חסר רכיב

על שבעה, באוקטובר | קרני עם עד

03/12/2023

 

יש לקחת בחשבון תאריכים ומועדים בהם התרחשו פרעות ורציחות בעמנו

 

רציתי להירגע מעט מאינסוף הפאנלים שמתדיינים כבר חודשיים על המלחמה, מסרטוני הזוועה ומראות/מוראות הבתים החרוכים בעוטף עזה, מהילדים החטופים שגם נשמתם נחטפה בעזה. אז רציתי.


בתמימותי בחרתי בסדרה שבדית בת שישה פרקים בשם "משפחה כמעט נורמלית", מתוך תקווה ששגרת החיים הנורדית תשרה עליי קיפאון מחשבתי ושלווה של פיורדים צוננים ותכולים כבדולח. אבל השם התמים לכאורה של הדרמה האפלה לא הסגיר את שעמד להתרחש.. לאם עורכת דין ואב המשמש כומר בכנסיית העיירה ונערה בגיל ההתבגרות.

 

 מדריך כדור היד אונס אותה בעיצומו של מחנה אימונים, אבל העדויות על שנעשה קלושות מכדי שיגרמו להורים להגיש תלונה כנגד המאמן הבוגר. חולפים הימים והבת שבגרה מעט מתאהבת בצעיר כריזמטי ומבוגר ממנה בשנים רבות. עם הזמן מתברר שמדובר בפסיכופת שאונס את בנות זוגו וללא ספוילרים רבים רק אספר שנרצח על ידי הבת וחברתה שגם היא חוותה דברים קשים.

 

תאריך יום הרצח הותיר אותי המום: 7.10 . מיותר לציין שהספר על פיו נכתב התסריט יצא כבר בשנת 2022 . אז אסקפיזם מזכך לא היה כאן, אבל התלכדות התאריכים גרמה לי להרהר במקריות, או שלא, בהם מתרחשים אסונות מידי האדם והאדמה.

 

אז מה היה לנו בשבעה לאוקטובר במהלך ההיסטוריה של האנושות המודרנית? שנת 1879 -גרמניה ואוסטרו הונגריה חותמות על הברית ההדדית להגנה מפני רוסיה. ב-1938 דורשת גרמניה מכל היהודים לסמן את האות J בדרכונים שלהם. ב-1940 פולשת גרמניה לרומניה ושנתיים מאוחר יותר חותמות ארצות הברית ובריטניה על הקמת ארגון האומות המאוחדות. קופצים הרחק בזמן לשנת 2000 - ארגון החיזבאללה הורג שלושה חילי צה"ל וחוטף את גופותיהם ללבנון. 

ארבע שנים מאוחר יותר, באותו 7.10 מקולל נערכת מתקפת הטרור בסיני במסגרתה מותקפים תיירים ישראלים במלון טאבה ובחוף ראס אל שטן.

 

זה לגבי התאריך שאמור היה להדאיג את המאמינים בכך שלא הכל מקרי ויש לקחת בחשבון תאריכים ומועדים בהם התרחשו פרעות ורציחות בעמנו.

 

 ומה באשר לאלו שנולדו בשבעה לאוקטובר ולא היו "חובבי ציון" מושבעים? היינריך הימלר מפקד האס.אס ואחד מהרוצחים הנתעבים בהיסטוריה נולד בתאריך הזה שנת 1900.  אירמה גרזה, פושעת נאצית בכירה, בשנת 1923. ולדימיר פוטין, מנהיג אכזר ונטול חמלה בפני עצמו, בא לעולם ב-7.10 שנת 1952. בשורת הנפטרים של התאריך הרה האסון כמה שמות שנמצאים על כף הזכות: אדגר אלן פו, איתן הבר, נח מוזס, יהושע בר יוסף , עובדיה יוסף וכמובן הנרצחים הטובים והנאהבים ביום הראשון למלחמה.

 

'שבעה באוקטובר' ואנחנו עדיין שרויים ב'שבעה' שאין לה מועד סיום.


 

אסון 7 באוקטובר. התלכדות תאריכים מוזרה (צילום: דוברות זק"א)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מטלטל

סמדר רוזן יהודה | 3/12/2023

וואו, איזו כתבה מטלטלת, קישוריות מפתיעה, פשוט לא יאומן!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב