חסר רכיב

האם אין בנוצות הללו יותר מאשר קישוט חסר משמעות | דודו פלמה

13/08/2023


האם אין בנוצות הללו יותר מאשר קישוט חסר משמעות | דודו פלמה                           

 

מעניין חושב דובי הלמן האזרח על הרפורמה המשפטית והשלכותיה על החברה האזרחית. ולא מה חושב המח"ט בדימוס על מה שקורה בצבא. תגובה

 

1.דובי שלום, אני שב וקורא את המאמרים שאתה כותב, ובכולם אני מוצא שאתה מתעקש להתעלם מהרפורמה המשפטית והשלכותיה על החברה האזרחית בישראל. שוב ושוב אתה שב ומתייחס אך ורק לנושא הצבאי.


והדבר תמוה בעיני.

 

הייתי שמח אילו היית נוטל את קורת הצבא מבין עיניך ומתייחס גם להשלכות הפוליטיות והחברתיות של הרפורמה המשפטית כשלעצמה על כולנו. הרי בינינו משם כל הסיפור התחיל. ובאמת מעניין אותי לדעת מה חושב דובי הלמן האזרח על הרפורמה המשפטית והשלכותיה על החברה האזרחית. ולא מה חושב המח"ט בדימוס על מה שקורה בצבא. למרות שגם זה חשוב. אבל אחרי הכל אתה הרי כותב את דבריך מנקודת השקפה אזרחית.

 

2. בהמשך דבריך אתה שואל: "מה עושה אתכם מפקדים יוצאי הצבא כמבינים יותר מכל אזרח אחר בנבכי החברה והמוסר ובערכים עליהם מבוססת החברה? האם אין בנוצות הללו יותר מאשר קישוט חסר משמעות?" 

 

ובכן הלכתי להציץ בערך דב הלמן בוויקיפדיה ומצאתי שכתוב שם שדב הלמן הוא איש ציבור ששימש כראש המועצה האזורית חבל אילות, כמזכיר התנועה הקיבוצית. בעברו היה קצין צה"ל  בדימוס בדרגת אלוף משנה, שכיהן כמפקד חטיבה 646, חטיבת צנחנים במילואים.

 

ורק הרחק למטה בירכתי קורות החיים מופיעה בצניעות רבה הידיעה שיש לך תואר בגאולוגיה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. והנה דווקא התואר בגאולוגיה שלך גירה את סקרנותי וגרם לי להתעניין באדם שנקרא דובי הלמן, ועל הדרך הזכיר לי גם את יצחק שדה. ותיכף אסביר באיזה אופן.

 

3. יצחק שדה מייסד הפלמ"ח, אשר עיצב תורת לחימה צבאית שעליה נבנה בסופו של יום צה"ל, כותב את הדברים הבאים ב'שבילי גבורה', דברים המבטאים לדעתי נהדר את הדרך בה הוא מבחין בין הגבורה צבאית לגבורה האזרחית: "... היסוד שבגבורה אינו האומץ, אלא הנכונות להקרבה עצמית. לאומץ שבגבורה יכול להגיע גם האיש המפחד אם חזקה בו נכונות ההקרבה.

הפחד הוא מעצור, והאיש הנכון יתגבר גם על המעצור הזה.

 

הגבורה אינה מושג צבאי. כל מקום שאתה מוצא בו הקרבה, גם גבורה תמצא שם. אדם ההולך לערוך תצפיות מטאורולוגיות על אי בודד, באזור של חשכה ושלגים, גיבור הוא, ודרכו קשה פי כמה מדרכו של איש היוצא להסתכנות חד-פעמית.

 

הרופא המטפל בחולים במחלה מדבקת המסכנת אותו, גיבור הוא.   .גיבור הוא גם המתיישב החלוץ, גם איש הרוח החי למען רעיונו ומפעל חייו .הגבורה האמיתית מתגלה גם בחולין של יום יום     ..

אנו רגילים לייחס את מושג הגבורה לצבאיות, מסיבה מובנת: מהלוחם נדרשת הסכמה מראש להקרבה מקסימלית, להקרבת החיים.


אך אין זו הדרך היחידה - - -

הגבורה, כמו כל כשרון, אינה רכוש פרטי. היא סגולה המעשירה את הכלל   -- לא הפחדנות היא היפוכה של הגבורה, אלא האנוכיות. האיש האנוכי יכול להיות אמיץ, אבל גיבור לא יהיה. אין גבורה בבריונות, אף לא בנועז ביותר. הגבורה היא קודם כל מידה מוסרית...".

 

4. אז אחרי שנחשפנו לשבילי הגבורה האזרחית של יצחק שדה, מעניין אותי מאוד לגלות מה דעתו של הגיאולוג דובי הלמן על הדברים שהרפורמה המשפטית תעולל לנו: ביטול עילת הסבירות, התכחשות נתניהו לניגוד העניינים שנאסר עליו ע"י בג"צ, ותוכניתו לפרק את הוועדה למינוי שופטים שבחרה הכנסת ולהקים במקומה ועדה למינוי שופטים מטעם שתסייע לו למנות את שופטיו. ממש כמו שהחליט לפרק את לשכת עורכי הדין לאחר שמועמדו אפי נוה נכשל בניסיון להיבחר ליו"ר לשכת עורכי הדין. כל אלה הנם מסכת ארוגה היטב, שאמורה לכונן דיקטטורה אתנוקרטית לאומנית במדינת ישראל.

 

5. האמת דובי היא שאתה בעצם אינך חייב לי דבר. אך בתור אדם ששואל את חבריו המפקדים "מה עושה אתכם מפקדי יוצאי הצבא כמבינים יותר מכל אזרח אחר בנבכי החברה והמוסר ובערכים עליהם מבוססת החברה? האם אין בנוצות הללו יותר מאשר קישוט חסר משמעות?". אשמח לגלות מה דעתך האזרחית על מה שמתכנן נתניהו לעולל לחברה האזרחית הישראלית, על מיעוטיה ומוחלשיה.

 


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

תשובה לדודו פלמה

דובי הלמן | 13/8/2023

אכן לאחרונה אני מתייחס לסרבנות הצבאית ולא למחאה. יש לכך סיבה. במחאה משתתפים ילדי ונכדי. הדאגה שלי נתונה קודם כל להם. אני נזהר מלהטיף להם. אם תחפש תמצא דברים שכתבתי כבר מספר פעמים על המחאה ובביקורת שלי עליה. אשמח לדעת מה אתה חושב על הסרבנות הצבאית.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב