חסר רכיב

המבצע לסיכול ליאור שמחה | עזרא דלומי

16/07/2023

ארבע שנים מטריל אותנו ניר מאיר במאמציו להכשיל את בחירתו של ליאור שמחה למזכ"ל התנועה ובאיבתו היוקדת אליו. כל האמצעים כשרים. סיפור על חקיקה פרסונלית, גניבת דעת ושינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק  

 

אפתח בגילוי נאות: אני תומך בבחירת ליאור שמחה מנצר סרני לתפקיד מזכ"ל התנועה הבא. למה? כי הוא מתאים, כי עמדותיו ראויות מאוד, כי הוא איש של חברים, כי יש לו רזומה קיבוצי וציבורי עשיר, כי הוא רואה בתפקיד שליחות, לא ג'וב ביניים בדרך אל...; וכן, גם כי הוא מוכן ורוצה לפרוש ממשרה נחשקת ומתגמלת לטובת תפקיד המזכ"ל.  

 

לו התנועה התנהלה בהתאם לכללים ותקנונים, בהגיע השעה, היה ליאור, כמועמד יחיד, נכנס לתפקיד המזכ"ל, "חדש מהניילונים", ומקבל את המפתחות, של בית התנועה. אלא מאי? המזכיר הכללי (כללי?) המסיים, ניר מאיר, לא רוצה בו כיורש. הוא חוסמו בגופו. שלא כמזכירים קודמים ניר מעורב בתהליך הבחירה עד צוואר. מתחבל תחבולות, שם רגליים ומתעלל בהליכים דמוקרטיים. העיקר: רק לא ליאור.  

 

ללכלך על ליאור

ארבע שנים אני עוקב אחרי הסיפור הזה; ארבע שנים. מבחינתי, קו התחלה היה קצת לאחר ההתמודדות בין ליאור (45%) לניר (55%), כאשר ניר מאיר שכר – בכספנו, משלמי המיסים - אבטחה כדי למנוע את כניסתם של נציגי תנועות  הבוגרים למועצת התנועה. למה? כי הם עזרו לליאור. מזכ"ל שוכר מאבטחים נגד חברים! שמעתם על זה?! ואף אחד לא קם. אני מניח שמפחד. בכספנו קנה ניר את כושר ההרתעה. והיה עוד משהו: האיומים של ניר על העיתונאי קרני עם עד, שהרבה לפניי מצא את דרכו אל מחוץ לשבועון התנועה. כיום הוא שותפי להקמה ולעריכה של האתר הקיבוצי העצמאי "בין חברים". כן, גם זה קרה בזמן כהונתו של ניר: קם אתר קיבוצי עצמאי התנדבותי, במימון חברים, שמאפשר חופש ביטוי.

 

נראה שכמעט כל ההחלטות הפרסונליות של ניר מאז ההתמודדות מול ליאור – על אלה שלא, אינני יודע - היו נגועות בשיקול האם זה יחזק או יחליש את ליאור, או מי מתומכיו. תוכלו לקרוא על זה כאן וגם כאן וגם כאן. ואלה רק דוגמיות.

***

כאמור, ההתחלה היתה בבחירות למזכ"ל לפני ארבע שנים. ניר רצה להיבחר לכהונה שניה וחשב "שייקח בהליכה". ליאור שמחה, דמות אלמונית אז, התמודד מולו וזכה ב-45% מן הקולות. ניר הבין שמשמעות זכייתו של מועמד לא מוכר במספר קולות כמעט שווה לשלו, מבטאת אי אמון בו. ניר לקח את זה קשה ומאז הוא נוקם ונוטר. הכל כשר לשם כך. הביטו על ועדות התנועה שקמו מאז, על המינויים, על המכרזים - כולל זה שניר ביטל, כי היו בו חברים קרובים לליאור - אפס ליאור תמצאו שם. ולצד זה מאמצים ילדותיים של ניר ללכלך עליו:

 

"[ליאור] מממן מודעות או כנס ובתמורה העיתון מפרגן לו" (24.9.21), הוא כתב לי לאחר שדיווחתי כי ליאור נבחר לרשימת המשפיעים של מעריב (מדור הדובר התעלם ממנו, בהכירו את רוח המפקד). או: "הפודקסט הזה [שהפיק ליאור], מהווה שימוש לרעה בכספי ציבור", הוא טען בפוסט אלי (20.5.22). כידוע, פודקסט (הסכת), כמו סרטון בטיק-טוק, הוא מוצר חינמי.

 


ליאור שמחה. לוותר על משרה נחשקת לטובת תפקיד המזכ"ל (הצילום: פרטי)

 

ליטול את זכות ההצבעה מהחברים

באפריל 2021, הופתעתי, יחד עם עוד חברים, למשמע כוונתו של ניר מאיר להקים ועדה – רובה ממקורביו – "שתבחן שינוי" בתקנון הבחירות למזכ"ל. הכוונה היתה לשלול מחברי הקיבוצים את זכות ההצבעה שלהם לבחירת המזכ"ל בקלפי ולהעביר את ההכרעה על אופן ההצבעה להנהלות הקיבוצים. היעד היה ברור: ניר תמך במועמדותה של משנתו הדס דניאלי ילין מיגור לתפקיד המזכ"ל וההנהלות הן מגרשם הביתי. הצעד נועד להבטיח את ניצחונה של הדס על ליאור שמחה. המאמץ של ניר למען בחירתה, כלל גם ניסיון להשפיע על הרכב ועדת הבחירות.

 

ההצעה לשינוי התקנון זכתה לרוב בשתי מועצות תנועה, אך בבואה להכרעה גם בקלפיות של קיבוצים, היא נפלה. הפער בין התמיכה הגדולה במועצה להתנגדות להצעה ה בקיבוצים, שיקף את מה שקרה לתנועה בימיו של ניר מאיר: התפצלותה לשני יקומים - יקום של הנהלות ויקום של חברים שהזיקה ביניהם קלושה.

 

בנובמבר 2022 פרשה הדס מתפקידה בתנועה ועברה לניהול זמני של שדולת הנשים בישראל, כמחליפה של המנהלת שיצאה לחופשת לידה. במסיבת הפרידה ממנה, במלון מעלה החמישה, ביקש ניר מפעילי התנועה לדאוג לכך שהיא תיבחר ליורשת שלו, בבוא העת. הדס עצמה הותירה את כוונותיה לגבי ההתמודדות בערפל. עד כה הדס לא הכריזה על מועמדותה ולפי מצב הדברים עתה - כשניר פועל למען גיוס מועמד אחר כנגר ליאור – ספק אם תכריז. רשמית, ליאור נותר כמועמד יחיד, מצב בלתי נסבל מבחינתו של ניר מאיר.

 

חקיקה פרסונלית

החיפושים אחר מועמד נוסף שיענה על תנאי התקנון – חמש שנות חברות בקיבוץ – לא העלו דבר. כנראה התפקיד איבד מיוקרתו. וכשאין מועמד שיענה על דרישות התקנון וכשניר מאיר לא רוצה למסור את התפקיד לליאור, מה נותר לעשות? ניחשתם! להחליף את התקנון. ניר כבר ניסה פעם את התרגיל הזה ונכשל; עכשיו הוא מנסה שוב. מה לא עושים בשביל "רק לא ליאור".

בשביל לשנות תקנון צריך החלטת מועצה ברוב של 75%; בשביל לכנס מועצה צריכה לבוא פניה מקיבוצים למזכירות; אם המזכירות אינה מאשרת, צריכה לבוא בקשה של 10% מן הקיבוצים לכינוס כזה.

***

כוונות רעות מולידות מעשים רעים. "מבית התנועה" נשלח מכתב אחיד לכמה מנהלי קיבוצים – מקורבים לניר מאיר – בבקשה שיפנו בשם קיבוצם למזכירות התנועה כדי שתורה על כינוס מועצה לשינוי התקנון. כמה מנהלים, כולל יושבת הראש של קיבוצי, חתמו על המכתב בלי ליידע את קיבוציהם, גם לא את שותפיהם להנהלה. למישהו כנראה צרם הסיפור והוא הדליף לי את מכתבה של יו"ר קיבוצי. נדהמתי מהמעשה וגם מן התוכן. "בקשה דחופה לבחינה ושינוי נוהל הבחירות בתנועה הקיבוצית" ... להסרת המגבלה של חמש שנות חברות ממי שרוצה להיבחר למזכיר התנועה "כדי לאפשר לבני קיבוצים רבים להתמודד על התפקיד".

 

המעניין הוא שאיש לא חשב לשלוח מכתב בדרישה לשינוי התקנון כאשר הדס דניאלי ילין עוד שקלה להתמודד. ברור שהדבר נעשה נגד ליאור. בשביל זה ניר מאיר מוכן לארגן מועצה ולשנות תקנון. חיש התברר שיש כאן גניבת דעת: אין "בני קיבוצים רבים" שרוצים להתמודד, יש רק חבר אחד: רם שפע מגבעת חיים איחוד.

 

אז זה לא רק שינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק, אלא גם חקיקה פרסונלית. האמירה "בני קיבוצים רבים" נועדה להחליק לחברי המזכירות את הבלוף הזה בגרון. כמה קיבוצים הבינו שחתמו בשמם בלי רשות ובלי סמכות על פנייה למזכירות והם ביטלו את החתימה. לבסוף התברר כי גם חברי המזכירות לא עמדו בריח הרע של התרגיל ובאופן תקדימי הצביעו נגד ניר מאיר.

 

בושה! בושה! בושה!

אבל לא איש כניר מאיר ירפה. מהודעת הדובר בעקבות ישיבת המזכירות עלה ש"תהליך החקיקה" יימשך. אם המזכירות דחתה את הבקשה היא תקבל פניה של 26 קיבוצים כדי שתכשיר את הטריפה. המגוחך עד כאב הוא שניר עצמו שב ואומר  כי אינו מתערב בתהליך בחירת המזכ"ל ושהוא רק "נענה לפניות של קיבוצים".

***

רם שפע הוא חבר בחופשה מיוחדת בגבעת חיים איחוד. יש שם מעמד כזה. כך זה פחות משנתיים. בקיבוץ הוא לא מילא כל תפקיד. הוא "הבא בתור" ברשימת העבודה לכנסת. אם מישהו יפרוש, רם נכנס. אם זה יקרה בהיותו מזכ"ל התנועה, תהיה לו בעיה. או שלא. לאחרונה הוא התכוון  להתמודד על תפקיד מזכ"ל המפלגה, אבל היו"ר מרב מיכאלי דחתה את הבחירות. רם נותר בלי תפקיד.

 

אף כי רם מצהיר באוזני חברים שהוא וניר מאיר צהובים זה לזה, בעניין "רק לא ליאור", הם מצאו שפה משותפת. השילוב בין מזכ"ל נקמן לפוליטיקאי משועמם, ניצח. רם עדיין לא הכריז על מועמדותו, אבל הוא פועל בקיבוצים לגיוס תמיכה לשינוי התקנון. הוא זוכה לעזרה מעוד חברים, גם במטה התנועה.

 

מטרידה מאוד הכסות התמימה של הפניה לקיבוצים שגובלת בהטעיה. לכנס מועצה בשביל דמוקרטיה-דמוקרטיה, שוב צעירים שכמהים לתפקיד, מבלי לרמוז שכותרת הקמפיין הזה היא "רק לא ליאור" וכיוצא מכך חקיקה פרסונלית למען רם שפע. מטרידה העובדה שהמחתימים על הפניה הם אנשים שתמכו בעבר בהפקעת בחירת המזכ"ל מידי חברי הקיבוצים ועכשיו מבקשים דמוקרטיה והכרעת חברים. יש השקפות עולם שנקבעות לפי גחמותיו של ניר מאיר, או לפי החסות שהוא מעניק.

ליאור שמחה איננו מועמד רע, או מסוכן שכדי להודפו צריך לכנס מועצות ולשנות תקנונים. חברים, הפעילו שיקול דעת! בחנו מה מסתתר מאחורי הפניה אליכם. אין בה שום דבר תמים.  

***

בית המקדש לא חרב בגלל שנאת חינם. הדמוקרטיה התנועתית? יתכן שתחרב.

בעמדכם בצמתים ובקוראכם "דמוקרטיה-דמוקרטיה", הציצו לראות מה קורה בבתיכם. גם אצלנו יש אירועים שכל שיש לומר עליהם הוא: בושה! בושה! בושה!.  


 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

התנועה מזיקה לחבריה - כי מזיזים להם את הגבינה

דורון | 21/7/2023

והרי התנועה עצרה כל שינוי או רפורמה שטובות לחברי הקיבוץ:

חלופת האגודה - הפוגעת בזכויות הקניין ומשאירה את החבר עני וחסר רכוש

עצירת רפורמות מיסוי שמקנות זכויות רבות לחברי הקיבוץ ולראשונה גם זכויות עובד מעביד בקיבוץ המתחדש

אי טיפול במיסוי המוניציפלי הכפול, התנועה הייתה צריכה לטפל בנושא שפוגע רבות ברמת  החיים של חברי הקיבוצים ואף באגש"חים שצריכים לממן את אחזקת היישוב במקום שהרווחים יחזרו לאגש"ח לשיפור העסקים ומתן דיבידנדים לחברים. התנועה הייתה צריכה ללחוץ על הרשויות המקומיות להעביר יותר תקציבים ושירותים לוועד המקומי.

התנגדות לרפורמה בחקלאות שנועדה להזניק את החקלאות קדימה ולחזק את היתרון היחסי של חקלאי ישראל, גם בקיבוצים


לא הכל תומכים בליאור

אבנר (קיפי)כרמל מעגן-מ יכאל | 19/7/2023

אי אפשר להתייחס לנאום כזה. באותה רצינות שבה הוא נכתב. ... הוא מנותק מן המציאות הקיבוצית בעשורים האחרונים. ... כמו כן, הוא מבטל לחלוטין את ההישגים העצומים של הצלחת תהליכי השינוי בקיבוצים שעברו אותו. ... החבר שמחה, צריך להחזיר את הנאום הזה. חזרה למחסן, שממנו הוא הוציא אותוׁ(יניב בן חנן /קיבוץ סער ,5/6/23)

עזרא שלום ,

כמוך גם אני נתתי את קולי לליאור שמחה במערכת הבחיורת הקודמת ,ונראה לי שאצביע עבורו גם בהחירות הקרבות והולכות. אך למען

נהיה אתה ואנוכי מציאותיים כדאי לנו להביא בחשבון שישנם בתנ' הקיבוצית שלנו גם חברים שאינם מתלהבים מליאור  -   בעיקר כאלה

שאוהדים מאד את הקיבוץ הדיפרנציאלי והלא-שיוויוני    -   אולי מפני שכמו יניב בן-חנן הנ"ל ישנם גם רבים נוספים שבדברו על 

חיודשה   של מגדלוריות הקיבוץ חותר ליאור להחזיר לחיים את הקיבוץ השיוויני. כל עוד הניר מאיר

דודו פלמה | 17/7/2023

כל עוד הניר מאיר ניתן עוד לקלקל

ממש לא מופתע

זמי בן חורין | 16/7/2023

וזו לא הפעם היחידה שאיני מופתע. את התמימות הקיבוצית איבדתי לחלוטין בשנת 2007, עת קיבוצי קיבוץ געש עמד בפני החלטה על שינוי. אז גיליתי את הגועל נפש שורץ בבית התנועה. הכרתי וניפגשתי עם מזכירי התנועה, הייתי מעורב בניסיון לתת לחברים גישה לייעוץ משפטי, הקמנו את "פורום הקיבוץ" ולמדתי שחבל על הזמן ואת התנועה הקיבוצית צריך לפרק. במילא זה משרד אינטרסים צר שלרוב החברים אין בו עניין רב. הגיע הזמן לסגור את המקום וטוב שעה אחת מוקדם, בלי קשר למועמדות של ליאור שמחה שאני מהמר שיבחר. חבל עליו, בחור מוכשר שיתבזבז בפוליטיקה הקטנה של תנועה שאיבדה כיוון. ליאור שמחה בפוליטיקה יביא הרבה יותר ערך לכלל אזרחי מדינת ישראל מאשר מזכ"ל בתנועה מרוטת נוצות.

שמישהומיעצור את הדורסן

דרומלביץ | 16/7/2023

כמי שמכיר את רצף המעשים המחפירים של ניר מאיר, אני בוש ונכלם שזה מזכיר התנועה שלי. אני פונה למזכירויות הקיבוצים לפעול להדחת האיש מתפקידו ויפה שעה אחת קודם.די לבזיון.

ביצים לו

שלומי | 16/7/2023

ביצים לו לכותב בקצב הדמוקרטי הזה מחר הוא ייעלם,

ליאור שמחה איש ראוי עם יכולת ורצון, נהיה מאחוריו.

עצוב

שמשון ליבמן | 16/7/2023

עזרא ידידי . בהסתמך על דבריך , נותר למי שמביט מבחוץ.... מעורב בקיבוצים, מאמין בנרטיב המתגבש בקיבוץ על גווניו השונים אבל בחייו חיצוני להם....להיות עצוב. אם נכונים הדברים הכתובים בידך, הרי שנראה כמו הקיבוצים נופלים לרקמה העדינה לכאורה של הפוליטיקה הכוחנית והמניפולטיבית הנהוגה בישראל. פשוט עצוב. שהרי התנועה הקיבוצית צריכה להיות דוגמא לרבים, דווקא לעת מאבק על דמותה של החברה הישראלית כולה. אני מקווה בסתר ליבי, שתגלו שהדמוקרטיה תנצח גם בבית הקיבוצי.

ליגאל כהן

עזרא דלומי | 16/7/2023

יגאל, רוב מה שמופיע כאן איננו חדש וכבר פורסם. תוכל לראות זאת בקישורים שצירפתי ולכן לא ביקשתי תגובות. זהו גם מאמר דעה וסוג של סיכום של מה שנעשה בזירה זאת עד כה. הוויכוח התפיסתי בין ניר לליאור לא רלוונטי עכשיו, כי ניר מסיים. אם יעמוד מישהו מול ליאור, צריך יהיה לעמת ביניהם.
 תודה על התגובה 

אין כבר על מה לריב?

יגאל כהן | 16/7/2023

עזרא יקירי, היצגת כאן תמונה קשה ומדכאת (אותי לפחות) הנוגעת לתהליך בחירת מזכ״ל לתנועה, החשובה לכולנו. מצער שלא הבאת בכתבה זו גם את תגובת ״כוכב״ הפרשה, ניר מאיר לגירסתך וגם את תגובתה של מזכירות התנועה. העוינות כפי שהיצגת, בין ניר לליאור, נשענת בכתבה רק על ההיבט הבין אישי. לי חסרים גם נושאי מחלוקת עקרוניים יותר, המגובים בעיקר ע״י אנשים אשר אינם מעורבים בקונפליקט הבין אישי, שהוא העיקר כאן. שני האישים יקרים לליבי, את ניר אני מכיר מקרוב ואת ליאור פחות אך אני נשען על דברים מאד חיוביים שקראתי ושמעתי ממצדדיו. מצער אותי מאד שהתנועה הקיבוצית נגועה גם היא בביצה העכורה, הסובבת את כולנו בשאר החזיתות.

בושה

אירית פילמוס | 16/7/2023

דברים נכונים ומקוממים, אין להסתפק במילה בושה. העברתי לידיעת הנהלת כברי את פרטי הנושא (סעיף במזכירות תקצ+מועצת תקצ), הזכרתי כי אין דיון בהנהלת הקבוץ הקשור למועצת תקצ ללא השתתפות נציגי הקבוץ במועצה. ממליצה כי כל אחד בקיבוצו יוודא התנהלות משתפת.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב