חסר רכיב

בין קיבוצים (8) – מסע בזמן | ליקט: קרני עם עד

13/11/2023

 

קינה בחניתה על הצנע; מגדילים קילומטרז' חינם בגניגר; מלחמת דורות בעינת; שלום ל"שלום" ביגור; עברייני תנועה במעיין צבי; רוצים מקררים בראש הנקרה; ותעריף אמנים בכפר הנשיא

 

השנה 1971 ובקיבוץ חניתה מקוננים על המצב הכלכלי המקרטע ועל אי יכולתו של חבר הקיבוץ לכסות את הוצאותיו האישיות. תחת הכותרת "חמש מאות לירות עכשיו", נכתב בעלון. "עליית המחירים המסחררת שהתחוללה בשנים האחרונות פגעה קשה במעוטי היכולת בארץ ולא פחות מכך בחברי הקיבוצים - אותם עשירים עניים שמעולם לא יודעים לאיזה משני המעמדות הם משתייכים. מדי שנה באסיפה הכללית מצטיירת תמונה דומה: מחד שמים רכוש גדול , בפריון הייצור, בייעול ובשכלול ומאידך בבזבוז גדול והוצאות ענקיות. העובדה היא שלחבר המשק אין די כסף בכיס ובמקרים רבים (שני שלישים לערך) נשאר החבר ללא כסף בתקציב וזאת למרות שלא זרק כספו מהחלון". הכותב מציין שיש לקבוע  סכום של 500 לירות לחבר בשנה כתקציב אישי, דהיינו לירה וחצי ליום. אותו סכום יוקצב לחברים היוצאים למילואים. ויבוא לחניתה גואל.

 

בגניגר, באותה שנה, מציעה ועדת החברה להגדיל את מספר הקילומטרים שיעמדו לרשות החבר מ-300 ק"מ ל-400 (800 ק"מ למשפחה) ולהעלות את מחיר הקילומטר מ-10 אגורות ל-15. הצעה נוספת שהועלתה: חברים שלא ישתמשו ברכב הקבוצה לנסיעות פרטיות  יקבלו סכום של 20 ל"י תוספת לתקציב השנתי. ההצעה התקבלה.

 

ובעינת מלין חבר ותיק על הצעירים שלא מכבדים את הקשישים. "איני דורש מחבר צעיר שיכבד אותי בגלל שערות השיבה שלי, אבל אני כן דורש ממנו שלא יתנשא עליי בזה שהוא צעיר. לא בגלל פשע הזדקנתי ולא בגלל חכמתו הוא צעיר. חסד החיים ואור השמש - לא לפי הגיל הם מתחלקים".

 

וביגור בשנת 1970, דורשים מאחראי הקישוט בחדר האוכל להסיר את המילה "שלום" מקישוט ראש השנה והסיסמא "יהי שלום בחילך". הטענה היא שהמילה שלום מסתירה את שעון הקיר הגדול וגורמת לאיחורי חברים מהארוחה לעבודה. אולי משום כך עדיין לא הגיע השלום?

 

חבר מעין צבי נתפס על ידי המשטרה לאחר שהסיע במכונית הקיבוץ נוסע בתא המטען. הוא נקנס בסכום של 35 לירות והמזכירות החליטה לשלם 20 לירות כשהשאר יגיע מתקציבו האישי של העבריין. לא עבר שבוע וחבר אחר עבר את המהירות המותרת  ב-10 קמ"ש ונקנס גם הוא ב-35 לירות. המזכירות החליטה כי הקיבוץ ישלם את מלוא הקנס. "צדקו השופטים בבית המשפט  שאין להטיל על קיבוצניק קנס כספי מכיוון שממילא הקיבוץ משלם את הקנס", הלין מאן דהוא בעלון.

 

בראש הנקרה קובלים על כך שעדיין אין מקררים בבתי החברים וכבר קרה שחבר מצובה שבביתו יש מקרר משנת 64 לעג  לחבר ראש הנקרה כששאלו האם מקלט רדיו יש לו. רכז המשק של הקיבוץ השיב שבמצובה לא קפאו בננות השנה ולכן מאפשרים לעצמם קניות כאלו. החבר בשלו: לא מעניין אותי סיפורים וקשיים - אני רוצה מקרר".

 

בכפר הנשיא מפרטים עלויות של אמנים המוכנים לבוא ולהופיע בקיבוץ. וזו הרשימה המקוצרת: רבקה זוהר דורשת 1,600 לירות. שייקה אופיר – 1300 (אין הנחות, פה זה לא המשביר). אריס סאן - 1500  לירות וגדי יגיל מבקש 1,600. שלמה ארצי צנוע יחסית ומוערך ב-1,200 לירות ואריק איינשטיין עם הצ'רצ'ילים מפתיע ממש: 1,400 לירות סה"כ.  גם להקת פיקוד דיזנגוף מוכנה להסתפק  בסכום של 1,550 לירות. הנמוך מכולם הוא קוסם בשם יהודה קרביץ שמבקש 200 לירות.

 

אך איפה-איפה הם האמנים ההם שאהבנו (ובזול) ?

 

 

אריק והצ'רצ'ילים. כולה 1400 לירות בשביל הופעה (צילום מ-youtube)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב