חסר רכיב

לא השתלטות ולא עוינת | יזהר בן נחום

05/03/2024

 

ידידי הוותיקים והיקרים באתר בין "חברים": כשערוץ 14 מצטט את האתר זו ממש לא תעודת כבוד

 

בבחירות שנערכו לאחרונה בתנועה הקיבוצית הצבעתי בעד ליאור שמחה. העדפתי את ליאור על הדס מכמה סיבות. הראשונה שבהן והחשובה מכולן: הדס שימשה במשך מספר שנים כמריונטה של ניר מאיר. בין הפעולות שביצעה במסגרת זו תיזכר במיוחד הצבת חברת אבטחה בשער של אפעל כדי למנוע את כניסתם של לובשי חולצות תנועות הנוער לישיבה של מועצת התנועה (נרקיס רגב גביש יכולה לטעון עד מחר שזה שקר. הייתי שם וראיתי בעיני).

 

בתעמולת הבחירות שלה ניסתה הדס לאחוז במקל משני קצותיו. הכשל הלוגי מתבטא בסלוגן "מנהיגה לשם שינוי". את התואר "מנהיגה" ניכסה הדס לעצמה לאור הרקורד שלה בתפקידים בכירים בתנועה הקיבוצית: משנה למזכ"ל ומנכ"לית, אבל אם היא היתה שם, בלב לבו של הממסד, איך היא יכולה בו בזמן להכתיר את עצמה כמי שתביא שינוי? אם, כפי שכתבה בדברי התעמולה שלה, התנועה הקיבוצית נמצאת במצב של דשדוש כי אין ליד השולחן דמויות

חדשות, מי כאן דמות חדשה, הדס או ליאור? 

 

יותר מכל צרמה לי בתעמולה של הדס ההשתלחות שלה בפעילי התנועה העובדים בארגונים הכלכליים ב"בעלי אינטרסים כלכליים". הארגונים הכלכליים הם חלק מהתנועה הקיבוצית. החברים שעובדים באותם ארגונים עושים זאת מטעם התנועה הקיבוצית ועבורה. אין להם מניות. התמיכה שלהם בליאור היתה כפרטים והם אינם שונים בכך ממני או מכל חבר קיבוץ אחר שתמך בליאור.

***

אילו נבחרה, היתה הדס אמורה לעבוד איתם כחלק מתפקידה. המילים שהדס אמרה בקולה: "מנהיגות וערכים מול שליטה וכסף" הן צירוף של סילוף ורשעות. כאשר חבר קיבוץ שעובד מטעם התנועה בארגון כלכלי מביע תמיכה בליאור אין בכך "שליטה וכסף". מנהיגות וערכים? להדס יש יותר ערכים מאשר לליאור? במה מתבטאים הערכים שלה? בהפעלת חברת אבטחה נגד תנועות הנוער או בהתנהלות מול מוסדות התנועה באמצעות עורך-דין פרטי?  

 

ואחרי כל מה שכתבתי כאן נגד הדס ונגד תעמולת ההבל והשקר שלה ושל חלק מהתומכים בה, עלי להבהיר: גם הגדרת התמיכה שקיבלה הדס מכמה אנשים ונשים המזוהים עם תנועת המחאה כ"השתלטות עוינת" היא הבל ושקר. גם אילו ניצחה הדס בבחירות זו לא היתה השתלטות עוינת. הדס, חברת קיבוץ יגור, היא מועמדת לגיטימית. 14,647 חברות וחברי התנועה הקיבוצית שהצביעו עבורה הם בני אדם עצמאיים שפעלו על-פי שיקול דעתם.

 

גם תמיכתם של רבים בתנועה הקיבוצית בתנועת המחאה מבטאת את השקפת עולמם וצו מצפונם ואינה קשורה בשום דרך לבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה. איש לא השתלט, לא משתלט ולא ישתלט עליהם. ככל שמדובר בתנועה הקיבוצית, תנועת המחאה ודאי איננה "עוינת", גם אם שקרן ומסית בשם משה רדמן אבוטבול פרסם פוסטים עוינים נגד הנהגת התנועה הקיבוצית והארגונים הכלכליים שלה.


***

רדמן אבוטבול כתב שראשי הארגונים הכלכליים בתנועה הקיבוצית איימו עליו. אני משער שהוא בדה את הסיפור המגוחך הזה מליבו. אינני בטוח שהאנשים שבהם מדובר שמעו בכלל את שמו. אני מכיר אותם ויודע שסדר יומם העמוס כולל עיסוקים חשובים יותר מאשר להתקשר לאיזה מגלומן פתטי שמדמיין שהעולם סובב סביבו. איך בדיוק הם איימו עליו? "אנחנו יודעים איפה אתה גר?"

 

במסגרת אגדות ההשתלטות העוינת נכתב באתר "בין חברים": "מהבדיקות שלנו עולה כי היתה התחייבות של דניאלי-ילין לא רק להגביר את התמיכה במחאה, אלא אף להזרים משאבים כספיים מ"קרן חבצלת החדשה" ל"כיוון מיזמים ליברליים". נדגיש כי אין בידינו מסמך פורמלי, אלא רק עדות על הסכמה כללית, בעל פה... הובאה לפנינו עדות של אדם שראה לדבריו את אחד ממובילי המחאה מציג באופן גלוי מסמך שבו עוגנה לכאורה מחויבותה של הדס דניאלי-ילין למחאה החברתית, אם אכן תיבחר לראשות התנועה."

 

בין המקצועות השונים שעסקתי בהם במהלך שנות חיי הקצרות היו שלושה – חייל באמ"ן, היסטוריון ועיתונאי – שבהם היתה משמעות למילים "אמינות מקורות המידע". מצטער, חברים. כשמוכרים לי מידע בצורה כזאת אני לא קונה. וזה לפני ששאלנו איפה כאן הגילוי המרעיש. קרן חבצלת איננה קופה פרטית של מזכ"ל התנועה וכל מהותה היא קידום מיזמים ליברליים.

 

מי שקפץ על המציאה של אתר "בין חברים" היה ערוץ 14 עם הכותרת: "מסיתים בכל מקום: הניסיון של מחאת קפלן להשתלט על התנועה הקיבוצית". יסלחו לי ידידי הוותיקים והיקרים באתר בין "חברים", כשערוץ 14 מצטט את האתר זו ממש לא תעודת כבוד. רדמן אבוטבול ודניאלי ילין.  איפה הגילוי המרעיש של "בין חברים"?(מקור: FB)                                                                                                  

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

אוסיף על דברי יניב

קרני | 9/3/2024

תרומה צנועה לעימות המתפתח...בניגוד למה שכתב ארנון מדובר אכן באתר קיבוצי עצמאי שפתוח לשלל דעות ובניגוד לעיתון האם לא פוסל או מצנזר מכתבים למערכת. ההוכחה לכך: מיוזמתי פניתי לרקפת שנחשבה לתומכת מובהקת של הדס והצעתי לה לכתוב על המועמדת שלה אצלנו. כך אכן קרה. אין כאן ישיבות חיסול ולא קו מערכתי לעומתי. רק פרטים שמהגגים את דעתם ועמדתם האישית.

דברים על דיוקם

יניב גולן | 8/3/2024

היי ארנון   

אני כותב כאן בשמי, כדי להפריך כמה טענות מומצאות, שנכללות בתגובתך.

1. לא עבדתי ב"זמן קיבוץ" או איך שלא קוראים לעיתון של התק"צ בשלושים השנים האחרונות. כפי שציינתי כאן כמה פעמים, מעולם לא פגשתי את הדס או את ליאור, ולא החלפנו מילה. האם זה מספיק חד משמעי? אם בכ"ז תשתוקק לדעת איפה הייתי ומה עשיתי, אוכל לפרט לך בפרטי golanyaniv@gmail.com. אפילו גוגל יכול לעזור.

2. בדקתי בשבילך: הפעם הראשונה שכתבתי כאן על הדס היתה חמישה ימים בלבד לפני יום הבחירות. גם זאת, רק בעקבות קמפיין מודעות ברוטלי וחמור שיצא מסביבתה הקרובה. אם תחפש את האייטם ("ככה לא מתנהג.ת מנהיג.ה") תראה שחמישה ימים לפני יום הבוחר אפילו לא היה לי ברור לגמרי אופי הקשר עם ראשי המחאה. כך נכתב שם: "ברקע מסתמנת התגייסות רחבה של אנשי מחאת קפלן לטובת הקמפיין של הדס".

בכל הצניעות, בקמפיינים שיזמתי (עמק ססגון, חולות סמר, ועוד), זה נראה אחרת לגמרי: לא מחכים לרגע האחרון, ולא משתמשים במילים עמומות כמו "מסתמנת"... שים נא לב - רק בערב שלפני יום הבחירות, בעקבות האזנה להקלטה של רדמן, יכולנו לקבוע שיש חשד סביר להתערבות פסולה בהליך התנועתי.
3. אשר לחוסר האיזון בין מאמרים תומכי-ליאור (היו כמה) לבין תומכי-הדס (למשל מאמרה של
רקפת זהר-סל שפורסם כאן), ובכן: לא מדובר בכלי תקשורת תנועתי, אלא בבמה עצמאית. זכותם של מקימי "בין חברים" לכתוב כאן מה שהם רוצים - ואפילו להודיע באיזה מועמד הם תומכים. כך, כפי ש"הארץ" ממליץ מדי מערכת בחירות לתת את הקול למפלגות שמאל-ציוני.

4. אתה רשאי להמעיט בחשש שלי מפני תביעת דיבה. אולי לא עמדת מול איום כזה. מניסיון: גם אם מדובר בתביעת השתקה ברורה, זה עדיין מאוד לא פשוט, והנזקים עלולים להיות מוחשיים לגמרי.

5. אתה צודק שהפרש של ארבעה אחוזים הוא קטן. אבל הוא לא "עלוב": כך היה גם במאבק בין ניר מאיר לליאור, בפעם שעברה. זה מדגיש שכל צעד של מי מהצדדים היה יכול להכריע לכאן ולכאן. מה בדיוק הכריע את הכף, לעולם לא נדע. נקווה שליאור הוא בחירה טובה. כל מנהיג צריך להיות חשוף לביקורת ציבורית, ואני מקווה שהאתר הזה לא יאתרג אותו.  

6. כמו שנכתב כאן כבר קודם: הבעיה בקשר בין הדס לבין המחאה אינה טמונה רק בכך שמזכ"ל עשוי להיות חייב את בחירתו למישהו שמחוץ לתנועה; אלא גם בכך שמצופה מברסלר, רדמן-אבוטבול, בר-לב ושותפיהם לנהוג בהגינות, בשקיפות ובשכל טוב. כל אלה חסרו במהלך המשותף שלהם עם הדס. בהתחשב בכך שהם אמורים להוביל את הציבור הישראלי בכללו, זו כבר סוגיה קשה בהרבה.
אשתדל להשיב כאן על כל תהייה נוספת שלך. רק בבקשה, אם אפשר, לשמור על סגנון מכבד.

טובלים ושרץ בידם

ארנון | 8/3/2024

יניב גולן היקר אתה וחבר מרעיך, עיתונאי וכתבי עיתון קיבוץ לשעבר, אשר "במקרה" יצא שהדס דניאלי ילין הייתה השליחה של המערכת שהחליטה לסגור אותו... ואשר התגייסתם כאיש אחד, מתחילת מערכת הבחירות ועד סופה לעשות את הכל בכדי שהדס לא תיבחר... ב"לעשות הכל", זה כולל הכל!!! במקום לכתוב בשבחי המועמד שלכם, התרכזתם אך ורק ברק"ה (רק לא הדס)... הקדשתם את רוב המגזינים רק לממליצי ליאור... לעיתים נדמה היה שגם לו הייתה מתמודדת מול יחיא סינוואר לא הייתם שמים לכך לב והייתם ממשיכים להשמיץ את הדס... והכי גרוע: אפילו לא הייתה בכם טיפה "דיגניטי", בכדי לציין כגילוי נאות את העובדה שאתם הייתם "קורבן" על מזבח סגירת השבועון, שהדבר היחיד שלא היה בו משעמם היה "תשבץ ההגיון"... אין תימה לכך ש"תתלבטו" ותחליטו בסוף לפרסם מידע לא מהימן המשרת את מטרתכם... ממילא למי יהיה זמן וחשק אחרי הבחירות ובזמן מלחמה לתבוע אתכם על הוצאת דיבה... לסיכום: חברים יקרים, תפסיקו ל"חרטט" אותנו... לכו לחגוג ולהתבשם בנצחון הכי עלוב בהיסטוריה של מתמודד שנתמך על ידי כל מפורסמי התנועה הקיבוצית, ממוקי צור ודרומה... כל "כיתת היו"רים" של התעשייה הקיבוצית... כל ראשי התנועה וחברי הכנסת לשעבר לדורותיהם... ובסוף הפרש של 8%??? במקום הייטנר המפלג והמסית הייתי קצת יותר מצטנע... ובכלל, הייתי מציע לכם, לכל ה"עיתונאים" בעבר ובהווה: "טלו קורה מבין עיניכם" ו"הפוסל במומו פוסל"... תודה.

לשבור את המראה

אורי הייטנר | 7/3/2024

אם יתגלה מקרה של מעילה או שחיתות אחרת בתנועה הקיבוצית, וכלי תקשורת עויין קיבוצים, כמו ערוץ 14 או "הארץ" יקפוץ עליה כמוצא שלל רב - האם הבעיה היא בשחיתות או בסיקור?

טוב שפרסמנו (ואלה הפרטים)

יניב גולן | 6/3/2024

היי יזהר, יפה כתבת ואני מודה לך על התוספות החשובות לדיון.

בשיתוף עם עזרא וקרני, אני זה שניסח את הידיעה שציטטת.

ובכן, היו לנו לבטים רבים לגבי השאלה - כיצד אפשר להגדיר שיתוף פעולה כפסול מעיקרו, כאשר אין בידינו מסמך כתוב, או עדות מהיימנה שמציירת תמונה שלמה. דילמה אמיתית. אבל היו המודעות הקשות, והיו הסרטונים, והיתה בעיקר שיחה מוקלטת שקיימנו עם רדמן-אבוטבול. במהלכה הוא ציין את המקור הכספי שעליו חבריו למחאה דיברו עם הדס: "קרן חבצלת החדשה". כך שמעתי במו אוזניי, וזה היטה את הכף. יש אקדח מעשן.

(בתור אחד שהגיש בקשה או שתיים לתמיכה מקרן חבצלת - לא ידעתי שנוספה לה המילה "חדשה". את זה למדתי מדבריו של רדמן. פייר? די התפלאתי שהוא לא טרק לקרני את הטלפון, כמו שפוליטיקאי צפוי לעשות כאשר שואלים אותו שאלה לא נוחה. זה לגמרי לגמרי לזכותו, למרות שבכך הוא בעצם חשף מעין "פרט מוכמן". מי יודע, אולי הוא פוליטיקאי מהסוג הנדיר, שיש לו מחויבות לשקיפות)

העובדה שקרן חבצלת היא גוף עצמאי, אינה סותרת את היכולת של מישהו להבטיח משהו בשמה, האין זאת? הרי זה מה שעושים בזמן בחירות: מבטיחים הבטחות. לגבי המימוש - נראה.
מי שהשתמש בביטוי "השתלטות עוינת" הוא אורי הייטנר, שכתב זאת מסיבותיו. דעתו של אורי, שמפרסם בבמה הזאת, איננה מייצגת אותה.

אני מתעסק בעיתונות כבר 40 שנה. עשר שנים עבדתי כעורך. לשמחתי טרם נתבעתי על לשון הרע, למרות שהכנסתי את היד לאש מדי פעם. אי אפשר לומר שלא לקחנו סיכון בסיפור הנוכחי. אני חושב שמילאנו את תפקידנו כהלכה, ללא מורא וללא משוא פנים. הפרסום היה סביר והועיל למי שהתלבט.

ולבסוף: העברנו את המידע לרוב גופי התקשורת המרכזיים. הם לא התעניינו, מסיבותיהם. לא שלחתי את ההודעה לערוץ 14 מפני שזה גוף נתעב מבחינתי. איני מתגאה וגם איני מתפלא שהם קפצו על הסיפור - כדי להשחיר במכה אחת גם את הקיבוצים וגם את המחאה. אבל את זה הם עושים ממילא, כל הזמן. האם עלינו לשתוק, מפני שמישהו עשוי לעשות שימוש מעוות בדברינו? המממ... האחריות במקרה שלפנינו היא על אלה שרקחו את הקומבינה; לא על אלה שביקשו לחשוף אותה. מי שרוצה להיות אלטרנטיבה לשחיתות, שלא יתנהג כמו נתניהו ושופריו.

ליזהר , אתה בכיוון הנכון

קיפי | 6/3/2024

יזהר שלום ,


עם השנים נוכחתי לדעת שישנם בקרבנו אנשים רבים למדיי שיצרם(!) מוביל אותם , וזה מתבטא, בין
היתר , בכך שעצם המאבק והמחאה, באשר הם, חשובים עבורם יותר   -   כי זה מקנה להם תחושת
'אקשן'   -   יותר מהצורך להעמיק חשב בנושאים שעל סדר היום החברתי , הכלכלי, הבטחוני  וגם
הקיבוצי. ועל רקע זה קל יותר להבין  איך וכיצד נוצר מצב שהעימות הבחירתי-דמוקרטי שבין ליאור 
להדס הפך לכאילו(!) נסיון השתלטות של מטה  המחאה הארצית על הבחירות שלנו לתפקיד מזכיר
התנועה   -   ואני אומר זאת כמי שהצביע עבור ליאור ולא עבור הדס. ואם לעמת ולאמת זאת 
באמצעות הבחירות בקיבוצי שלי מעגן-מיכאל : נכתבו בעלון כמה  מאמריי תמיכה בשני המתמודדים
אך לא היה שמץ של עימות חריף ובודאי שלא החלפת 'מהלומות' בין שני מחנות שהאחד מאשים את
האחר בגיוס תומכים חיצוניים לצורך השתלטות לא דמוקרטית . 
טוב יעשו , איפוא , כל מנפחיי נסיון ההשתלטות שלא-היה אם ימקדו מעתה את תשומת ליבם במה 
שיעשו ויתרמו מעתה הן ליאור הן הדס ותומכיהם לתנועה , לחבריה ולמוסדותיה.

אבנר (קיפי) כרמל/מעגן-מיכאל
דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב