חסר רכיב

אבישי גרוסמן הלך לעולמו | קרני עם עד

30/03/2023

אבישי גרוסמן מעין שמר - מחנך, סופר, איש רוח ובעל תארים בתחומי העבודה הסוציאלית ומדעי היהדות - הלך לעולמו בגיל 86. גרוסמן התאלמן מרעייתו חגית שנפטרה בשנת 2018, היה אב לשלושה וסב לנכדים ונינים. 

 

גרוסמן נולד ב-1937 בקיבוץ עין שמר. הוא למד בבית הספר מבואות עירון שאותו ניהל בשנים מאוחרות יותר. לאחר שחרורו מהצבא בו שירת כאלחוטאי, חזר לקיבוץ ועבד כרפתן ומגדל כבשים. הוא ריכז את החטיבה הצעירה בקיבוץ ושימש כמרכז קן מרכז ת"א של תנועת השומר הצעיר. הוא חבר לאנשי רוח בתנועה הקיבוצית להוצאת הקובץ "שיח לוחמים" אחרי מלחמת ששת הימים, שזכה להד ציבורי רחב. בין השנים 1976-1979 הוא ריכז את המחלקה הפוליטית רעיונית של הקיבוץ הארצי, הרצה בסמינר גבעת חביבה ובמוסדות נוספים. גרוסמן כתב טורי דעה במוסף על המשמר "חותם" ובשבועונים הקיבוציים. היה מן הנאבקים הבולטים והעקביים על קיומו של הקיבוץ כחברה שיתופית שוויונית.

 

בין ספריו: אדם וצבא במציאות הישראלית, להגיע למקום ממנו התחלנו, מה שרואים משם, והשתתף בהוצאת הקובץ "בין צעירים". גם על מחלת הדמנציה ממנה סבלה רעייתו ז"ל, אחות במקצועה, כתב ספר גלוי לב ונוגע ללב. 

 

אבישי גרוסמן. מן הרפת והדיר אל הכתיבה והעשייה הציבורית (צילום: דוד עינב)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

אבישי גרוסמן ז"ל

אמיר הר-גיל | 14/4/2023

הכרתי את אבישי גרוסמן כאיש רהוט, חד, שדבריו מעוררי מחשבה. הפנו אותי אליו כשביימתי סרט עבור "הגשה עצמית" על מצבם של הקיבוצים לאחר המשבר הגדול בשנות ה 80 ולאחר מכן חזרתי אליו בסרט נוסף ל"מבט שני". בשניהם כיכב ודבריו זכו להדים. איש יקר, יהי זכרו ברוך.

ברעם

ג'יל. פ | 10/4/2023

צר לי לשמוע על מותו של אבישי גרוסמן.

אבישי ז"ל

משה רוזן, ק. ניר יצחק | 1/4/2023

זכיתי להכיר את אבישי לפני כארבעים שנה.

הדרכתי, בגבעת חביבה, גרעיני נקלטים מקיבוצים שונים. 
אבישי היה המרצה הנדרש תמיד, מעורר דיון ומחשבה. יחסר לנו מאד בנוף התנועתי .

יהי זכרו של אבישי גרוסמן ברוך

אוקי מרושק | 30/3/2023

עצוב לשמוע על מותו של אבישי גרוסמן

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב