חסר רכיב

הגיע ליל פסח | דודו פלמה

03/04/2023

אי אפשר לדבר על פסח חג החירות, בלי להזכיר את המה נשתנה הגדול של השנה מכל השנים

 

1. כִּי לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ; עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ לֵאמֹר, פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ בְּאַרְצֶךָ. (דברים טו יא)

 

2. הפסוק הנורא הזה מספר דברים המבטיח לעשירים שלעד יהיה אביון לספק את תאוותם לתת נדבות, הוא אחד האיומים והחשוכים מפסוקי התנ"ך.

מצמרר לחשוב שמישהו יכול להבטיח למישהו אחר שהשיטה החברתית לא תשתנה לעולם ותמיד יהיה פער כלכלי חברתי.

תמיד יהיו מוחלשים בחברה ותמיד יהיו בה בעלי הון לרדות בחלשים.

 

3. קרל מרקס כותב ש"הכסף, ישנה לו התכונה לקנות את הכול, לרכוש כל חפץ, הוא אפוא החפץ, בה"א הידיעה. הוא היצור הכול יכול, הוא המעניק מכוחותיו לבעליו, שאין אונים הוא בלעדיו, הוא ההופך את המכוער ליפה, מעניק רגליים למשותק, נותן חוכמה לאוויל." כאשר אנו מתבוננים על מעושרים כמו דונלד טראמפ אנחנו מבינים היטב למה קרל מרקס התכוון.

 

4. אבל אפשר גם אחרת. אני זוכר איך ישבתי עוד בהיותי ילד נרגש ועוטה לבן, יחד עם כל הציבור סביב שולחנות החג בקיבוץ. קירות חדר האוכל כוסו בציורים שביטאו את השאיפה לחירות במקומות שבהם ישנם על פני כדור הארץ אנשים מדוכאים עד עפר.

לפתע נבקעו השמים מעל לראשנו והמקהלה פצחה ברינת מלאכים: "הגיע ליל פסח / כל העולם כלו אומר הלל / כי בלילה זה אוצרות טללים נפתחים" ואז הסדר של יהודה שרת ירד ועטף את כולנו וכל הקהילה כולה שרה והמריאה בשמי הערב המאפילים למחוזות רחוקים אל ארץ שבילדותי קראתי לה "בצאת ישראל מצרים".

 

5. סדר פסח של ילדותי היה "ארץ לעולם לא" שלי. רק עם משה במקום פיטר פן. והוא חזר אלי בכל שנה. אחד מרגעי השיא של הסדר היה קטע הקריאה "יצאנו לשנות פני העולם" שכתב משה בילינסון, מי שפעם היה רופא, פובליציסט, עיתונאי בעיתון "דבר" והיום הוא בית חולים. בדרך כלל היו ממנים על הקטע בחור צעיר שהיה מגיע אל המיקרופון וקורא בעוז את אחד הקטעים הנהדרים שאי פעם נכתבו כאן בארץ המיוסרת הזאת:

 

6. יצאנו לשנות פני העולם | משה בלינסון

יצאנו לשנות פני העולם, לשים קץ לשעבוד אדם באדם.

מתי נולדנו? בשעה שניצוץ כבוד ראשון הוצת בלב העבד המושפל הראשון נגד משפילו. אנו לא ננמיך את הדגל עד בוא היום, והיה דגלנו לדגל החברה המשוחררת, עד יקום האדם במלוא קומתו, ויתגלה לעין-כל כאור הנצחים הצפון בו, כשדעתו רחבה ולבו טהור וידיו נאמנות וחייו חופש וצדק. אין לא עבד עברי ולא עבד כנעני, לא שחור ולא סיני. וכבודו של כל אדם ראש פינה הוא לחברה הנגאלת. בוא יבוא היום ההוא.

 

7. ואי אפשר לדבר על פסח חג החירות ולא להזכיר את המה נשתנה הגדול של השנה מכל השנים. שהשנה אנחנו חוגגים התעוררות של מחאה גדולה שמתקוממת נגד התוכנית השטנית לפרק את ארץ מדינת מגילת העצמאות ולהקים במקומה אוטוקרטיה לאומנית דתית מבית ספרם של מוסוליני, אורבן ומורבייצקי. הם לא יעברו!


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב