חסר רכיב

ראשי המחאה התערבו בבחירות בתק"צ, ונראה שהיה להם אינטרס | יניב גולן, קרני עם עד ועזרא דלומי

19/02/2024


מעדויות שונות שהגיעו ל"בין חברים" עולה כי היתה התחייבות של הדס דניאלי-ילין להגביר את תמיכת התנועה הקיבוצית במחאה, ואף להזרים משאבים כספיים מקרן חבצלת החדשה ל"כיוון מיזמים ליברליים". השאלה היא איפה עובר הקו בין שיתופי פעולה לגיטימיים וחיוביים - לבין התערבות חיצונית שמבוססת על ציפייה לתגמול. תגובתה של הדס טרם התקבלה

 

לראשונה מזה שנים רבות, הבחירות למזכ"לות התנועה הקיבוצית עוררו עניין ציבורי רחב. גורם מרכזי לכך היה התגייסותם של ראשי המחאה לקמפיין של הדס דניאלי-ילין. עם זאת, אנחנו מציבים כאן סימני שאלה לגבי הנסיבות שהביאו את מנהיגי "קפלן" (שקמה ברסלר, משה רדמן, אורלי בר-לב ואחרים) להתערב בבחירות באופן חסר תקדים. אפשר שתמיכה חיצונית זו, שקיבלה ביטוי במהלך תקשורתי מסיבי, סייעה להישג הנאה של הדס, כ-46% מקולות המצביעים.

 

 מהבדיקות שלנו עולה כי היתה התחייבות של דניאלי-ילין לא רק להגביר את התמיכה במחאה, אלא אף להזרים משאבים כספיים מ"קרן חבצלת החדשה" ל"כיוון מיזמים ליברליים". נדגיש כי אין בידינו מסמך פורמלי, אלא רק עדות על הסכמה כללית, בעל פה.

 

כמי שהתריעו כבר במהלך הבחירות על הבעייתיות שבהתערבות ראשי המחאה, ברצוננו להבהיר: כמו רוב חברי הקיבוצים, גם אנו תומכים באופן מלא במאבק לבלימת ההפיכה השלטונית, שקידמה הממשלה הרעה בתולדות המדינה. אנחנו מחזקים את ידיהם של מובילי המהלך ההיסטורי הזה, ומעריכים את הישגיהם. עם זאת, ודווקא משום שהמחאה כה חשובה, ראוי בעינינו שהתנהלותה לא תחרוג ממגבלות החוק והסדר, תוך הקפדה על שקיפות והגינות. כללים אלה חלים על הכל, ובוודאי על מי שעומדים בראש הקהל שיצא לרחובות כדי להביא לתיקון המצב בישראל.

 

הובאה לפנינו עדות של אדם שראה לדבריו את אחד ממובילי המחאה מציג באופן גלוי מסמך שבו עוגנה לכאורה מחויבותה של הדס דניאלי-ילין למחאה החברתית, אם אכן תיבחר לראשות התנועה. שיחה שקיימנו עם משה רדמן, וכן דברים שכתב בעצמו, מעידים שהתגייסות המחאה לטובת המועמדת לא נבעה רק מהזדהות עם דמותה וערכיה של הדס, אלא אולי גם מתוך ציפייה שבחירתה תביא תועלות מוחשיות.

 

רדמן הכחיש שקיים מסמך כזה: "לא יודע מי אמר לכם את השטות הזו. אבל לא היה דבר כזה".

 

אנשים אמרו שהם ראו מסמך כזה, ושאתה אפילו נפנפת בו.

"אז דבר עם האנשים האלה שראו מסמך דמיוני. אני לא ראיתי שום מסמך, בטח לא נפנפתי".

 

אז לא היה הסכם?

"הדס אמרה באופן כללי שתפנה משאבים למיזמים ליברליים. לא לטובת המחאה ובטח לא במסמך".

 

לא היה מסמך ספציפי שדיבר על סכום או דבר דומה?

"לא. היה דיבור על זה שב'חבצלת החדשה' יש כספים וינתבו אותם למקומות שיעזרו למחנה הליברלי. אין דבר כזה, 'להעביר למחאה'. למחאה אין חשבון בנק".


 

התערבות בעייתית - ראשי המחאה במודעת תמיכה בהדס דניאלי ילין 

***

בפוסט ארוך ומפורט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, כתב רדמן ביום הבחירות, לפני שבוע בדיוק:

"הביקורת שלי אישית היא כלפי התנועה הקיבוצית וכלפי המנגנונים הקיבוציים. התנועה והמנגנונים הללו נעדרו כמעט לחלוטין מהמחאה. הם לא חשבו אפילו להשבית את הקיבוצים והחברות, כשניסו לגנוב כאן את הדמוקרטיה, הם לא חשבו לנתב משאבים משמעותיים לטובת המאבק וכיוצ״ב וזה כרטיס צהוב ערכי ממדרגה ראשונה (...)

 

"אנחנו צריכים כל גורם משמעותי שמבין את חומרת המצב איתנו במאבק - כל גורם בעל השפעה, כל גורם בעל משאבים, כל גורם עם גישה לציבורים שונים, אי אפשר לוותר על אף אחד. ובתוך כך, לראייתי, התנועה הקיבוצית יכולה וצריכה להיות שחקן משמעותי במאבק הזה (...)

 

"הדס לא מחויבת כמעט בכלל ל'סדר הישן'. די להסתכל על רשימת התומכים בליאור ולראות שם את כל בעלי האינטרסים הכלכליים שרוצים לשמר את המצב הקיים (אותם אלו שפעלו כדי לא להשתתף ולקחת חלק משמעותי במחאה), חלקם אף העזו להתקשר ולאיים עלי, ואחרים מפרפרים לילות כימים בשבועות האחרונים כדי להביא לבחירתו של ליאור (מה בהול להם וממה הם מפחדים אני לא יודע, אבל את זה כל אחד יכול להשלים לפי דמיונו)".

 

מי יכול להתחייב בשם "חבצלת"

רדמן אמנם ציין בתחילת דבריו כי גם ליאור שמחה הוא תומך מחאה מובהק ואף לקח בה חלק פעיל; ובכל זאת העדיפו ראשי המחאה להתגייס באופן מלא לטובת הדס דווקא. ניסינו לברר מה היתה מידת מעורבותם בקמפיין שלה, ולא הצלחנו. על כל פנים, במודעה שבה הופיעו כל הדמויות הבולטות בקפלן, הוגדרה הבחירה בדניאלי-ילין כתחילת התיקון במדינה כולה, לא פחות. מהלך זה עורר לא מעט ביקורת בקרב מי שלקחו חלק בהפגנות – אך סברו שאין לברסלר ולאחרים זכות להשתמש באמון שצברו כדי להטות את הכף בכיוון שנראה להם.

 

העברנו להדס דניאלי-ילין רשימת שאלות שעולות מתוך הדברים שהובאו כאן, וביקשנו את תגובתה. עד כה לא קיבלנו התייחסות כלשהי. אם וכאשר תרצה הדס להגיב, נביא כאן את דבריה, כדי להשלים את התמונה, או לתקנה.

 

תגובת עמוס רבין, יו"ר קרן חבצלת החדשה: "אני שומע לראשונה על אמירה כזו של הדס. נכון ששמעתי משהו בכיוון, אבל זה אף פעם לא דובר באופן קונקרטי. אין שום התחייבות כזו. לא הדס, ליאור, או ניר מאיר יכולים להתחייב על דבר כזה בשם 'חבצלת החדשה'. מדובר בגוף אוטונומי שמקבל החלטות שמובאות לאישור במועצה. באופן אישי אני יכול לומר שאך טבעי שהגוף הזה, כמו גם התנועה הקיבוצית, יתייצבו לצד המחנה הליברלי והמחאה - ברוח ערכי מגילת העצמאות. אבל מעבר לזה אין שום דבר קונקרטי ובטח שלא התחייבות שמישהו יכול לתת בשמנו".

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תנועת מחאה או מפלגה?

עודד | 20/2/2024

ברכות לליאור. טוב יעשה ליאור אם יימנע מגיוס התנועה הקיבוצית - כגוף - למחאה. כיחידים, די ברור שרוב הקיבוצניקים מתנגדים למעשי השלטון של ביבי סמוטריץ בן גביר, הפוגעים במדינה ובדמוקרטיה. אבל "מחאת קפלן" חשודה ממילא בעיני חצי מהעם שהיא חיה פוליטית "שמאלנית", והתייצבות התנועה הקיבוצית כגוף במאבק רק תגביר זאת, ותרחיק את ה"עדיין לא משוכנעים".

שום ערכים ושום אידיאולוגיה...

ישראל רפפורט | 20/2/2024

אחרי שירות של שש שנים ליד, צמוד, למזכ"ל (ראו ראיון בהארץ) ברור שאין כאן מפגש אידיאולוגי בין הדס לראשי המחאה, אלא שילוב אינטרסים וכאיות אינסטרומנטלית להשתלטות על התנועה משאביה היכולת ארגון שלה, לבין רכיבה על מנגנון קמפיין משוכלל לכיבוש כס המזכ"לות ה"פמיניסטי". מעשה חמור מאד, אבל נמנע אסון אדיר לתנועה (ולמדינה) חרף הלחץ של הימים האחרונים למירוץ

נגמרו הבעיות?

| 20/2/2024

נגמרו הבעיות שהתנועה צריכה בדחיפות לטפל בהם

אנחנו מתעסקים בכתבה של ניר מאיר ובמריבות עם אנשי המחאה
בקיבוצי הדרום הכל פתור במפוני הצפון הכל בסדר
תנוחו יהיה זמן לטפל בבעיות האלה כרגע לתנועה יש בעיות יותר דחופות לטפל

בורים ומסלפים.

גיורא | 20/2/2024

כמה בורות וחוסר הבנה מה זאת התנועה הקיבוצית. היפוך תפקידים. הדס ששירתה בנאמנות בלתי רגילה את ניר מאיר במשך שבע שנים. הדס שמסמלת את כל מה שלא ליברלי. של קבוצה אינטרסנטיתצקטנה. של רצון לעזוב את השמאל. של ניתוק ממעורבות בחברה בישראל משמשת השראה למנהיגי המחאה. כולם כמו קולקטיביות רעיונית ללא מחשבה וממש בטפשות שירתו את ההפך ממה שהם סימלו עד היום. משה רדמן שיקמה ברסלר ואחרים הביאו בושה וחרפהמעל תנועת המחאה.

השתלטות עוינת

אורי הייטנר | 20/2/2024

יש לזה שם בעברית. ניסיון השתלטות עוינת.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב