חסר רכיב

בני אדם הם לא מספרים | אורנה סוסק

03/10/2023

 

הקריאה לקיבוצים "להיות בית ליוצאים בשאלה" היא חשובה מהבחינה ההומנית, אבל אסור שתהיה מונעת משיקולים דמוגרפיים. כאילו המטרה היא הגדלת המחנה החילוני "שלי". תגובה לאברהם כץ עוז

 

אברהם כץ עוז פרסם "בבין חברים", מאמר הקורא לקיבוצים להיות "בית ראשון ליוצאים בשאלה". כמי שעוסקת בתחום, אני מבקשת להגיב למאמרו.

 

אני עובדת בחוות "קיימא" בקיבוץ חוקוק, שהיא עסק חברתי המגדל ירקות אורגניים ומעסיק נוער נושר ובנות/בני שרות לאומי. מבלי שהגדרנו זאת, מרבית הצעירים שמגיעים אלינו הם יוצאים בשאלה, כשמרבית הוריהם הם חוזרים בתשובה. לקבוצה הזו, צאצאים של חוזרים בתשובה, יש בעיות ייחודיות לה. הם שסועים, מתנדנדים בין העולמות מבלי להשתייך לגמרי לאף אחד מהם. יותר מהכול הם צריכים מעטפת, משפחה, שייכות. זה התפקיד שלנו.

 

הסכמתי עם חלק מדבריו של כץ עוז ונרתעתי מאחרים. הקריאה לקיבוצים "להיות בית ליוצאים בשאלה" היא חשובה מהבחינה ההומנית. הם זקוקים לכל תמיכה אפשרית. אבל אני נרתעת מהצבת הסוגייה העדינה והמורכבת הזאת בתוך מערכת מוצהרת של שיקולים דמוגרפיים. כאילו מטרת התמיכה היא הגדלת המחנה החילוני "שלי"; כאילו מדובר פה בתחרות על נפשות צעירות שהתנועה הקיבוצית נקראת להתגייס אליה. זה מרתיע.

 

הצעירים הללו לא זקוקים לתחושה שהם מיטלטלים בין כוחות גדולים מהם הנאבקים על נפשם השברירית. הם זקוקים למבט ער, לתשומת לב אישית, לא לפוליטיקה על הגב שלהם. היה להם מספיק מזה.

 

ובכנות, אני לא מאמינה ש"הקיבוצים" כגוף כולל, כתנועה, הם כתובת רלוונטית לעניינינו. הם אכן מתאימים למשימה הזאת במובן שהם פריפריאליים ברובם ולכן עשויים להרחיק זמנית את הצעירים היוצאים בשאלה מסביבתם הלוחצת ולאפשר להם להתחיל מחדש ולחוות סביבה שונה. אבל הסביבה הזאת כבר התרוקנה ברובה מתוכן ערכי או רוחני. 'הקיבוצים' לצורך העניין הם סביבה גאוגרפית מתאימה. מכאן והלאה נדרשת הכשרת לבבות של אנשים המוכנים להתמסר לתמיכה בצעירות והצעירים המקסימים האלה, שעוברים משברים רבים ודורשים הרבה השקעה.

 

אסור שהנושא הזה ישחק לידי הכוחות המשסעים והמקטבים, כאילו התנועה הקיבוצית מתייצבת כנגד הדת. אווירה כזאת רק תתרום לחוויית השסע והמאבק הפנימי שהצעירים הללו סובלים ממנה ממילא. מוטב לנו 'להחזיק את הניגודים', כפי שמציעה הקבלה, להאמין יחדיו שישנה דרך לכבד את הדת, את ההורים, וגם את התרבות החילונית ולחיות עם כולם בשלום. לא מדובר פה במאבק דמוגרפי, בני אדם הם לא מספרים. מדובר פה באהבה.חוות קיימא בחוקוק. זה לא מאבק דמוגרפי (התמונה מאתר החווה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תגובה לתגובה לכץ עוז

כרמלה | 5/10/2023

התשובה של אורנה סוסק היא חשובה מאין כמוה.הקיבוץ הוא לא התשובה העתידית ליוצאים בשאלה,הקיבוץ נפלא עכשו בשביל הצעירים שנמצאים עכשו בזמן משבר מעברם וחיפוש הדרך לאן הם הולכים.עכשו ממש הם צריכים הרבה תמיכה ואהבה.חבל להוסיף גוון פוליטי לנפשותיהן הרגישות.

צודקת

זמי בן חורין | 4/10/2023

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב