חסר רכיב

נשבר לנו לחכות | חן יחזקאלי

18/03/2024

 

רובם המכריע של הטיהורים האתניים שבוצעו בהיסטוריה המודרנית היו תוצאה של היגררות. טיהור אתני יזום הוא היוצא מן הכלל

 

הן בכל דור, אומר השיר הידוע, יקום הגיבור, גואל העם. הגיבור היום הוא נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שבא לגאול את ישראל מן האוייב הנחוש והמר ביותר שלה, מעצמה. נראה כי מכל הסכנות האורבות לפתחה של ישראל, הסכנה הגדולה היא שנהיה אשמים בטיהור אתני, המוכר בחוק הבינלאומי כפשע נגד האנושות. אשמת אי השבתם של החטופים אף היא נוראה כמובן, אבל פחות, היות שתמיד ניתן לומר שעשינו את כל שיכולנו מבלי לסכן את שלום ישראל כולה.

 

יש הטוענים כי ישראל עוסקת בטיהור אתני ברגעים אלה ממש. רבים גם טוענים כי ישראל עשתה טיהור אתני ב-1948. שאלה זו שנויה במחלוקת. השאלה אינה באשר למימדי הנכבה. לית מאן דפליג כי המדובר באסון קולוסאלי. כמו כן השאלה אינה האם לישראל היה חלק באשמה. מוסכם כי אכן. השאלה היא מה היה חלקה של ישראל. כפרים רבים ברחו בלא שגורשו, ויש שגורשו עם סיבה: ככלות הכל היינו תחת מתקפה שאיימה להחריבנו. גם היום אנחנו תחת מתקפה, אך איום ההחרבה פחות מיידי. ובכל זאת אנו נגררים. עקרון היסוד במדיניות ישראל הוא שאין לנקוט יוזמה.שתי היוזמות המדיניות היחידות שנקטה ישראל היו הכרזת העצמאות, והזמנת שכנותינו לכרות איתנו ברית שלום, שבאה מייד אחרי ההכרזה. מאז אנו נגררים.

 

רובם המכריע של הטיהורים האתניים שבוצעו בהיסטוריה המודרנית היו תוצאה של היגררות. טיהור אתני יזום הוא היוצא מן הכלל. השאלה היא, איזו יוזמה יכולה ישראל לנקוט. ובכן, יכולנו להכריז כי אנו מבחינים בין כנופיית הפושעים השולטת באוכלוסיה ברצועת עזה, לבין התושבים. יכולנו ליזום מבצע בקנה מידה נרחב להבטחת שלום התושבים. יכולנו להכריז כי לאחר שנמגר את שילטון הכנופיה השלטת ברצועה נעמיד שילטון חלופי זמני ונעשה אתו שלום.

 

 יכולנו להכריז על הבחנה דומה בין כנופיית הפושעים השולטת בלבנון, וללהזמין את לבנון לשתף איתנו פעולה על מנת למגר את אותה כנופיה ולכרות איתנו ברית שלום. יכולנו לבקש עזרה מהמדינות הידידותיות, או אפילו הקמתו של כוח רב לאומי שיהווה תמריץ לאויבינו להיכנע ובכך לחסוך שפיכות דמים. יכולנו לקרוא לכל שכנותינו – כולל איראן – לכרות איתנו שלום. ויכולנו להעלות את כל הצעדים האמורים על סדר היום העולמי: ככלות הכל לעולם כולו צורך במיגור האיום של כנופיות הפושעים, לעולם כולו מחוייבות להגן על חיי אזרחים, ולעולם כולו אינטרס בנורמליזציה באזור. 

 

לכל הצעדים הללו יש מספר תכונות משותפות: ראשית, הם כולם יוזמות מדיניות. שנית, הם כולם בגדר המעשה הנכון. שלישית, הם כולם מכוונים לשלום. רביעית, כולם תואמים לחלוטין את האינטרס הגלובלי. חמישית, בכולם יש כדי לשפר את מצבה המדיני של ישראל מייד עם נקיטתם, ללא כל תלות בתגובת הצד השני. ושישית, כולם נותנים לצד השני – תהא זו האומה הפלסטינית, לבנון או איראן – הזדמנות להפתיע. אפשר להוסיף גם יוזמת קריאה לכנופיות הפושעים להיכנע והתחייבות כי נקבל את כניעתם – וכך לתת גם להם הזדמנות להפתיע. גם אם הנהגותיהם לא יפתיעו, יהווה הדבר תמריץ לבעלי הדרגות הנמוכות בהן למסור את נישקם.

 

כל העולם מחכה לישראל שתנקוט יוזמה. דמיהם של דורות של צעירים שמסרו את חייהם על מזבח תקומת המדינה, ועתידם של הדורות הבאים, כולם זועקים ליוזמה. ידידי ישראל בעולם כולו מחכים. וישראל – יוק. יפה עשה הנשיא שהחליט להפסיק לחכות ולנקוט יוזמה בעצמו. מי ייתן וינקוט יוזמות נוספות, ויצהיר בגלוי, כפי שעשה הפעם, שנשבר לו לחכות. גם לנו נשבר.

 


טיהור אתני, פולין 1939.  העולם מחכה ליוזמה ישראלית (מקור: ויקיפדיה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

אוזניים להם ולא ישמעו...

יניב בן חנן | 21/3/2024

יפה דרשת, אבל האם יש בממשלת ישראל, מישהו שרוצה להקשיב?

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב