חסר רכיב

השתלטות עוינת | אורי הייטנר

03/03/2024

 

היה כאן מהלך ציני של ניסיון השתלטות של מחאת קפלן על התנועה הקיבוצית. הדס דניאלי ילין לא הייתה אלא מכשיר, אולי נכון להגדיר זאת מריונטה, בידי כוחות גדולים ממנה


ביום הבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה, הנייד שלי, כמו של שאר חברי התנועה הקיבוצית, הופצץ באינספור מודעות תמיכה במועמדותה של הדס דניאלי ילין. סביר להניח שעלות מהלך האיתור של מספרי הטלפון של הנוגעים בדבר וההפצצה הדיגיטלית הזאת, לא עמדה בדיוק בתקציב הבחירות התנועתי.

 

כל המודעות הללו היו בעלות מסר אחד – ראשי מחאת קפלן, ובהם שקמה ברסלר, משה רדמן, אור-לי בר לב, אנשי "אחים לנשק" וכו' התייצבו כאיש אחד לשטיפת מוח והנדסת תודעה, שנועדו להבטיח את ניצחונה של הדס. העובדה, שרוב מוחלט מבין חברי הקיבוצים תמכו במחאה ורבים מאוד מתוכם נטלו בה חלק פעיל, השלתה אותם שעצם התייצבותם לצדה של הדס, תביא רבים לתמוך בה. הם לא טעו בהרבה. אמנם הדס לא ניצחה, אבל בזכות מעורבותם האינטנסיבית היא הגיעה להישג מרשים של תמיכת כ-46% מן המצביעים.

 

מה להם ולתנועה הקיבוצית? מה עניינם מי יעמוד בראשה? האם הם מכירים את יעדיה, את מטרותיה, את בעיותיה? כמובן שלא. ולכן, לא היה להם שום מסר ענייני, זולת עצם תמיכתם בהדס. ומדוע הם תומכים בה ולא בליאור שמחה, אף שהם יודעים שגם הוא, כמו רבים מחברי הקיבוצים, התייצב מידי מוצ"ש, דגל הלאום בידו, והפגין נגד המהפכה המשטרית?

 

כדי להציג בכל זאת מסר שיבדל את הדס מליאור, הקמפיין שלה, שהובל בידיהם, הזהיר מפני השתלטות הביביזם על התנועה, אם הדס לא תיבחר. אם בחירת הדס היא המחסום בפני השתלטות הביביזם על התנועה, הרי שמי שמייצג את הביביזם הוא ליאור. באמת? הרי אין זו אלא דמגוגיה זולה. אך שטיפת מוח דמגוגית היא כלי לגיטימי בעיניהם להשגת המטרה שלמענה הם תמכו בהדס.

 

אין כל קשר בין ליאור לביביזם. אבל אם ביביזם הוא תרבות השקר, הרי שעצם הפצת הטענה הזאת תואמת דווקא את דרכי התעמולה הביביסטיים.

***

גם הפצת תאוריית הקונספירציה, שעל פיה הגרעינים התורניים זוממים להשתלט על קיבוצי הנגב המערבי, אף שהדס יודעת שמדובר בפייק-ניוז מובהק, היא דרך תעמולה ביביסטית מובהקת. וכאשר המזכ"ל היוצא ניר מאיר, שהדס הייתה המשנה שלו והמנכ"לית שלו ומזוהה אתו מאוד, הכחיש את טענת הכזב הזו, היא השתלחה בו בגסות. כנראה, שמי שניווטו את הקמפיין שלה הסבירו לה, שהיא צריכה להיבדל מניר מאיר.

 

והאזהרה המתוקשרת של הדס לפני הבחירות, במכתב מעורכי דינה לוועדת הבחירות, מפני זיופים, כבר הייתה דרך תעמולה טראמפיסטית.

 

השימוש בשיטות כאלו זר כל כך לתנועתנו. לא זו הדמוקרטיה מבית מדרשנו. ברור שדרכי התעמולה הללו לא יצאו מתוך התנועה הקיבוצית, אלא ממי שהיה להם אינטרס מובהק בתוצאות הבחירות.

 

מה היה האינטרס של מחאת קפלן בבחירות למזכ"ל התנועה הקיבוצית?

 

התחקיר של "בין חברים", שממנו משתמע שהובטחו להם משאבים מ"חבצלת החדשה" ל"מיזמים ליברליים", מצביע על הכיוון. וכי באיזה מיזמים תומכת היום "חבצלת החדשה"? מיזמים אנטי ליברליים?


***

הכל מוליך למסקנה אחת – היה כאן מהלך ציני של ניסיון השתלטות של מחאת קפלן על התנועה הקיבוצית ועל משאביה. הדס לא הייתה אלא מכשיר, אולי נכון להגדיר זאת מריונטה, בידי כוחות גדולים ממנה, שספק אם היא יודעת עד כמה הם שלטו בה. וכפי שהם שלטו בקמפיין שלה, הם התכוונו להשתלט באמצעותה על התנועה הקיבוצית ועל משאביה. הם ניסו להפוך את התנועה הקיבוצית לתנועת מחאה.

 

אבל האקטיביזם הציוני של הקיבוצים אף פעם לא היה של מחאה. היה זה אקטיביזם של הגשמה. וככל שהתנועה תחזור לאקטיביזם כזה, כך תוכל לחדש כמקדם את מעמדה המוביל בחברה הישראלית.

 

האסון הנורא שפקד אותנו ב-7 באוקטובר, העמיד בפנינו אתגר גדול – תקומת יישובי הנגב המערבי וקו העימות עם לבנון, שעשוי לשמש מנוף לתקומת התנועה הקיבוצית כתנועה מגשימה ומיישבת. לשם כך, על התנועה להתגייס בכל מאודה למטרה הזאת. זו מטרת דורנו.

 

המשימה שלנו אינה מחאה, הפגנות, חסימות כבישים וצעקת "בושה בושה". אם דווקא בעיתוי הזה, מול האתגרים הקונסטרוקטיביים של התקומה, התנועה הקיבוצית הייתה הופכת לסניף של המחאה, היה זה שפל ערכי חסר תקדים שלה.

 

במערכת הבחירות למזכ"ל התנועה, חזינו בניסיון להשתלטות עוינת של גוף זר על הקיבוצים.

 

***

 הבחירות מאחורינו. המועמד שתמכתי בו ניצח. זה הזמן ללכד את השורות לקראת המשימה הגדולה של התקומה. בדברים שנשאתי באירוע לכבוד בחירתו של ליאור, אמרתי לו שתקומת יישובי הנגב המערבי וגבול לבנון אינה משימתו העיקרית. זו משימתו היחידה, לפחות במחצית הראשונה של הקדנציה שלו.

 

אם כך, למה אני שב ומעלה באוב את הבחירות ולא מניח אותן מאחורינו? כי חזקה על מי שניסה להשתלט על התנועה הקיבוצית ומשאביה וכמעט הצליח, שישוב וינסה לעשות זאת, בדרכים אחרות.

 אנו חייבים לעמוד על המשמר.

 


 ניסיון השתלטות של מחאת קפלן על התנועה ומשאביה. (מקור: FB)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

איך הצלחת לשלב את ביבי

| 12/3/2024

האנשים האלה מהנדסים את התודעה גם במה שקשור ל"ביביזם". מובילים לתרבות של שינאה וחרמות מטעמים פוליטיים. בטח שלא מתוך דאגה למדינה. ואני ממש לא תומך של ביבי.

אם כבר "אחרי-הבחירות"... צאו להפגין

ישראל רפפורט | 4/3/2024


1. תיקון טעות: האחים לנשק לא השתתפו בקמפיין בעד הדס, גם לא בפלייר המופיע במאמר

2. אם כבר תכנית לאחר הבחירות הנה התשובה של אלישע שפירא בראייה רחבה ועמוקה.
https://tinyurl.com/ylvnlpuz

3. בקיצור - צאו הקיבוצניקים להפגנות למחאות לצמתים ולקפלן - צאו בכל הכוח כי הימין מלא-מלא, על שלושת הזרועות שלו (המשיחיסט-פשיסטי, האופורטוניסט-ביביסטי והאורטודוקסי-נצלני) לא יוותר בקלות על הכוח השלטון, צאו בגלל ולמרות המלחמה, צאו בגלל החטופים, צאו כי האביב והחיטה הצומחת שוב לא יחזירו לנו את התקווה ואת המדינה אם אנחנו (ושותפים רבים) לא ניאבק עליה, אסור להסתגר - צאו עכשיו לפני שיהיה מאוחר!

טוב, שנכשלו!!!

יניב בן חנן | 4/3/2024

אני ניסיתי לשכנע חבר משפיים, להצביע לליאור. אבל אבא שלו התנגד לכך.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב