חסר רכיב

על אוזני המן ופסיכולוגיה התנהגותית | אודי פלד

16/03/2024

 

המטפלות וחברי ועדת חינוך עמדו מסביב והתבוננו בהתנפלות הנוראה. נאסר עלינו "לקחת לכיסים". היינו חייבים לזלול הכול במקום. כולם חטפו ככול יכולתם ולעסו במהירות

 

לקראת פורים ישבו החברות ערב שלם והכינו אוזני המן לכול הקיבוץ. את התוצרת הטרייה והריחנית הכניסו ל"חדר האקונומיה" שדלתו הייתה נעולה תמיד.

 

פריצות לאקונומיה וסיבת "דברים טובים" היו חזון נפרץ, אבל סחיבת כול מלאי ה"אוזני המן" בלילה שלפני פורים הגדישה את הסאה.

בדיון משותף של המזכירות עם וועדת החינוך, הוחלט על עונש קולקטיבי יוצא דופן – ביטול מסיבת הפורים של חברת הילדים.

והנה גם כאן, כמו במגילה, באו לנו רווח והצלה מיד אישה.

 

יוספה לוי הייתה האוטוריטה הבלתי מעורערת בקיבוץ בכול הקשור בתורת החינוך ומבוכי הנפש של הילד והנער המתבגר. היא החזיקה בלפחות שני תארים אוניברסיטאיים מחו"ל, ויש אומרים שאף זכתה לצקת מים על ידיו של פרופסור פרדריק סקינר, אחד מאבות הפסיכולוגיה ההתנהגותית, בכבודו ובעצמו.

 

יוספה ערערה על העונש הבלתי מידתי בעליל. היא הסבירה שמשיכת הילדים לממתקים נובעת מ"חסך מנטלי", והלהיבה את חברי הוועדה ברעיון המקורי שאם רק פעם אחת יזללו "החסוכים" ממתקים לשובע – לא יתגעגעו אליהם עוד לעולם.

 

הוועדה שוכנעה. לאחר השתדלויות נוספות, נעתר גם הגזבר להקצות תקציב מתאים לניסוי החדשני.

על רצפת חדר-האוכל של חברת-הילדים נפרשו סדינים צחורים, שעליהם שפכו המטפלות מכול טוב: עוגות, עוגיות, ופלים, פירות מיובשים מתורכיה, סוכריות טופי צבעוניות ודביקות, סוכריות "עדשים", מרמלדות מסוכרות, וכמובן – ריבועי שוקולד חלב, שוקולד מריר, שוקולד ממולא ושוקולד לבן.

 

המטפלות וחברי ועדת חינוך עמדו מסביב והתבוננו בהתנפלות הנוראה. נאסר עלינו "לקחת לכיסים". היינו חייבים לזלול הכול במקום. כולם חטפו ככול יכולתם ולעסו במהירות. כעבור דקות אחדות נותרו בשדה-הקרב רק עטיפות נייר-צלופן, נייר כסף, וסתם פיסות קרועות של ניר צבעוני.

 

לשעה קלה נדמה היה שאכן הושגה כאן פריצת דרך מרשימה, ושתורת הפסיכולוגיה ההתנהגותית נחלה כאן ניצחון היסטורי. אלא שכבר למוחרת נפרצה האקונומיה שוב, ויוספה ישבה לנסח את אחד הכללים החשובים ביותר בפסיכולוגיה של הילד והנער המתבגר (מאמר שאף התפרסם בשנתון של אוניברסיטת הרווארד).

 

הכלל החשוב קובע כי: "כמות הממתקים שמסוגל ילד לזלול, עומדת בכול רגע נתון ביחס ישר לכמות שעליה הוא מסוגל להניח את ידיו".סחיבת כול "אוזני ההמן" ערב פורים הגדישה את הסאה (מקור: baba-mail.co.il)

 

 

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב