חסר רכיב

דרוש: מגש כסף חדש | דני זמיר

05/09/2023


הסיוט שלי הוא, שהמחאה תיגמר בעוד "ד"ש" של יגאל ידין, "שינוי" של טומי לפיד, או "קדימה" של אולמרט ולבני. דרושים מנהיגים שיובילו לייעוד לאומי חדש

 

ב-25.7 פרסם פרופ' מני מאוטנר מאמר ב"הארץ", שכותרו: "השלב הבא במחאה — לאן הולכים מכאן?"

 

מאוטנר לא הסתפק בשאלה, והציע תשובה: "עלינו לתבוע כעת כינון של אמנה חברתית חדשה — לא חוקה! —"

 

כמשפטן מוביל, הוא בעצם אומר לנו: התחום המשפטי הוא חשוב, אבל הוא רק חלק מהעולם החברתי הרחב ובכך את הכדור מהפינה המשפטית של המגרש (שם התחיל המשחק), אל רחבת החברה כולה; אל הרחבה שממנה מבקיעים את השערים!

האם המחאה רוצה להבקיע שער? איפה הוא השער?

 

חלום הסיוטים שלי הוא, שהמחאה תיגמר בעוד "ד"ש" של יגאל ידין, בעוד "שינוי" של טומי לפיד, בעוד "קדימה" של אולמרט ולבני, ובעוד דוגמאות של ימינו אלה - עוד הצגה באותה תלבושת ישנה מ-1977... עוד "מחאה יפה" ועוד אכזבה מרה. רק שהסיכונים גדלים סכל פעם!!!

 

אסור לנו לחזור ל"דמוקרטיה" של הקרקע הסדוקה של 2022, שמתחתיה חרקה בקול, תזוזת הלוחות הטקטוניים, שקדמו לרעידת האדמה, שאותה בישר לנו העורב השחור יריב לוין, בנובמבר 2022. מי שרוצה רק לחזור ל"דמוקרטיה" של 2022, יקבל עורב חדש, תוקפני יותר, נועז יותר.

***

לדעתי, מני מאוטנר העז לעשות כאן צעד מהפכני. הוא אומר לנו: השלב הבא הוא תנועה דמוקרטית ישראלית חדשה, שלא תדבר במילים הרגילות  והחלולות, אלא תציע אמנה חברתית חדשה, "מגש כסף חדש", מצפן חדש. האמנה הזאת תציע "טוב משותף" (Common Good), שידבר אל הצרכים והכיסופים האמיתיים של רוב גדול של אזרחי ישראל; גם אל אלה הכועסים על מי שהשאירום מאחור, וגם אל אלה שקפצו קדימה ושכחו את אלה שמאחור.

 

המשאבים האנושיים והחומריים הדרושים למען כלכלה של "טוב משותף" קיימים בישראל; האם ישנם המנהיגים לכך? האם יימצאו האנשים שיידעו להוביל לא רק את הנגד של המחאה? האם יימצאו מנהיגים שיעזו לקפוץ מן "הנגד" אל ה"בעד"? או שנישאר שוב עם זיכרונות מחאה שהכזיבה?

 

לעם הזה יש במה להתגאות. הוא הראה מה בכוחו לחולל וכיצד הוא יודע להתגונן. אבל הוא זקוק ל"אמנה חברתית חדשה" ולמנהיגים שלא רק רוצים להנהיג אלא מסוגלים להנהיג. כן, יש לנו כיום מנהיגים המסוגלים להמיט עלינו אסון חדש. אבל אני בטוח שבתוך הסערה המתחוללת, צומחים רעיונות חדשים (כמו האמנה החברתית) וצומחים אנשים המרגישים את היעוד! את האש הפנימית, שבכוחה הם מסוגלים להוביל אותנו לייעוד לאומי חדש, לאמנה חברתית חדשה. אנחנו מחכים לכם!


קדימה. הצגה חוזרת של ד"ש מ-1977 (התמונה מוויקיפדיה)


משמר העמק

 

 

 

 

 

 

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תמרור אזהרה

Moshé Rozén, Kibbutz Nir Yitzhak | 8/9/2023

הקריאה של דני זמיר משמעותית במיוחד עבור חברי הקיבוצים שבעשורים האחרונים הלכו שבי אחרי מפלגות אווירה.

גברי ברגיל, לראשות "העבודה".

יניב בן חנן | 6/9/2023

גברי ברגיל, התחיל מהחלך נכון. אבל הוא צריך לעשות יותר ולרוץ לראשות מפלגת העבודה!!!

אמנה חדשה רק אחרי סילוק נתניהו

ראובן שפירא | 6/9/2023

העורב השחור לוין הוא תוצר מאמצי נתניהו להשתחרר מאימת הדין; בלי סילוק נתניהו וחבורתו אי אפשר לקדם אמנה חברתית חדשה כי כזו תצליח למנוע חזרה של קיצוני הימין רק אם תיתן תשובה גם לבעיה שהרוב רגיל שאפשר להתעלם ממנה, השליטה והדיכוי של עם אחר שלא רוצה בה. כרגע יש רוב להתנגדות להפיכה המשטרית וזאת צריכה להוביל לבחירות ולממשלה שפויה שרק היא יכולה ליצור אקלים בו ניתן להגיע לאמנה חדשה.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב