חסר רכיב

שפני ניסיון | אורי הייטנר

18/11/2023

 

אחרי הטבח בנגב המערבי, שוב מנסים למכור לנו את חזון המדינה הפלשתינאית. מי יסכים להיות שפן ניסיון של יישומו המלא, לאחר שחווה את תוצאותיו החלקיות?!


גם היום, חודש וחצי לאחר הטבח בנגב המערבי, נשמעת ברמה הקריאה להקמת מדינה פלשתינאית על כל יהודה ושומרון (עם אי אלו "חילופי שטחים"). הנשיא ביידן מכריז שאחרי המלחמה יש לקדם את "חזון שתי המדינות". חיים רמון רץ מאולפן לאולפן כדי לשווק את הסחורה המשומשת הזאת. תא"ל (מיל') עיבל גלעדי מסביר במאמר מלומד במוסף "הארץ" שקיומה של ישראל מותנה בתמיכה האמריקאית, שמותנית לאורך זמן במימוש המדיניות האמריקאית – "חזון שתי המדינות". ועוד ועוד.

 

אלא שככל שישראל ניסתה ללכת בכיוון הזה, היא ספגה מכות קשות. הן כאשר קידמה זאת בהסכם עם אש"ף והן כשקידמה זאת בנסיגה ללא הסכם. לכן, רעיון המדינה הפלשתינאית מת מזמן. ה-7 באוקטובר היה וידוא ההריגה שלו. אחרי האסון הנורא, זה לא יקרה.

 

זה לא יקרה, כי הטבח הוכיח מה צומח בשטח שאנו נסוגים ממנו ומה התוצאות. זה לא יקרה, כי הטבח הוכיח עד כמה מופרכת המנטרה שבמאה ה-21 אין משמעות לטריטוריה. זה לא יקרה, כי בשמחת תורה נוכחנו באופן מרוכז במה שנוכחנו למעשה לאורך שלושים השנים האחרונות. וכדאי להציג את קיצור תולדות הזמן שחלף מאז הסכם אוסלו, כדי להבין זאת.


***

בהסכם אוסלו א' ישראל הכירה באש"ף ונסוגה מעזה ובנותיה ומיריחו תמורת התחייבות פלשתינאית להפסיק את המאבק המזוין. פרס הכריז שתמו מאה שנות טרור. ביילין הבהיר שהמבחן של ההסכם יהיה מבחן הדם – אם הטרור ימשך, ההסכם יבוטל וישראל תחזור מיד לשטחים שמהם נסוגה. העובדה, שבנאומיו בערבית ערפאת הסביר שמדובר בהונאה שנועדה להחזיר את אש"ף ליו"ש לצורך העצמת המאבק, כחלק מתכנית השלבים להשמדת ישראל, לא הרשימה אותנו במיוחד. טוב, זה מה שהוא אומר לבייס. מה שחשוב הוא מה שהוא חותם באנגלית, בחצר הבית הלבן, במחויבות בינלאומית. אבל כאשר ערפאת נכנס ליריחו, הוא הבריח ברכבו נשק ומבוקשים ובהנהגתו החלו מתקפות הטרור הקשות ביותר מראשית הסכסוך. 

 


הטבח בדרום. המנטרה שאין משמעות לטריטוריה – הופרכה (מוויקיפדיה)

 

למרות זאת, ובניגוד לכל ההכרזות הרמות, ישראל שבה וחתמה עם אותו ערפאת על הסכם אוסלו ב', שבו ישראל נסוגה משטחים נרחבים של יהודה ושומרון תמורת... אותה התחייבות של אותו ערפאת שהופרה בהסכם א'. והיא הופרה ביתר שאת מיד אחרי הסכם ב'. כל הסכם כזה טען את מכונת הטרור בעוד כלים, שמומשו מיד.

 

בתגובה, רבין הקפיא את מימוש הנסיגה הישראלית. הוא הסביר ש"אין תאריכים קדושים", כלומר שכל עוד הפלשתינאים אינם מבצעים את חלקם ומפסיקים את הטרור, ישראל לא תבצע את חלקה ולא תיסוג. מי שהפשיר את המשך הנסיגה היה יגאל עמיר. פרס, שהחליף את רבין, שינה את המדיניות וישראל נסוגה מכל שטחי A ו-B, זולת חברון שאת הנסיגה ממנה השלים נתניהו. ובמקביל, הטרור הפלשתינאי שבר את כל השיאים שידענו עד אז.

 

אהוד ברק, שנוכח בתוצאות הרות האסון של הסכמי אוסלו, החליט לשנות כיוון. המסקנה שלו הייתה, שהדרך של הסדרי ביניים מובילה למבוי סתום, ולכן יש לבחור בדרך של הסכם קבע, הסכם שלום עם הפלשתינאים. בוועידת קמפ-דיוויד (1999) הוא ריסק את כל עקרונות הקונצנזוס הלאומי. הוא חצה את כל הקווים האדומים שרבין קבע לקראת המו"מ על הסדר הקבע והציג בנאומו המכונן בכנסת, נאומו המדיני האחרון, שבו הציג לכנסת ולציבור את מורשתו המדינית.


את כל הלאווים של רבין הפך ברק להנים. הוא הלך על כל הקופה. מדינה פלשתינאית עצמאית. בירתה – ירושלים. חלוקת ירושלים, כולל העיר העתיקה. העברת הריבונות על הר הבית לפלשתינאים. נסיגה מבקעת הירדן. קבלת העיקרון של נסיגה לקווי 4.6.67 וחילופי שטחים שבהם ישראל תיסוג משטחים בנגב כפיצוי על גושי היישובים הגדולים ביו"ש, שיעברו לריבונותה. בתמורה, הוא ציפה מערפאת לחתימה על חוזה שלום בין ישראל לפלשתינאים, שבו יוכרז על סיום הסכסוך.

***

לערפאת לא היה כל קושי להונות את ישראל בהסדר ביניים כדי לקדם את המשך מלחמתו בה. אבל לחתום במו ידיו על סיום הסכסוך, עם המדינה שאין הוא מכיר בזכות קיומה? לוותר על תביעת "זכות" השיבה, שנועדה להטביע את ישראל במיליוני פלשתינאים, והיא קודש הקודשים הפלשתינאי? את ההצעה הזאת הוא דחה על הסף.

 

במקום לקום ולהכריז שההצעה בטלה ומבוטלת, לא שרירה ולא קיימת, בעקבות דחייתה, ברק חזר שוב ושוב על המנטרה שנשחקה עד שהייתה לזרא: "זאת ההצעה ואין בלתה". ואכן, כל הצעה, שבה ישראל עמדה על חלק מן הקווים האדומים של רבין, הוצגה אחרי הצעת ברק כ"סרבנית".

 

ערפאת דחה את הצעתו של ברק בדם ואש ותימרות עשן; בגל הטרור הגדול והאכזרי ביותר מאז ראשית הסכסוך. הוא שלח מחבלים לפיגועי התאבדות רבי נפגעים ברחבי הארץ. צלף שלו ירה בראשה של תינוקת. אנשיו ביצעו את הלינץ' ברמאללה והצטלמו גאים בתמונת ידיהם המגואלות בדם הנרצחים. למעלה מאלף ישראלים נטבחו במתקפת הטרור הזאת. ישראלים פחדו לעלות על אוטובוס, להיכנס למסעדה. וכל זאת, כאשר שטחי הרש"פ היו כמדינה לכל דבר, וצה"ל נמנע מלהיכנס אליהם כדי להשיב מלחמה שערה. באותן שנים,  הפלשתינאים ראו חייל ישראלי רק בטלוויזיה.

 

ותחת מתקפת הטרור הזאת, ברק זחל לטאבה כדי לנסות לרצות את ערפאת. הוא הורה לאנשיו להציע לו כל מה שאפשר כדי להפסיק את האש לפני הבחירות. כאשר היועמ"ש אליקים רובינשטיין התרה בפניו שהצעת הסדר מרחיק לכת כזה ימים ספורים לפני הבחירות בלתי חוקית, הוא צפצף עליו ואיים להדיחו (רובינשטיין אישר זאת באוזניי לאחרונה). אך גם את הצעותיו אלו דחו הפלשתינאים בבוז. מוחמד דחלאן "המתון" כינה את הצעות ברק "חרטא". ואף על פי כן, בשידור הבחירות האחרון שלו, לפני הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה שבהן התמודד מול אריק שרון, הוא אמר לציבור שאנו נמצאים במרחק של צעד אחד לפני השלום וביקש מנדט ללכת את הצעד הנוסף. אך הוא הובס בידי שרון.


 

מבצע חומת מגן. להחזיר את חופש הפעולה לצה"ל (צילום: ויקיפדיה)

 

שרון ביצע שני מהלכים גדולים – מבצע "חומת מגן" וההתנתקות. לאורך זמן הוא נמנע ממתקפת נגד גדולה, והבהיר ש"איפוק זה כוח". כאשר גל הטרור הגיע לשיאו בחודש מרץ 2002 ובמיוחד לאחר טבח ליל הסדר במלון פארק, קיבל שרון את ההכרעה ההיסטורית – להכניס את צה"ל בכוח רב לשטחי הרש"פ ביו"ש ובעזה, להשמיד את תשתיות הטרור ולהחזיר את חופש הפעולה של צה"ל וכוחות הביטחון בשטחי הרש"פ. וכך אכן עשה צה"ל ביו"ש. הגל השני של המבצע, שאליו גויסתי בצו 8 ואני יכול להעיד על כך באופן אישי, נועד להיכנס לרצועת עזה ולבצע בה אותה הפעולה שבוצעה ביו"ש. שעות ספורות לפני ההתקפה, קיבל שרון החלטה, שהתבררה כבכייה לדורות – לבטל את הפעולה ברצועת עזה.

 

את ההבדל בין כמות ועוצמת הטרור מיו"ש, שבו צה"ל והשב"כ מסכלים מאות רבות של פיגועים בשנה, באמצעות מעצרים של המחבלים במיטתם בטרם יבצעו את זממם, לבין כמות ועוצמת הטרור מרצועת עזה, שבה צה"ל והשב"כ אינו פועל, אנו חשים על בשרינו לאורך כל השנים מאז ועד היום, והשיא היה ב-7 באוקטובר. ללא חופש הפעולה של צה"ל, קמו ברצועת עזה תשתיות טרור מפלצתיות, כוח שיגור תלול מסלול, שמכסה את רוב שטחה של ישראל, ולאורך השנים ירה עשרות אלפי רקטות לעברה. מערכת מנהרות תת קרקעיות חסרת תקדים בעולם, שמאפשר להם לפעול מתוכם באין מפריע.

 

וכאילו לא די בכך, הוביל שרון את ההתנתקות. בהתנתקות ישראל לא נסוגה מעזה, כי היא נסוגה מעזה ומכל הערים הפלשתינאיות: רפיח, חאן יונס, דיר אל בלאח, בית סאחור והמרחב הכפרי כבר ב-1994. זו הייתה השלמת הנסיגה לקווי 4.6.67 ועקירת כל היישובים בגוש קטיף ובתוחמת הצפונית. והכל, באופן חד-צדדי, ללא כל תמורה וכבונוס – ישראל עקרה את יישובי צפון השומרון.

***

למה הוא עשה זאת? אחרי שראה את תוצאות הסדרי הביניים ואת דחיית ההצעה להסדר קבע, הבין שרון שאין לנו פרטנר להסדר, כי הפלשתינאים אינם מוכנים לוותר על דרישת "זכות" השיבה. לכן הוא ניסה דרך אחרת. לתת להם הכל, עד גרגר החול האחרון, ללא שריד של נוכחות צבאית או אזרחית, ובכך לא תהיינה להן כל תביעות וכל טענות על כיבוש וכו'.פינוי גוש קטיף.  (עזה לא הפכה לסינגפור (צילום: פייסבוק)

 

בסיוע מאסיבי של כל העולם ושל ישראל, עזה תפרח, או בלשונו הפיוטית של פרס תהיה "סינגפור של המזרח התיכון". ההצלחה הגדולה תלמד את הפלשתינאים, שכדאי להם להשלים עם קיומה של ישראל, כיוון שבשכנותה היא תשגשג. זה יהיה הלקח גם ליו"ש. אין ספק, שאילו אחרי הנסיגה הפלשתינאים לא היו תוקפים אותנו והגבול היה שקט, רוב גדול של הישראלים היו תומכים גם בנסיגה דומה מיו"ש.

 

אלא שהפלשתינאים פירשו אחרת לגמרי את ההתנתקות. על פי הנראטיב שלהם, מתקפת הטרור הביאה את ישראל לעקור חבל התיישבות. והמסקנה, ככל שנגביר את הטרור, כך ישראל תתקפל ונצליח לעקור עוד חבלי התיישבות. במוקד הוצב הנגב המערבי, שכונה "עוטף עזה".

 

כבר בעיצומה של ההתנתקות, הנסיגה הייתה תחת אש – ירי תלול מסלול משטח הרצועה לתוך ישראל. ומיד לאחר הנסיגה, כל השטחים שנסוגונו מהם היו לשטחי טרור ותוקפנות נגד ישראל. הטרור מעזה לא שבת ולו ליום אחד. והתגובה הישראלית הייתה רופסת. ישראל רדפה אחרי "הודנא" ו"תהדיא" והתמכרה לניסיונות לקנות שקט זמני, כדי להימנע מפעולה ממשית; תפיסה שאצל נתניהו הייתה לאמנות: קניית שקט באמצעות פרוטקשן. שנתיים אחרי ההתנתקות חמאס עלה לשלטון ואף הרחיב והעצים את הטרור מהרצועה, שעד אז נוהל בידי הרש"פ. וישראל בחרה "להכיל". מדי פעם יצאה לסבב, שבו הכתה באויב אך לא הכריעה אותו, והוא ראה בכך ניצחון, שטען את יכולותיו ובעיקר את המוטיבציה שלו, עד השיא ב-7 באוקטובר.

 

תשע שנים אחרי ניסיונו הכושל של ברק, שב אולמרט על הצעתו, ואף בגרסה קיצונית יותר, כולל נכונות עקרונית ל"שיבה" של פלשתינאים לישראל. הפעם לא עמד מולו ערפאת, ההוא מ"שלום של אמיצים", ההוא – חתן פרס נובל לשלום לצד רבין ופרס, ההוא שרק לו יש כוח לחולל שלום היסטורי עם ישראל. ביום שהוא מת, כל אלה שהסבירו שרק הוא הפרטנר, הסבירו שהוא היה קיצוני והמכשול, ועכשיו יש לנו את אבו מאזן המתון. נכון, הוא מכחיש שואה מדופלם (קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטה סובייטית על "מחקר" המכחיש את השואה). נכון, הוא היה לאורך שנים מס' 2 של רב המרצחים ואף פעם לא סטה מדרכו.


 נכון, בוועידת קמפ-דיוויד הוא הפעיל לחצים כבירים על ערפאת להקשיח את עמדתו בנושא "זכות" השיבה. אבל עכשיו סיפרו לנו שהוא המתון האולטימטיבי ושאתו הסיפור אחר לגמרי. אך כמו ערפאת גם אבו-מאזן דחה על הסף את הצעתו של אולמרט. הוא אפילו לא טרח להשיב עליה בשלילה. פשוט התעלם ממנה. וכך הוא דחה את תכנית קרי, שגם היא לא הייתה שונה לגמרי מתכניות ברק ואולמרט, ושנתניהו ולבני, שניהלו עליה את המו"מ מטעם ישראל, קיבלו אותה. וכך הוא דחה כל תכנית.


אבו מאזן. מחקר המכחיש את קיום השואה (צילום פייסבוק)

***

והנה, אחרי הטבח בנגב המערבי, שוב מנסים למכור לנו את חזון המדינה הפלשתינאית.

 

אחרי שנוכחנו בחשיבותו של השטח, יש המנסים לגמד אותנו לטריטוריה שרוחבה כמחצית המרחק בין גבול עזה לאופקים, שאליה הגיעו המחבלים בשמחת תורה. האם מישהו מאמין שנסכים שגוש דן, שבו מרוכזת מרבית אוכלוסיית ישראל, תהיה "העוטף" הבא – עוטף המדינה הפלשתינאית? זה לא יקרה. זה פשוט לא יקרה. הגבול המזרחי של ישראל לא יהיה אפילו מטר אחד ממערב לירדן.

 

בשלושים השנים האחרונות, אזרחי ישראל היו שפני ניסיון של הדרך הזאת. אחרי שראינו את התוצאות של יישומה החלקי, מישהו מאמין שנסכים להיות שפני ניסיון של יישומה המלא?! מישהו באמת מאמין בזה?

 

***

סיסמתם של הפלשתינאים ועוזריהם: From the river to the sea Palestine will be free.

ביום אחד, בחבל ארץ אחד, הייתה לנו טעימה - מה פירושPalestine free.

חלומם הוא לממש את החופש הזה בין הנהר לים. פלשתין חופשיה מיהודים. בכל אופן - מיהודים חיים.

על כך מתנהלת המלחמה כבר למעלה ממאה שנים.

הלקח של הטבח בשמחת תורה הוא – לעולם לא עוד.

עם ישראל לא ייתן את ידו להרפתקאות כאלו.

מי שעוד מהרהר ברעיונות הללו – מוטב שינסה לחשב מסלול מחדש.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תגובה

גיורא ברעם | 21/11/2023

חשבתי שישר אינטלקטואלי היה מחיבור את המסקנה משביעי לאוקטובר שמדיניות הימין והמדיניות שאורי תומך נכשלה והיא הביאה את האסון הגדול ביותר על המדינה. ושהמדיניות שאורי תמך הביאה למחדל. רציתי אבל טעיתי שיושר אינטלקטואלי מחיב להגיד ששלושים גדודים בגדה לא מספיק ולכן המתקפול של המתנחלים על הצבא ומפקדיו הם הפתרון. חשבתי שאורי יודע שמעולם לא נסוגונו מרצועת עזה ועזה הייתה בית כלא הגדול בעולם. שההינתקות שנעשתה על ידי הימין חסכה הרוגים רבים גם שלא הייתה בהסכמה כפי שיוסי ברלין דרש. שצירפילדלפי גרם לרצח חילים רבים. חשבתי שאעדר שיחות ונסיון לדבר גורם לחוסר תקווה ויאוש ואין אדם שאינו רוצה להיות בן חורין. חשבתי שכמו שביבי נדרש לאחריות גם כותבי המאמרים כמו אורי יקחו אחריות. אבל הם לא למדו כלום. לו היינו מתנתקים מהפלשתינאים כנראה שהיה תהליך אחר. היה ניסיון כושל של בנית "הדרך השלישית" איפה כל ההזויים? הסכמי אוסלו הם הסכמים זמניים רק לשנה. והנה הם עד היום משמשים כחלק ממדיניות ישראל 40 שנה ויותר. אולי אולי הם לא היו כל כך גרועים ולכן הם ניצחיים? פעם משה דיין אמר:רק פרד לא משנה דעתו ואורי כנראה לא משנה דעתו ותמיד צודק. אני שחשבתי שבשביל שלום חובה לדבר עם השטן וטעיתי. טעיתי לחשוב שמקררים מלאים הם ערובה לביטחון ולכן צריך לתת להם לעבוד בישראל וטעיתי. אבל אורי שלנו אף פעם לא טועה. אורי את האסון הזה הביאו המשיחיים שרצו לבנות משלט לא חוקי במרחק רב ועליו שמרו גדוד שלם. ולמי לא נותר? לעוטף. הקונספציה של תנועה משיחית דתית והמשך הכיבוש עם גיבוי ש ישראל.ל נוער הגבהות הוא ערובה לחיסולה של מדינת ישראל. הצבא שלנו שנעשה יותר ויותר דתי יהיה פחות חזק. היום המילואים הם כוח אדיר אבל מחר המילואים יהיו אחרים. המדיניות שלך יביאו לכך שיהיה עוד מחדל ועוד מחדל.

אז מה כן

עלי קדם | 20/11/2023

הכותב לא מציג איסטרטגיה או תוכנית להתמודדות.

כזב "ניהול הסכסוך" נחל כישלון לא פחות מקונספט שתי המדינות.
האם הייטנר תומך במדינה דו לאומית? זה יביא לנו ביטחון?
לדעתי הנוסחא הנדרשת לgת הזאת היא:
1. היעד והחזון לטווח ארוך הוא מדינה פלשתינית מפורזת ושוחרת שלום, שבירתה מזרח ירושלים,  שמכירה בישראל כמדינת העם היהודי, ושמוותרת על זכות השיבה, לצידה של ישראל.
2. לישראל תישמר שליטה בטחונית ובקרה על (אי) חימוש המדינה הפלשתינית.
3. בהינתן שאין כיום פרטנר לחזון זה, לישראל הזכות המלאה למנוע חיזבאליזציה של עזה ויו"ש.
4. על ישראל להימנע מצעדים (בפרט הרחבת התנחלויות, הפקעת קרקעות , גירוש קהילות וכפרים  וטרנספר) שיהפכו את פתרון שתי המדינות בעתיד לבלתי אפשרי.

באמת ?

נחום | 20/11/2023

ומה במקום ? (למעט קיפאון )

אז מה, שליטה (זמנית.... כך אמר הנבל ) על רצועת עזה... זהו??????????

אז מה אתה מציע לנו

נדב דרך | 19/11/2023

פרסת לפרטים את מסכת החיים (והנפגעים) שבינינו לבין הפלשטינאים. ניתן לסכמה במילים "למה לא". אז מה אתה מציע לנו? לאן וכיצד להתקדם לעתיד טוב יותר?

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב