חסר רכיב

אנחנו ננצח, ומה אחרי? | אלדד שלם

14/10/2023
 

ניצחון לא יהיה ניצחון  בלי יצירת תנאים לבנייתו של הסדר מדיני יציב   

 

אני צופה בהצהרות המנהיגות החדשה/ישנה של ישראל וחש בעומק הזיוף

שבדברי חבריה; ראש הממשלה ושר הביטחון המשיכו באטימות לב מרושעת להימנע מלהתייחס, ולו במילה, לכישלון הנורא, לאבדן הבלתי נתפס ולאחריותם האישית לכך. הם מעדיפים לייחד את עיקר דבריהם לאכזריות הנוראה של אנשי החמאס (שהיא אכן כזו) – כאילו שהתפרצותה בשטח הייתה  גזרת גורל ולא תוצאה של מחדל אישי שלהם. 

 

גם התייחסותו של גנץ - השתתפות בצער על האובדן ודאגה לגורל החטופים - הינה מינורית  ונאמרת בשולי דברים. גם לו יש חלק מסוים בהתהוות המציאות שהובילה לשבר הנורא, שהרי הוא היה חלק מהמנהיגות הביטחונית במשך לא מעט שנים, כרמטכ"ל וכשר בטחון בהמשך...  יוצא דופן לחיוב הוא דווקא הרמטכ"ל הרצי הלוי שאינו בורח ולוקח אחריות מלאה על מה שקרה - כשלב הכרחי בדרך לתיקון.

 

אני תוהה האם ניתן להתקדם לאן שהוא ללא בחינה עצמית נוקבת של ההתנהלות עד כה. האם הניסיון לתת לעם ישראל את מה שהוא זקוק לו – תחושת אחדות ובטחון בניצחון - יכול להצליח ללא תהליך של הפקת לקחים?

 

רבים משדרים את המסר "אנחנו ננצח"! אך עולות ממנו שתי שאלות:

א. מי זה "אנחנו"? – האם "אנחנו" זו ישראל היהודית והדמוקרטית ליברלית, שידעה להתלכד במלחמת יום הכיפורים ונלחמה כדי לשמור ערכיה, תוך שאיפה להסדר עם שכניה; או שמא "אנחנו" זו אומה המנציחה שלטון על עם אחר באמצעים שהולכים ונעשים אכזריים ומאבדת בתוך כך את דמותה הדמוקרטית?

ב. מה פירוש "ננצח"? – האם ניתן לנצח ללא יצירת תנאים לבנייתו של הסדר מדיני יציב; והאם יש בקרבנו הסכמה אודות דמותו של הסכם כזה? שהרי בלעדי כל הישג בשדה הקרב – ככל שיושג, יהיה רק קדימון של הסבב הבא  האם עבור ניצחון שלנו על חמאס נסכים לשלם כל מחיר, כולל מחיר      הפיכתנו לסוג אחר של חמאס? כלומר, ניצחון של חמאס יהודי על חמאס ערבי? האם אז ניתן יהיה לקרוא לכך ניצחון?   

    

אנו נמצאים במלחמה, באין הסכמות ברורות על שתי השאלות הללו; במצב כזה, מתגנב חשש שהסיסמא "אנחנו ננצח" עלולה להיות ריקה מתוכן.

על הכף מונחים גם חייהם של מאות חטופים, שהם קורבנות ממחדלם הנורא של אותם דוברים; האם הם מוכנים להוסיפם אותם למאזן הקורבנות הקיים.

 

נזכור: מתנהלת מערכה. בסופה יש להגיע למצב בו מדינת ישראל מתקיימת בגבולות ברורים, שלאורכם לא יושבים אויבים מרים כמו החמאס (ובהמשך החיזבאללה). את הקרב הנוכחי במערכה הזו הפסדנו בשבת הקודמת. במצב שנוצר נדרש ככל הנראה לקרב נוסף כדי לשנות מצב זה, ועדיף שהוא יתקיים לאחר השבת החטופים הביתה. יש לדאוג שנגיע אליו מוכנים גם תוך מענה לשאלות שנשאלו לעיל. את המערכה הזו אנחנו ננצח.


 

חללים, ב"חרבת ברזל". מלחמה בלי הסכמות ברורות. (מאתר הממשטרה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

בהמשך מעניין לשאלות המאד קולעות שהציג אלדד: סגן ר' אמ"ן לשעבר: אנחנו יהירים ושוב הופתענו מהיכולות של הפלסטינים / 12.10.23

דני זמיר | 16/10/2023

לדעתי, מאמר בעל חשיבות יוצאת דופן! מציע מהלך שהוא מעבר להישג צבאי, ומוביל ממשבר עמוק למהלך של שיקום. מציע קישור מאד מעניין בין "קונצפציה" שגוייה ל"חוסן חברתי". האוריינטציה שלו ברורה, כשהוא מצביע על היעדר *מנהיגות *אמון ותקשורת בין ציבור ומנהיגות *יכולת לתת תקווה.
לקוראי "בין חברים": כדאי לקרוא! הרגשתי שהוא נותן לי מבט חדש על המצב הנוכחי. 
עלי האחריות אם הפרזתי... דני זמיר
דני זמיר

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב