חסר רכיב

שפע לא יתמודד על תפקיד המזכ"ל | עזרא דלומי

10/08/2023


רם שפע, שנאבק על שינוי תקנון התנועה כדי לאפשר לו להתמודד, החליט לוותר; שם של מתמודד אפשרי חדש על תפקיד המזכ"ל: ניב ויזל מנתיב הל"ה

 

רם שפע, הח"כ (עבודה) לשעבר מגבעת חיים איחוד, החליט לא להתמודד על תפקיד מזכ"ל התנועה בבחירות הצפויות בפברואר 2024. אף שלא הכריז על מועמדותו, הוא פעל לאחרונה כדי לגייס תמיכה של 26 קיבוצים הדרושים לכינוס מועצה לשם שינוי התקנון שנועד לאפשר לו להתמודד לתפקיד. עפ"י התקנון מתמודד למזכ"ל צריך להיות חבר קיבוץ במשך חמש שנים, ולשפע חסרו יותר משלוש שנים. כך או כך, עוד בטרם תשמע המועצה את ערעורו, הוא החליט לפרוש.

 

לפני כמה ימים כתב לחברים: "יש רגעים שבהם אדם פוליטי צריך לקבל החלטות קשות מתוך תחושת אחריות, לכן דווקא אחרי שלמעשה הגענו אל היעד של 26 הקיבוצים כבר לפני כמה ימים, (מה שלא הצליחו לעשות שנים רבות מאוד), החלטנו מתוך מכלול שיקולים רחב לעצור עכשיו ולהימנע סופית מכינוס המועצה. בכך אנחנו בוחרים להיות ה"מבוגר האחראי" בסיפור. למרות שיש באפשרותנו, לא נהיה אלה שיגררו את התנועה לקרב פנימי שיוביל לשריפת אסמים קיצונית ומיותרת, בוודאי לא בעת הזו".

 

הודעת הפרישה חסכה משפע מסע מפרך שהיה צפוי לעבור כדי לזכות בקולם של 75% מצירי המועצה למען שינוי התקנון, אתגר קשה להשגה. עם זאת, הוא הבטיח להמשיך לפעול לשינוי התקנון.

 

***


רם שפע. להימנע מגרירת התנועה לקרב פנימי (צילום: מעמוד הפייסבוק)

 

ניב ויזל: שחקן חדש

עוד זה הולך וזה בא. רם שפע הולך וניב ויזל, בא לזירה. ויזל (62, נתיב הל"ה) ראש המועצה המסיים של אזור מטה יהודה ומקורב למזכ"ל ניר מאיר, נראה כמי שמחממם מנועים לקראת ההתמודדות על תפקיד המזכ"ל, מול ליאור שמחה (נצר סרני) שמועמדותו צוברת תנופה.

 

בתחילת אוגוסט "הדהים" ויזל (כן, זה הביטוי) את תושבי מטה יהודה בהודיעו כי לא ירוץ לכהונה נוספת, לאחר שהיה ברור כי יעשה כן. כידוע, תפקיד ראש מועצה הוא בור שומן נחשק והשאלה מה גרם לו לפרוש. לתושבי המועצה כתב: "...התלבטתי רבות עם משפחתי, חברים וגם עם תושבים והגעתי להחלטה לסיים את שליחותי הציבורית במועצה.... פעלתי ללא לאות למען מטה יהודה וכעת הזמן לשליחות הציבורית הבאה, בנושא שקרוב לליבי, ולנסות לעשות הכל לאיחוי הקרעים בחברה הישראלית, דבר המדיר שינה מעיני.  (ההדגשה שלי ע.ד). אני מאחל הצלחה לכל המתמודדים על ראשות המועצה וקורא לכם כי תנהלו את מערכת הבחירות נקיה ומכבדת, כפי שנהגתי תמיד".

 

הסמיכות בין ההודעה של ויזל על פרישתו מהמועצה ועל כוונתו לרוץ ל"שליחות הציבורית הבאה", לבין הודעת הפרישה של רם שפע, עוררו מיד את ההערכה כי עשה זאת עם קצת עזרה ובקשה מחברו ניר מאיר. חיזוק להערכה כי הכיוון של ויזל הוא לכיוון תפקיד המזכ"ל בא גם מעיתון מועצת מטה יהודה שדיווח על ההתרחשות הסוערת. שם נכתב כי "ככל הידוע יתמודד ויזל על תפקיד בהנהגת התנועה הקיבוצית והוא יזדקק לתמיכת המגזר השיתופי במטה יהודה".

 

אתר "שוס ניוז" המדווח על הנעשה במטה יהודה ובבית שמש ניסה להסיר את הערפל מסיבת הפרישה המפתיעה של ויזל ורמז על החלשות סיכוייו לשוב ולהיבחר. כך נכתב שם (1.8): "...מהפך! שלושה מאנשי אמונו של ניב ויזל, מי שהיו האנשים הקרובים ביותר לו, התלכדו סביב המועמד לראשות המועצה ג'קי יעקב צבי, וטוענים שחייבים שינוי בהנהגת המועצה! יעל אברמן, לשעבר מנכ״לית המועצה ויד ימינו של ויזל; ערן אוחנה, לשעבר מנהל אגף תיירות וחבר בהנהלה של ויזל;, עדי כהן שחר, לשעבר יו״ר ועד שריגים ומקורבת לניב ויזל"; האם זו הסיבה לפרישתו של ויזל? האם מכיוון שהוא נשאר לבדו במערכה?"

 

כמו רם שפע, גם ויזל בודק את השטח לפני שהוא מכריז (או שלא). חבר שנועץ בו אמר לי שוויזל מדבר עם כל מיני גורמים וקולגות לגבי תמיכתם בו ושניר מאיר לוחץ עליו לרוץ. אם יעשה כן יהיה ויזר החבר השלישי שניר מאיר משגר למערכה נגד ליאור שמחה: הדס דניאלי ילין, רם שפע ועכשיו ניב ויזל.

 

פנינו כמה פעמים לוויזל בבקשת תגובה. מלשכתו במועצה נמסר כי "הוא לא עוסק בזה".  לעתים "לא עוסק" משמעותו "לא שולל". 


ניב ויזל. בודק את השטח. (הצילום מעמוד הפייסבוק)

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

מה זה אומר על ניר מאיר?

עזרא דלומי | 15/8/2023

ספק אם שפע היה מציע את עצמו לתפקיד בלי ההתגייסות של ניר מאיר, שהיה מוכן לשבור את כל הכללים למענו, יותר נכון - כדי להרחיק את ליאור שמחה. אני מקווה שזאת ההתעללות האחרונה של ניר בחיינו הדמוקרטיים

רוחמה

גיורא ברעם | 15/8/2023

אני איני מאמין שיש 26 קיבוצים שתומכים בשינוי פרסונלי. אני למדתי שיש אדם רם שפע שנורמות של מנהל תקין לא תקפות מול רצונו. גם כאשר חוקק חוק חמש שנים הכוונה שבמשך חמש שנים יעשה האדם תפקיד משמעותי בקיבוצו ויהיה במינימום חמש שנים חבר כמו כל החברים האחרים ולא בחופשה מיוחדת. רם הוכיח לי שאינו בנוי להיות איש ציבור לגיטימי שחש את רחשי הלב של ציבור שלם.

תפקיד המזכ'ל זה לא סידור עבודה

זמי בן חורין | 12/8/2023

ניר מאיר לא בתפקיד מש"א ותפקידו לא לסדר עבודה למועמדים. זה מריח לא טוב בעליל. ליאור שמחה מכוון הרבה זמן לתפקיד, זה לא סידור עבודה בשבילו. אני קורא להצביע לליאור. זמי בן חורין געש

ויזל למטה יהודה ליאור המזכ"ל הבא

דרומו | 10/8/2023

ראשית, ברכות לרם שפע שנענה לקריאתי ועצר את הנסיון לשינוי תקנון כחקיקה אישית(מספיק לנו מה שקורה ב כנסת). ליאור שמחה היית, נשארת ותהיה המועמד המועדף עלי(ועל רבים וטובים) למזכ"ל התנועה הקיבוצית. ניב ויזל אתה ראש מועצה טוב,אני מצטרף לקריאת המוני תושבי מטה יהודה: תתמודד לעוד קדנציה. לא מגיע למטה יהודה לחזור לאחור לימים אפלים.

טוב שלא משנים את הכללי

יניב גולן | 10/8/2023

אהבתי את הבחירה של רם שפע ב"שריפת אסמים" - ביטוי מעודן שעשה הקיץ קאמבק מרשים, בתום תרדמת של כמעט אלפיים שנה. ויפה מצדו שהחליט להיות "המבוגר האחראי" - עוד קלישאה חבוטה - דווקא לאחר שגייס 26 קיבוצים. האצילות הזו מצדיקה בהחלט את השימוש ב"ריבוי המלכותי" (הגענו... החלטנו... באפשרותנו...), ומוכיחה שמדובר בהפסד גדול לתנועה.  
אם ניב ויזל אכן מתכוון לרוץ, ראוי שיהיה יותר שקוף בהמשך, כדי שתהיה התמודדות מסודרת, ואם אפשר גם קצת עיסוק בתוכן. 

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב