חסר רכיב

מנהיג ללא שררה | דובי הלמן

06/06/2023

אלישע שלם מרמת יוחנן היה מנהיג ללא שררה וללא צורך לכפות את דעותיו הר כגיגית. רק דוגמה אישית, רק אמירה "אחרי"

ב-24 למרץ 2023 הובא למנוחות אלישע שלם, בן וחבר רמת יוחנן והוא בן 89, אנא רשמו תאריך זה לפניכם.

 

חודשים לפני מותו עבד אלישע במטע האבוקדו שלו, כמנהגו שנים ארוכות.

פתיל חייו לא נגדע באחת. אין בכך כדי להקל על תחושת הגעגועים, אלא שיש בכך תמצית סיפור על חיים מלאים שתמו.

 

לספר על אלישע זה כמו להלך על אדמה חרושה שתלמיה נחרשו במשך דורות, ונשמר בה הפסוק מתהילים: "הלוך ילך ובכה נושא משך הזרע, בא יבוא ברנה נושא אלומותיו". וזהו גם הציווי "והגדת לבנך". זהו סיפור של דור שלם אבל היו בו גם יחידים בעלי סגולה. אלישע היה מפקד שפיקודיו האמינו בו ודבקו בו וראו בו את הדוגמה ללכת אחריו בעיניים פקוחות. הוא היה מנהיג ללא שררה וללא צורך לכפות את דעותיו הר כגיגית. רק דוגמה אישית, רק אמירה "אחרי".

 

כמה אפשר להספיק במנת חיים אחת, גם אם היא ניתנת בגודש?

כשהיה בן 16 הגיעה המלחמה עד לגדרות רמת יוחנן. לא ידוע לי האם ומה היה חלקו בקרבות אלה. בן 18 הלך מהשדה והמטע של רמת יוחנן לגיוס בצה"ל. דרך כל שלבי ההכשרה לפיקוד, עבר מתפקיד לתפקיד, השתתף בקרבות רבים, עלה וצמח כמפקד בעל שעור קומה, אמיץ, מוכשר, מוערך.

 

רבים זוכרים את כיבוש החרמון הסורי במלחת יום הכיפורים, אבל מעטים יודעים על חלקו בכל מלחמות ישראל. תמיד מפקד שסומכים על שיקול דעתו, מנהיגותו, אומץ ליבו. לאחר מלחמת יום הכיפורים הוטל על אלישע פיקוד על חטיבת צנחנים הצפונית במילואים. זה היה חריג להטיל על איש מילואים פיקוד על חטיבה.

 

בשובו לפעילות מלאה בבית, בקיבוץ, חזר אלישע אל מה שהיה קרוב לליבו יותר מהכול – מטע האבוקדו. שם המשיך כמעט עד יום מותו לעבד את המטע ולאסוף את יבוליו.

 

למרות כישוריו המנהיגותיים, לא היו לאלישע אף פעם אמביציות פוליטיות. גם בביתו היה לו מעמד מאוד מרכזי, גם שלא מלא תפקיד פורמלי. בשנות השמונים כאשר קיבוצים רבים החליטו על שינוי באורח החיים השיתופי שלהם ובשיחות רבות סביב סוגיה זו, ניתן היה ללמוד ולדעת עד כמה מעמדו ודעותיו של אלישע ממלאים תפקיד חשוב ברמת יוחנן. לך תשאל את אלישע, לך תשוחח עם אלישע, היו תגובות נפוצות.

 

בשנת 1970 פרסם פרופ’ אברהם וכמן מהטכניון תוכנית התיישבות תחת השם "השדרה הכפולה". התוכנית נוצרה בהשראת "תכנית אלון" והציעה לספח למדינת ישראל את הרצועה המזרחית של המדינה על ידי ישובה ביישובים יהודיים. כמה חברים בתנועה הקיבוצית, ואלישע היה אחד מהם, הצטרפה לאברמל'ה וכמן בניסיון לקדם את התכנית תוך הדברות עם המערכת הפוליטית. למרות שמאוחר יותר הוקמה מפלגה תחת השם "הדרך השלישית" לא זכתה התכנית להתקבל. זו הייתה הפעם היחידה עד כמה שידוע לי שאלישע הצטרף למערכה פוליטית.

 

מרחוק, רחוק, אני שומע עכשיו את הדממה בבית הקברות. צר לי שלא הייתי שם עם החברים. ודממה זו קוראת תיגר על הצהלה והקריאות העולים מן הכיכרות. מדברים בשם העם – העם רוצה צדק, רוצה רווחה, רוצה דמוקרטיה, ומי יודע מה באמת רוצה העם. אני שומע צליל דק וחבוי המבקש כי תחזור אלינו מנהיגות. שם ברמת יוחנן נשמע קולה של מנהיגות שכוחה לא תם, כי היא נטועה עמוק בשדות החרושים ויש לנו, יש גם יש, מה להגיד לבנינו.

 

 

אלישע שלם בבית אלפא, בערב שהוקדש לשירי אביו, מתתיהו שלם (צילום: דוד עינב)

 

דובי הלמן הוא חבר קיבוץ יוטבתה. כיהן כמזכ"ל התק"ם בשנים 1996-2000

                                                                           

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב