חסר רכיב

פרשת וירא / שלושה ימים וילד / האף תספה צדיק עם רשע | דודו פלמה

05/11/2023


כאשר מתפרץ הר געש ומכסה בלבה רותחת כפר קטן, איננו חושבים שהר הגעש הוא "רע" או "טוב". הוא הר געש. אדם המשמיד כפר קטן - הוא רע


1.ג' וַיַּשְׁכֵּ֨ם אַבְרָהָ֜ם בַּבֹּ֗קֶר וַֽיַּחֲבֹשׁ֙ אֶת־חֲמֹר֔וֹ וַיִּקַּ֞ח אֶת־שְׁנֵ֤י נְעָרָיו֙ אִתּ֔וֹ וְאֵ֖ת יִצְחָק בְּנ֑וֹ וַיְבַקַּע֙ עֲצֵ֣י עֹלָ֔ה וַיָּ֣קָם וַיֵּ֔לֶךְ אֶל־הַמָּק֖וֹם אֲשֶׁר־אָֽמַר־ל֥וֹ הָֽאֱלֹהִֽים׃ ד' בַּיּ֣וֹם הַשְּׁלִישִׁ֗י וַיִּשָּׂ֨א אַבְרָהָ֧ם אֶת־עֵינָ֛יו וַיַּ֥רְא אֶת־הַמָּק֖וֹם מֵֽרָחֹֽק׃ (בראשית כב')


2. ג' וַיָּקָם יוֹנָה וַיֵּלֶךְ אֶל נִינְוֵה כִּדְבַר יְהוָה; וְנִינְוֵה הָיְתָה עִיר גְּדוֹלָה לֵאלֹהִים מַהֲלַךְ שְׁלֹשֶׁת יָמִים. (ספר יונה ג')


3. לפני ארבעה ימים התפרסם קול קורא הפונה אל ממשלת ישראל וחתום ע"י עשרות רבנים מהשטחים הכבושים, המכונים במקומותינו "רבני הציונות הדתית" ובו מופיע המשפט הנורא הבא: "...יש להבהיר שכאשר האויב מסתתר מאחורי מגן אנושי... אין מניעה הלכתית ומוסרית, ואין מניעה משפטית, להפציץ את האויב לאחר אזהרה מספקת מראש. ואם בפעולה זו יישפך דם נקיים, האשמה תחול על ראש המרצחים האכזריים ותומכיהם". אם לא איכפת לכם, זהו ציטוט ישיר ברוח הגיהנום הנושבת מהספר האיום "תורת המלך".


4. אלוהים אוהב להוליך את נביאיו כשהם נושאים עימם בשורה רעה מהלך שלושה ימים. לא כל כך ברור מה הוא מצפה שיקרה להם במהלך שלושת הימים האלה. אך קרוב לוודאי שהוא מקווה שיעברו איזשהו תהליך פנימי.

כך אצל יונה, כך אצל אברהם שהלך שלושה ימים להקריב את יצחק. וכך גם בסיפור של א. ב. יהושע "שלושה ימים וילד" המהדהד את העקדה.


5. חז"ל ממלאים את שלושת הימים המאיימים והשתוקים של אברהם במדרשים בהם נדמה שמצפונו של אברהם מדבר אליו בקולו של השטן. פעם הוא בא אליו כאיש זקן, ופעם כנער צעיר המתחנן על חייו ופעם כמכשול טבע, כנהר. אך אברהם ממשיך ודבק במשימה הנוראה עד שאלוהים אומר לו "די!"


6. יונה מסרב לקבל את ה"די" של אלוהים. הוא נוקט עמדה הפוכה לעמדתו של אברהם מול רצונו של האל להשמיד את סדום. הוא רוצה שאלוהיו ימשיך עד הסוף. עד שכל אנשי נינווה וכל החי בה יעלו כעשן בחרון אפו הנורא של האל.

אך האל מסרב לספק את הסחורה. ויונה מסרב לקבל את העובדה שאלוהים לא הולך עד הסוף. הרי הוא יונה היה הולך עד הסוף, ולמה לעזאזל האל לא.

ישנם אנשים כיונה המאמינים שהם יכולים לתפוס את מקומו של אלוהים ושוכחים שהמקום הזה כבר תפוס. על ידי אלוהים.


7. בוויכוח שפרץ לו בספר בראשית בין אבינו אברהם לאבינו שבשמים מול סדום שעתידה להיתהפך, נוצרו שתי עמדות מהותיות: האחת היא עמדתו של האדם - המיוצגת בנאמנות רבה ע"י אבינו אברהם ובאה לידי ביטוי בשתי שאלות נחרצות שהולמות כפטיש - "האף תיספה צדיק עם רשע"? ו"השופט כל הארץ לא יעשה משפט"?. העמדה השנייה היא עמדתו של אבינו שבשמים, המבקש בכל מאודו להשמיד את סדום ועמורה. עד סוף הדיון המשפטי- קוסמי ביניהם אף אחד מהם איננו מוותר על עמדתו.


8. אני מבקש להבהיר, כאשר מתפרץ הר געש ומכסה בלבה רותחת כפר קטן ושליו הנמצא מתחתיו, איננו חושבים שהר הגעש הוא "רע" או "טוב". הוא הר געש. זהו טיבו של האל. לא כן האדם. אדם המשמיד כפר קטן ושליו לרגלי הר. הוא רע.


9. כי מאז מת אבינו אברהם, קורה שבני אדם מתבלבלים יותר ויותר להאמין שבוויכוח הזה יש לפניהם שתי עמדות פנויות. והם מתעקשים שלא להבין שעמדתו של אלוהים כבר תפוסה. וכך הם נדחקים לעמדתו של האל ומסוגלים מתוך כך להאמין שנתונה להם הזכות להשמיד, על פי אמות המידה היחידות שיש להם של הצדק היחסי, רשעים גמורים יחד עם אנשים שלא עוללו מאומה לאף אחד. ממש כאילו באמת היו אל.


10. ההיבריס המשתולל, האיוולת האנושית שנכנסת כך לעמדת האל, מתפרצת לה פתאום ובאה לידי מיצויה השרירותי והמלא בהרג סיטונאי של גברים ונשים, ילדים וזקנים כולם חפים מחטא.

ובכל זאת למרות שכאילו אין הבדל (לדעתם) בין אדם לאל, הבדל בכל זאת יש- ושואת הארמנים, הירושימה ונגאסקי, השמדת היהודים ע"י הנאצים בשואה, כיסוח דרזדן עד היסוד ע"י האמריקאים במלחמת העולם השנייה, נעשו כולם בידי בני-אדם שהאמינו שהם רשאים לשחק את משחקו המשמיד של אלוהים. ולמרות הכול ואחרי הכול הם אינם אלוהים. הם בני אדם. ולגבי בני אדם מידתיות היא שם המשחק.


11. ולכן, מאז ועד היום יכול אדם - שמתברר לו לפתע עד כמה קל מבחינה טכנולוגית להרוג באמצעות פצצה של טון רשע אחד ש"מגיע לו" יחד עם הרבה חפים מחטא שלא מגיע להם  - להיכנס לעמדה אחת ויחידה, העמדה של אברהם. וממנה לזעוק בקול גדול, שירעיש שמים וארץ, את הזעקה המוסרית והאנושית הגדולה: "האף תיספה צדיק עם רשע". העמדה השנייה מבחינתנו איננה אפשרית, היא פשוט תפוסה כבר ע"י אלוהים.


12. החזירו את החטופים הביתה!!!


13. הציור הנלווה נעשה על גבי תצ"א של עזה.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מה עם אמנת ז'נבה?

| 13/11/2023

סעיף 28 ב"אמנת ז'נבה" בדבר "הגנת אזרחים בימי מלחמה" קובע במפורש: "מציאותו של מוגן לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מסוימים בפני פעולות צבאיות".
האo באמת משווה המשורר (ביחידה קראו לו קילר) את עזה לכפר קטן ושלו?

תתנצלי את

דודו פלמה | 8/11/2023

ליזי, רבני הציונות הדתית ובמיוחד רבני המכינות הקדם צבאיות הדתיות שפכו רעל גם על חברי הקיבוצים בנגב המערבי זה מה שאמר עליהם הרב גיורא רדלר, המלמד במכינה עלי, הוקלט במהלך שיעור בנושא השואה כשהוא אומר לתלמידיו: "השואה זה לא שהרגו את היהודים. הומניזם, התרבות החילונית, זה השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים".

"בואו נתחיל מהשאלה אם היטלר צודק או לא. הוא הבן אדם הכי צודק שיש, ודאי שהוא צודק בכל מילה שהוא אומר", ממשיך הרב. "באידיאולוגיה שלו הוא צודק. יש עולם גברי שנלחם, שעניינו כבוד ואחוות לוחמים, ויש את העולם הנשי הרכרוכי, המוסרי, של לתת את הלחי השנייה, ואנחנו חושבים שהיהודים הם אלה שנושאים את המורשת הזאת, ולכן הם האויב האמיתי. הוא צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון".

ולפי לפי הרב קשתיאל, ראש ישיבת "בני דוד" (מכינת עלי), האדונים הם היהודים והעבדים הם הערבים: "הכי טוב להיות עבד של יהודי. הם שמחים להיות עבדים". לדבריו, זה עניין ביולוגי: "יש מסביבנו עמים עם בעיות גנטיות. הערבי רוצה להיות תחת הכיבוש כי יש להם בעיה גנטית, הם לא יודעים לנהל מדינה, הם לא יודעים לעשות כלום. תראה איך הם נראים". בהתייחס לגזענות, הצהיר הרב כי "אנחנו מאמינים בגזענות. יש גזעים בעולם, ויש תכונות גנטיות של עמים, וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. היהודים הם גזע מוצלח יותר".

אם את רוצה להגיד להם תודה שיבושם לך, עדיין מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, בטח לא אם זה תלוי ברבני הציונות הדתית

דודו! על י אתה שופך כזו שנאה?

ליזי | 8/11/2023

דודו! אתה שופך שנאה ל'רבני הציונות הדתית' וזה מעורר אצלי תחושת בטן של קבס.

כי תלמידי אותם 'רבנים' הם שיצאו, בחירוף נפש, להגן ולהציל את חברינו שבבארי ובכפר עזה.
אתה כפוי טובה. חזור בך! תתנצל!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב