חסר רכיב

זמן אחדות | יורי קנדל

27/02/2024

 

במקום המשך פיצולן של מפלגות השמאל, עליהן להתאחד יחד עם עוד גורמים, לבניית מסגרת ליברלית רחבה

 

למן נובמבר 2022, עת כשלנו בגיוס את מספר המנדטים הנדרשים כדי להכניס את מרצ לכנסת ה-25, ניסינו לקדם הקמת מפלגה ציונית שתיבנה מהעבודה, מרצ, פעילי שמאל ואחרים, בכוונה שמסגרת זו תבחר את יושב.ת הראש ומועמדיה לכנסת בפריימריז משותף לחברי שתי המפלגות הוותיקות ולמצטרפים חדשים.

ואכן, במהלך השנה נפגשנו עם נבחרי המפלגות ומועמדים להנהגת המסגרת החדשה ועם נציגי ומובילי קבוצות ויוזמות בתוך מרצ ומחוץ לה.

 

הטבח וזוועות ה-7 באוקטובר הקיצה אותנו למציאות אחרת: 1200 הרוגים, אזרחים וחיילים; חיילות וחיילי צה"ל, מבלי מסיבת הנובה ברעים וחברינו מיישובי הנגב המערבי, החברה הבדואית ועובדי החקלאות הזרים, חטופים בידי חמאס במנהרות עזה ואין יודע אם חיים הם כולם, או ירויים.

 

עשרות אלפי תושבי הדרום והצפון מפונים מהקיבוצים, חלקם ללא עזרת המדינה ולא ידוע מתי ישוקמו היישובים והאם יוכלו לחזור בביטחון לבתיהם. קואליציה ימנית דתית לאומנית וחשוכה מפקירה בידי שרי הממשלה הקיצונים מכלי דלק ומצתים בכדי להבעיר את האזור ע"י הגבלות כניסה להר הבית ברמדאן; המשך אחיזתם בשלטון עלול לגרום לכך שמדינת ישראל תהיה מקום שרבים רבים לא ירגישו בה בבית: כלכלה בקריסה, משקיעים שבורחים, רבים שמחפשים לעשות רה-לוקיישן, לחץ בינלאומי הולך וגדל.

 

קיומה של המציאות הזאת מראה שהאסימונים טרם נפלו: רשימות מוניציפאליות רצות בנפרד בבחירות ולא מבינות את גודל השעה. במפלגת העבודה מתכוננים לבחירות פנימיות ויש קולות שלא רוצים להתאחד. ואילו במרצ נאחזים בחוקים ותקנונים ובאים חשבון ונקם על מאבקי השישי באוקטובר. אינטרסים, מאוויים, גוונים דקים ומעורבות בעלי עניין מעמיסים קשיים ומעכבים את יציאת המפלגה החדשה לאור, נאחזים במוכר ובידוע, במקום ליצור משהו חדש, מעורר תקווה.

 

לפני 60 שנה קרא יצחק בן-אהרון: "עוז לתמורה בטרם פורענות"! זאת קריאת השכמה שנכונה כעת יותר מאי פעם. בשעה גורלית זו אין לרשותנו זכות וזמן לגרירת רגליים, פרוצדורה והתפלפלויות פנים מפלגתיות, המעשה הציוני הנכון והדחוף שיש לעשות כדי לקדם שינוי ולהשיג השפעה – הוא להתאחד.

 

רגע לפני שכל הגופים הללו ילכו לעולמם, יש להקים מסגרת אחת גדולה ומאוחדת שתייצג את המחנה הליברלי שחרד לגורלו ורוצה כוח גדול ומשמעותי שיגן על האינטרסים שלו על תפיסת עולמו, ובעיקר שיפיח תקווה.

 

לצד מאבקן של המשפחות להשבת החטופים והחטופות, שיקום היישובים והחזרת חברינו המפונים לביתם, עלינו להיערך לבניה מחדש של המחנה. לא רק מרצ, לא רק עבודה, ואפילו לא רק מרצ ועבודה יחד. זו העת לבנות מסגרת ליברלית רחבה. רחבה מאד.

זו לא העת לפירודים. זו העת לאחודים.

 

ערב ועידת מרצ שתתכנס ביום שישי 1.3.24, כדי לבחור את נציגיה למוסדות, ראוי להתייחס להצעה שאני ועוד חברים מציגים כאן. זהו זמן אחדות.

 

 

לקראת ועידת מרצ. די להליכה בנפרד (מקור: newmeretz.co.il)

 

יורי קנדך הוא יו"ר מחוז מרצ בתנועה הקיבוצית

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

בלי כותרות כובלות ואנכרוניסטיות.

יצחק שפאץ | 1/3/2024

היות שכל המושגים שעליהם גדלנו, תוכנן התיישן ובחלקו הפך לא רלוונטי ואף אנכרוניסטי. 

צריך להקים גוש דמוקרטי ולהתחיל בשיחות שבמהלכן יוגדרו מחדש המושגים המרכזיים בחיינו. 
אני מציע להתמקד בהגדרת המדינה והחברה הדמוקרטית. הציונות שהוזכרה במאמר תחכה לשלב הבא. קודם כל להגדיר את המסגרת הכללית-מסגרת שאף פעם לא הוגדרה במהלך תולדות המדינה. אף פעם לא העזנו להגדיר דמוקרטיה -הכוונה הרי להקים חזית /מפלגה דמוקרטית. הגיע הזמן להתחיל מזה. אני מניח שעל פי ההגדרה הזאת, נצטרך לעדכן את כל היתר: ציונות, מדינה יהודית וכד'.

האגו חזק מהכל

יניב בן חנן | 28/2/2024

זה טבע האדם, להאיחז בקרנות המזבח. זה מובן שבני אדם שהשקיעו את חייהם במפלגה מסויימת. ירצו לקדם את המעמד האישי שלהם בתוכה. אני חושב שכל אחד צריך לבחור מועמד להנהגה של הגוף הפוליטי אליו הוא שייך. בסופו של דבר. רק מנהיג מוסכם על כולם. יכול לאחד את כולם. לפני שזה יקרה, לא יתרחש האיחוד המיוחל.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב