדחוק את תומכיו מתנועת המחאה נגד נתניהו. מהלך זה סותר בבירור את מטרות המחאה, בין אם התמיכה בדניאלי ילין הייתה כרוכה בהבטחה לתמורה עתידית ובין אם לאו.

 

 תנועת המחאה הפכה לכוח פוליטי משום שהשכילה לאחד ציבורים רחבים, מגוונים פוליטיים שונים, למחנה מאוחד כנגד ההפיכה המשטרית. ההיגיון של התמיכה בדניאלי ילין כנגד שמחה היה הפוך, הוא פיצל את מחנה תומכי המחאה ואיים להרחיק ממנה חלקים משמעותיים.

 

שגיאה זו חזרה גם במהלך הבחירות לרשויות המקומיות. כמו בתנועה הקיבוצית, גם ביישובים שונים מתנגדי ההפיכה המשטרית פעלו ברשימות שונות. אלא שגם כאן, הקפלניסטים העדיפו לתמוך באחת הרשימות, וכך חזרו ופיצלו את מחנה תומכי המחאה.

 

והפיצול נמשך. מי שהיה בכיכר חורב בחיפה במוצאי שבת האחרון, יכול היה לשמוע גינויים בוטים לגנץ ואייזנקוט שהשתמשו באותו זעם יוקד ותוכחה מושחזת שהיו שמורים עד כה לנתניהו ולוין. האם על התומכים הלא מעטים של גנץ שנכחו בכיכר להסיק מכך שהם כבר לא חלק מהמחאה? שזה אינו מקומם? שעליהם להפסיק להגיע להפגנות?

 

הקניבליזם הפנימי של המחאה מוצא ביטוי גם בהעדר סדר יום ברור להפגנות. האם הן בעד החזרת החטופים? נגד המלחמה? בעד בחירות עכשיו? נגד השתמטות החרדים? בעד השתתפות בקואליציה או נגדה? מה אמורים לעשות מי שתומכים רק בחלק מן הדרישות? להדיר רגליהם מן ההפגנות?

 

בניגוד לתנועת מחאה המרחיבות את בסיסן על ידי זיקוק מכנה משותף המאפשר לבנות קואליציות רחבות של קבוצות שיש להן סדרי יום מגוונים – כפי שעשתה תנועת המחאה עד לחודשים האחרונים – הרי שעתה היא אימצה היגיון הפוך: היא פורמת את עצמה לדעת על ידי ריבוי סדרי יום ועל ידי פיצול מפלגתי המרחיק ממנה ציבורי מקרב תומכיה.

 

משבר תנועת המחאה מתחולל בזמן שבו נראה שהיא דרושה מתמיד. קואליציית ה-64 צלחה את הלם ה-7.10 והיא ממשיכה לקדם את ההפיכה המשטרית ולהפוך את ישראל מדמוקרטיה לסקטוקרטיה - שלטון המגזרים. היא עושה זאת על ידי העברה חסרת תקדים של תקציבים מגזריים לנאמניה – החרדים והמתנחלים – פגיעה במערכות המשפט, התקשורת והאקדמיה, פגיעה במשטרה והגברת השחיתות ומעל הכל חוק גיוס מופקר, המכונן במהלך המלחמה את אזרחות-העל החרדית הפטורה מגיוס.

 

יש אפוא להתניע מחדש את המחאה נגד ההפיכה המשטרית על גילוייה השונים ולהפוך אותה למוקד התגייסות של ציבורים רחבים – מעבר למעמדות המבוססים שהיו עיקר תומכיה ב-2023 – שהם תנאי להצלחתה הפוליטית. לשם כך יש לעדכן את סדר היום של המחאה כדי שלא רק יתנגד להפיכה, אלא יציב לה חלופה.

 

העיקרון המארגן של ההפיכה נחשף בהעברת תקציב המיליארדים לחינוך החרדי: כדי לאפשר את מימונו של חינוך פרטי חרדי, הפועל כנגד תקנות החינוך הממלכתי, אישרה הממשלה את הפרטת מערכת החינוך בישראל והבטיחה לממן את בתי הספר הפרטיים, דבר שעתיד לפגוע בעיקר במעמדות המוחלשים.

 

ההפיכה המשטרית היא אפוא מתן הכשר חוקי להכלאה של המיגזור וההפרטה. לפיכך כדי להיאבק בהפיכה על המחאה להציב במוקד פעילותה את שלילתם: היגיון ממלכתי ומדינת רווחה.

 


הצגת ליאור שמחה כביביסט - טעות בניווט ההופכת לאובדן דרך

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

אז מה יביא שינוי?

טלי ספיר | 31/3/2024

כמי שמגדירה עצמה שמאלנית, שאחת שלא היה לי ממה להתפכח וברור לי שהכיבוש משחית ונתניהו הוא אסון, השאלה היא האם המחאה המסתמנת עכשיו תביא לתוצאה של שינוי? תביא להחזרת החטופים, להחזרת המפונים, להחזרת המדינה לשפיות. לכן לפי דעתי צודק דני, חייבים לשמור על מכנה משותף רחב ככל האפשר שלא ימדר את מי שצעד איתנו ברחובות. זה לא סתם שההמונים שהיינו למשל בצומת נהלל, לא באים. אולי אם נזהה את הסיבה לכך, נחזיר את המחאה להיות המונית ומשפיעה.

כמה נכון, כמה עצוב

דר. אילן טסלר | 24/3/2024

מאד מזדהה עם הכתבה. גם אני כחבר קיבוץ הרגשתי נפגע מהתערבות מובילי המחאה בבחירות הפנימיות שלנו. אין ספק שפיצול הדרכים יוביל לבמשך האסון שמתחולל עלינו עכשיו.

פופוליזם של הסכמה רחבה לא יחליף טיפול בבעיות שורש

bhrh, uhhdv | 21/3/2024

ממשלת השינוי נפלה וביבי חזר לשלטון לא בגלל הפיצול, לא בגלל מיכאלי ולא זועבי. ביבי חזר לשלטון בגלל הכיבוש. סילמן, שיקלי התחזקות בן גביר וחוק האפרטהייד בשטחים שהפיל את ממשלת השינוי. הגיע הזמן שנעז להסתכל לבעית השורש -הכיבוש- בעיניים. על מזבח הכיבוש גם הקרבו אנשי הנגב והגליל (וגם תל אביב)  ומוקרבים כעת החטופים, החיילים וכולנו (למעט התנחלויות מבוצרות).
שנים התמחתי בעריכת תחקירים ובזיהוי בעיות שורש. בעית השורש היא לעולם לא הכשל שבעטיו נדרשה הבדיקה. כל עוד מטפלים בתוצאות ולא בבעית השורש לא יהיה ריפוי ותיקון.
חולשת השמאל איננה בפיצול אלא בניסיון לדבר להמון, שיהיה נוח לשמוע.
לא נעים לשמוע "כיבוש" אבל רק זעקה קבועה ונחושה תאפשר שינוי באמת ולא רק ממשלת שינוי זמנית

יאיר גולן, כפיתרון...

יניב בן חנן | 21/3/2024

בחירה ביאיר גולן, לראשות מפלגת העבודה. היא הדרך הטובה ביותר לסלק את נתניהו וחבריו מרעיו מן השלטון.

ביבי הבייתה - בחירות עכשיו!

ראובן שפירא | 20/3/2024

גוטווין ואחרים לפניו טועים בהציעם לקיבוצים יעדי פעולה מגוונים במקום היעד העליון - סילוק ביבי ומרעיו (=עושי הרע) מהשלטון ע"י בחירות. לאף אחת מההצעות שהועלו כאן לאחרונה אין סיכוי לפני סילוק זה וכינון שלטון אחר במקום הביבי ועדת מלחכי פינכתו. נאמר לפני אך זו האמת גם כעת: ביבי עושה ויעשה הכל כולל המשך לחימה חסרת אופק מדיני ותוחלת כדי למנוע בחירות והחלפתו. אי-לכך על מתנגדיו להתמקד בהקדמת הבחירות שתביא בוודאות גבוהה לסילוקו ולדחות לאחריהן כל יעד אחר.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב