חסר רכיב

חזרה לספרטה | אמנון ארבל

18/02/2024

 

המשמעות של חוק הגיוס החדש היא חזרה למדיניות ספרטנית של חברה במלחמה נצחית, שתגרום למעמד הבינוני ומעלה "לחשב מסלול מחדש"

 

מאז השביעי באוקטובר אחת הסוגיות המדוברות’ היא הקונספציה. הכוונה לקיבעון המחשבתי סביב ניתוח של המציאות, שלא נותן לעובדות לבלבלו. אישית, אני מעדיף את המושג "הנחות מוקדמות" ומודה שהתחלתי להטיל ספק באחת מהן, הנוגעת לניתוח של מערכות פוליטיות-חברתיות. הכוונה להנחה לפיה מתווי המדיניות, אינם שבויים בקונספציה, עבורם ה"קונספציה" היא כלי שנועד לתרץ לציבור "כישלון", בניגוד למה שהצהירו והבטיחו.

 

השבוע המחשבה הזאת עשתה קפיצת מדרגה לנוכח הצעת חוק הגיוס החדש. בהנחה שהיא מבוססת על הערכות וניתוח שעשתה מערכת הביטחון, זאת הצעה שמעידה על חוסר מחשבה, פאניקה, ונתק מהחברה הישראלית; דוגמא מובהקת להיערכות למלחמה הקודמת.

 

אפשר להבין את הדרישה לתוספת ימי מילואים והארכת שירות הסדיר כהוראת שעה, אבל הדרישה שמשמעותה - שינוי ביחסי חברה צבא במדינה, היא מופרכת לחלוטין ויוצאת מהנחה שצה"ל ייכשל במערכה הנוכחית. שהרי הצלחה, תייתר את כל הכוחות וימי המילואים שעליהם מדובר. יוצא אפוא כי זו תגובת כסת"ח לעתיד, על תרחיש שכבר קרה, המעידה על חשיבה היסטרית ורדודה.  

 

המהלך הזה גם מתעלם מן האפשרות של התקדמות בתהליך המדיני, למרות שיש לכך  סיכוי משמעותי, כמובן לא עם הממשלה הנוכחית. החוק גם מניח את כי השלטון הנוכחי בישראל ומדיניותו הם מציאות בלתי משתנית.  

 

הרעיון להעלות את מספר ימי המילואים בצורה כל כך מסיבית, מעיד על ניתוק מצרכי החברה הישראלית וחוסר הבנה שלה. אולי זו הסתנוורות מההתגייסות חסרת התקדים של המילואימניקים למערכה בעזה.

 

החברה הישראלית הולכת ומתמערבת. הנכונות להקריב ולהסתכן, כפופה, לפחות אצל חלקים הולכים וגדלים בציבור, להגשמה עצמית, להתפתחות אישית ולהצלחה כלכלית. המשמעות של החוק החדש היא חזרה למדיניות ספרטנית של חברה במלחמה נצחית. ללא ספק הדבר יגרום לחלקים גדולים של הציבור המשכיל מן המעמד הבינוני ומעלה "לחשב מסלול מחדש".

 

גם התוכנית לגיוס מוקדם של משרתי שנות השרות והמכינות, נשען על חוסר הכרת הגורם  המשרת. האם הקיצור הזה כל כך נחוץ? או שהמערכת עושה זאת משום שהדבר בסמכותה. האם אין כאן שידור של פאניקה.

 

התהיה העולה היא שהצעדים האלה משתלבים בהפיכה המשטרית שמובילים נתניהו ולווין ונועדו לבססה. חברת מצור מגויסת, מנותקת מהעולם הדמוקרטי, הליברלי, זו חברה שתרחיק ממנה ציבורים גדולים השואפים לחיים שקטים ולשגשוג כלכלי.

 

האם החתומים על התוכניות האלה, עושים זאת מתוך בורות, מתוך התיישרות עם רוח המפקד או הזדהות עם הדרך? כך או כך מדובר בחור רע ובמעשה רע. ההתגייסות הנמרצת של המילואימניקים נתנה תיאבון למחוקקים (מקור: ןיקיפדיה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב