חסר רכיב

"נשות אכזיב" בצומת גשר הזיו | קרני עם עד

09/09/2023

 

חמש דמויות נשיות בסגנון צלמיות כנעניות שמשיקות לעבר ההיסטורי של אכזיב, הציבה הפסלת זמירה לפידות, בכיכר שבין הכפר העתיק לקיבוצה, גשר הזיו

 

"נשות אכזיב" הוא שמו של פסל סביבתי שהוצב בשבוע שעבר בכיכר המהווה מעגל תנועה בכניסה למרכז המסחרי הסמוך לקיבוץ גשר הזיו ולקיבוץ עצמו.

 

בסיוע לוגיסטי ותקציבי של מ.א. מטה אשר יצרה פסלת הקרמיקה והציור זמירה לפידות, חברת גשר הזיו, שש דמויות נשיות בסגנון צלמיות כנעניות שמשיקות לעבר ההיסטורי של אכזיב. לנשים החשופות ראשים של ציפורים או סוסים והן סוגרות מעין מעגל פנימי בכיכר המעוגלת. פסלים דומים הציבה לפידות - שנולדה בשנת 1945 בעיראק והגיעה לישראל בהיותה בת חמש - במרכז הרפואי רמב"ם, באזור התעשיה לש"ם רפאל הסמוך לישוב רקפת, בגלריית מגדל המים בנהריה, ובבית ספר סולם צור (שם גם הייתה בעבר מחנכת ומורה לתנ"ך).

 

פסלי הנשים החשופות על כיכר בכביש מרכזי באזור בו נופשת גם אוכלוסייה חרדית מעורר דאגה לשלומן. האם לא יושחתו, כפי שקורה למשל למודעות פרסום שבהן מצולמות נשים בלבוש לא צנוע...  

 

זמירה לפידות: "ברור שאני חוששת מוונדליזם, הפסלים חשופים במרחב הציבורי אבל מדובר באמנות ואסור לחשוב שלא ליצור אותה רק מחשש שהציבור לא יקבל את האופי המעורטל. החללים של הדמויות מבוטנים ומכילים ברזל והדמויות שרופות בטמפרטורה גבוהה, כך שהםם עמידים בכל מזג אויר. אני מקווה שיהיה בסדר והם לא ייפכעו. לפסלים יש קשר גם להווה. הם מאדירים את הנשים ומציגים את עצמתן". זמירה מוסיפה כי "הכיכר והנוי עדיין נמצאים בפיתוח ולכשזה יסתיים תתקיים חנוכת האתר". לסיום היא מבקשת להודות למועצה האזורית מטה אשר שנרתמה להקמת המיזם.


 

זמירה לפידות והפסלים. החללים המכילים ברזל מאפשרים עמידות בכל מזג אוויר (צילום: נימי לנגר)תגובות לדף זה
תגובה חדשה

נפלא נפלא נפלא

פנינה | 21/9/2023

יוזמה נהדרת שאפו

כתוב ברור

עזרא דלומי | 10/9/2023

כתוב ברור: בכיכר הסמוכה לתחנת "דור אלון", שבכניסה לגשר הזיו. אי אפשר להחמיץ

ואווו... איפה זה, ליד תחנת הדלק?

יניב בן חנן | 10/9/2023

אני במקור מסער. עברתי שם כמה פעמים. למה לא מספרים על כך, באמצעי התקשורת של המועצה? למה לא, דרך התקשורת של י.ה.ל.? אפשר לארגן לשם סיורים מאורגנים. של ותיקים מכל רחבי המועצה. דרך אגב, עוברים שם גם המון בדואים שגרים ועובדים באיזור.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב