חסר רכיב

אל תאחרו את החוקה | אברהם כץ עוז

01/10/2023

 

במקביל לקיום המחאה החלו קבוצות שונות לדון בהכנת טיוטה לחוקה. אסור לתנועה הקיבוצית להיעדר מן הדיון הזה

 

במקביל להמשך ההפגנות והמחאה, החלו קבוצות שונות בארץ לחשוב על "היום שאחרי" ולעסוק בין היתר בהכנת טיוטה לחוקה.

 

פגשתי אחדות מהן ונוכחתי לדעת כי אין ברעיונות הנדונים קצה קצהו של כיוון סוציאל דמוקרטי. ערכים כמו שוויון, רעות ושותפות כמעט ואינם על סדר היום.

 

אני  סבור שעל התנועה הקיבוצית להיות מעורבת בנושא עיצוב החוקה, ככל שמהלך כזה יתקיים ויתקדם כדי שתתן ביטוי גם לעניינים אלה.

 

בעצב ובדאגה רבה למדתי לדעת שבשנים האחרונות לא נעשה דבר משמעותי בתחום הדיון על ערכי החיים במדינה ובקהילה.

 

העיסוק של הקהילות הקיבוציות בנעשה בתוכן הוא צפוי ומקובל, אבל הנהגת תנועה ציבורית שמתגאה ובצדק בגידול משמעותי באוכלוסייה, אסור שתהיה מנותקת מהתחום הערכי והרעיוני. חשוב לעסוק בענייני הבית, אבל יש גם דרך לדון בה.

 

ראוי שהתנועה הקיבוצית תקיים מפגשים ושיחות על מנת לגבש בהקדם את תפיסתה בנושא חוקה לישראל ותיתן פומבי לדיונים אלה כדי לשתף בהם את הציבורם ולהיות ערוכים לכשהנושא יעלה על סדר יומה של הממשלה הבאה.

 

אני ממליץ לליאור שמחה, המועמד היחיד בינתיים לתפקיד מזכיר התנועה הבא, לדון על העניין עם מספר חברים ולהטיל על אחד מהם את הובלת התהליך.

 

פה לא מדובר בכסף ולא בנדל"ן, כאן מדובר בנשמה עצמה.


 

כותבים חוקה. על התנועה להיכנס לאירוע (מ-FB "אזרחים כותבים חוקה")

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

שאפו כצל'ה

חן יחזקאלי | 8/11/2023

לאברהם כ"ץ עוז שלום

כאן חן יחזקאלי. אולי תזכרני, אולי לא, אין זה חשוב. קראתי את מאמרך באיחור של חודש וחצי, חודש לאחר התקפת בני העוולה על יישובי עוטף עזה, שאחד מהם היה ביתך ואשר את שמו הכנסת לשמך. באופן מדהים אני מוצא שהמאורעות האיומים הללו רק הופכים את דבריך ליותר נכונים, יותר רלוונטיים, ואפילו יותר דחופים. יישר כוח.

תגובה לכצאלה

גיורא | 3/10/2023

נדמה לי אתה אינך מכיר הייטב את התנועה הקיבוצית. עברו קצת מים בנהר מאז. הרכב האוכלוסיה שונה מאוד ממה שידעת. מנהיגי התנועה עוסקים בעיקר באינטרסים שלה(מזכיר מאוד את ש"ס) למעורבות מחוץ לקיבוץ אין כיון. אין דרך. אין שותפות. ואין ערבים סוציאליסטים. היום הדבר המשותף ביותר זה ארוחות חג שהתנועה מספקת לנצרכים. על זה יש הסכמה רחבה. אולי אולי ליאור שמחה ישנה זאת.שותפות בחוקהלעם ישראל?קודם חוקה לתנועה הקיבוצית שתאפשר פעילות במרחב הציבורי ברוח אפילו מפא"י ומפם ההיסטוריים.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב