חסר רכיב

למה תנועה? למה להצביע? למי להצביע? | עדנה גולדשמידט

07/02/2024


שלושה סיפורים על אדישות, אנטי תנועה ואובדן אמונה, ופואנטה אחת על דרך ומסקנה

 

·       סיפור ראשון:

אני: שיחת טלפון לחברת קיבוץ: שלום, אפשר לוודא שאת מצביעה ביום שלישי הקרוב ה -13.2  בבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית?

חברה: בחייך... בואי תראי מה הולך כאן בבית עכשיו:  2 ילדים חולים, כיור מלא, בית מבולגן מלא צעצועים,  כביסה בסלון... שיבוא לעזור לי כאן בהשכבה, ואני אצביע ... וחוץ מזה מה ייצא לי מזה? מה זה תנועה קיבוצית?

 

·       סיפור שני:

אני: שיחת טלפון לחבר קיבוץ: שלום, אפשר לוודא שאתה מצביע ב- 13.2 בבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית?

חבר: עדנה, אני פנסיונר, תני לי להתרווח בכורסא ובואי נאפשר לצעירים להצביע  ולהחליט. חוץ מזה בכל השנים האחרונות, מי הרגיש את התנועה? מי המזכ"ל  בכלל עכשיו? שיגיד מה הוא יכול לעזור לנו כקיבוץ ואז... מבטיח שאצביע ...

 

·       סיפור שלישי:

אני: שיחת טלפון לחבר קיבוץ: שלום, אפשר לוודא שאתם מצביעים ב–13.2  בבחירות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית?

זוג חברים: מה? את לא רצינית, בשביל זה התקשרת? כל הכבוד לך, באמת, אבל אנחנו לא בעסק... אמרו לנו שמגיל 45 ומעלה, מותר לעצור רגע ולעשות לביתנו החדש..  אשתי היא בכלל נקלטת – חברה חדשה, היא לא בעסק של תנועה קיבוצית עאלק.. ואני? סטאלין מת, וגם התנועה .. היום כל חבר לעצמו... 

 

כמעט השתכנעתי... בטוח שהתעייפתי... וכמעט התייאשתי.. אבל בכל זאת, למה "לטרוח" בכלל ב 13.2  יום שלישי הקרוב ולהצביע – מהבית- דיגיטלית?

 

ü     אתחיל מה 7.10 – קיבוצי הדרום קיבלו מכה שאין די במילים כדי לתארה. שכננו קיבוצי הצפון – פונו מהבתים, ( רק מקרה שהם פונו ואנחנו, (עדיין..) לא.

מי ידאג להם באמת? מי ייצג ומייצג את האינטרסים של  חברי הקיבוץ?

מי ידאג ודואג היום שהבנייה בישובים המתחדשים תהיה בנייה כפרית (ולא בנייה לגובה – לצורך הוזלה?) מי ידאג שיתקבל פיצוי לתושבי המפונים בצפון ובדרום?

מי ייצג את החברים כדי לחזק את מערכת החינוך בישובים? ועוד ועוד... כן, הצבעה כביטוי לסולידריות, עם חברי התנועה הקיבוצית בדרום ובצפון. ( בלי ציניות)

 

ü     וקצת באותו עניין: אם וכאשר (נקווה שלא..) נידרש להתפנות מעברון, (כפי שקרה בעבר) מי ידאג ודאג לנו  לישוב קולט? בשביל זה צריך תנועה, ובשביל זה צריך בעל תפקיד שיעמוד בראשה וינהיגה בהתמודדות עם האתגרים הכבדים שעומדים בפנינו.

 

ü     חקלאות? מחירי המים? מי ידאג לנו? מי ידאג שהחקלאות בקיבוצים תמשיך להיות כמקור פרנסה, וכמקור לגאווה כחקלאות מתקדמת בעולם? מי יילחם ולא יאפשר לממשלה להסתמך אך ורק על יבוא ויזרוק לעזאזל את האבוקדו, פרי המטעים, העגבניות, תפוחי האדמה ושאר גידולי השלחין והפלחה בדרום ובצפון ?

 

ü     קליטה: מי יילחם כדי שנוכל להמשיך לקלוט את בנינו ובנותינו? על פי עקרונות הקליטה שלנו, ובהמשך הקצאת שטח מתאים לקליטה? בשמירה על מחיר סביר לדונם קרקע?

 

ü     מי ישמור על שמנו כנגד התקפות של גורמים בחברה הישראלית המציגים אותנו, את חברי הקיבוצים כגוזלי אדמות ואוכלי חינם, על כל המשמעויות המעשיות של כך?

 

ü     חינוך: מי ידאג שנוכל להמשיך לשמור על מערכת חינוכית ייחודית לנו? עם מספרי הילדים בבית ילדים, עם מספרי התלמידים בכתות ועוד... (אמנם על חלק מהעקרונות והערכים החינוכיים וויתרנו במו ידנו, אבל יחד עם זאת, אין דומה בית ילדים וגן קיבוצי, או ביה"ס קיבוצי/ התיישבותי עם אחרים. ואינני טוענת שאנחנו מושלמים ובחוץ הכול גרוע..)

 

ü     ומי ידאג וייאבק על שמירת זכויות הפנסיונרים בקיבוצים. מי בכל הממשלה והאוצר מבינים בכלל את נושא הפנסיה בקיבוץ?

 

ü     ואחרי הכל : אם יש ברצוננו (אחרי שקיפלנו כביסה, עשינו לביתנו וגינתנו, ויצאנו לטיולי פנסיונרים) לחזק את התנועה הקיבוצית, להחזיר עטרה ליושנה, לשים אותה במרכז הזירה הפוליטית והמאבק למען  מדינה שפויה יותר, בה תתקיים: סולידריות חברתית, ללא שנאה ופילוג, עם רווחה חברתית עם פריפריה מפותחת של ערים וישובים שמשתפים פעולה ביניהם במקום תחושת שסע ופילוג (כמו שיש מי שדואג שיתקיים היום..) בין שדרות והישובים הכפריים, בין קריית שמונה ויישובי הצפון וכו'', אם ברצוננו כל זאת,

אז צריך להשקיע 2 דקות ולהצביע!

כי במדינה דמוקרטית  בה השלטון מתחלף (אינשאללה..), נדרשת נציגות שתייצג את האינטרס ואת השקפת העולם שלנו כתנועה, את האינטרסים המשותפים לנו ולכל יישובי הפריפריה: לישראל צודקת יותר, למדינה שנהיה גאים להיות חלק ממנה.. (קצת ציונות לא תזיק גם לנו)

 

ולסיום:

 

אני קוראת לכולנו להצביע!

עם כ -  30% הצבעה (כפי שהיה בבחירות הקודמות למזכ"לות)

לא ניתן לייצר מחויבות גם בהנהגה הקיבוצית!

אבל, אפשר להתלונן שהתנועה והמזכ"ל אינם מורגשים ואינם משמעותיים... 

 

למי להצביע?

אישית אני תומכת בליאור שמחה לתפקיד המזכ"ל הבא של התנועה הקיבוצית!

הוא הוכיח עצמו בקיבוצו  כמנהל קהילה, ומנכל מועצת החלב, וכמי שפעל מאז ה-7.10 לקידום האינטרסים של אנשי ההתיישבות ועשה פלאים בשיקום הרפתות בדרום ובצפון. ליאור הוא בעל כישורים, אישיות ("איש של אנשים"),  קשרים, ותפיסה ערכית מרעננת.

על כך כבר כתבתי...

 

תצביעו! ב 13.2.2024 יום שלישי הקרוב


 

כתמיד, המצביע משפיע (מקור: alefalefalef.co.il)

 

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

נזכרתי בימיל כמורה...

יניב בן חנן | 8/2/2024

סיפרת לנו, שהיית נציגה של מפ"ם ורצ בקלפי בנהריה. שהלכת מאחורי הפרגוד ובדקת את הפתקים. גילית שמישהו השחית את הפתקים של מפ"ם ורצ. הלכת לועדת הקלפי ודרשת להחליף אותם. שנים אחר כך, גם אני התנדבתי, בתור משקיף בקלפי. אפילו גם עם יעקב כהן ז"ל. חבר הקיבוץ שלך.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב