חסר רכיב

בין קיבוצים (7) – מסע בזמן | ליקט קרני עם עד

02/10/2023


 חריגות בתקציב מזון בגבעת ברנר, טיול ענף יוקרתי באילון, אופניים לחבר בכברי, צעירים הם ראש קטן ביגור, יותר חשמל באפיקים והוראות התנועה לשימוש בטלוויזיה

 

אוקטובר 1970, שלוש שנים טרם פרוץ המלחמה ששינתה את פני החברה הישראלית, ובעלוני הקיבוצים מקדישים תשומת לב לזוטות כגון טיול ענף מנקר עיניים, תלונות ומענות של משוחררי צבא טריים, התקנת גז בדירות החברים, טלוויזיות בבתי החברים - כן או לא. 

 

בגבעת ברנר מלינים על כך שהמטבח חרג מהתקציב בסכום של 100 אלף לירות. וכך נכתב בעלון הקיבוץ: "סוף סוף מצאנו על מה לבזבז את הכסף במשק. ישנו ענף החוטא ועובר מדי חודש באלפי לירות את תקציבו. לא, לא, זו אינה הרפת שעברה בשישים אלף לירות את התקציב. גם לא בית הספר שעבר באלפי לירות, אלו סכומים אפסיים שלא כדאי אפילו לדון בהם. בואו ניטפל למטבח שלנו שבו היתה העברה (מצד קופת הקיבוץ-ק.ע) של 100.000 ל"י שעל התקציב שלו החליטה החברה כולה, אבל לאיש כמעט אין אחריות עליו. בשביל להמחיש עד כמה ההעברה במטבח זועקת לשמיים - כל חבר אוכל ליום בסכום של 15 אגורות יותר ממה שהוקצב לו.

 

תחת הכותרת "בצבא עוד היה איכפת להם" מלין חבר בעלון יגור על בנים שבעת שירותם הצבאי חונכו על יוזמה, אכפתיות ולקיחת אחריות, אך מרגע שחרורם ועוד לפני כן באים בתלונות ומענות לקיבוץ ודורשים מאחרים "עשו לנו" , "חנכו אותנו", "מגיע לנו" וכיו"ב. לא יהיה כל ערך לקליטת בנים כל עוד אלו לא יחליפו את נרגנותם, מרירותם ותחושת ריחופם ברצון לעשייה.

 

בעין חרוד איחוד מודאגים מכך שמאז יצא היומן לאור לא נולד ולו תינוק אחד וגם לא נרשמו חברים לנישואין בקיבוץ.

 

ועדת חברה של הקיבוץ המאוחד פרסמה קול קורא לקיבוצים בעקבות הכניסה הצפויה של הטלוויזיה הצבעונית לבתי החברים. "מאחר ומקלט טלוויזיה יימצא בטווח ארוך בכל חדר קיבוצי, דוגמת הרדיו, יש לתכנן את שלבי הביצוע  מבחינה משקית וחברתית במסגרת תוכנית רב שנתית בהתאם לאפשרויות הכלכליות של כל קיבוץ וקיבוץ". בהמשך הדברים פורסמו החלטות לגבי הסדרת מרכזי צפייה במקלטי שחור לבן. עוד צוין במסמך שבקיבוץ אשר אינו יכול לספק את המכשירים למרכזים אלו יש לשלול מחברים הכנסת טלוויזיות באופן פרטי ולבטל המרת כספים מתקציבים לטובת רכישת מקלטים. חרף המגבלות, הותר לחברים חולים לצפות בשידורי הטלוויזיה בחדרם.

 

חודש דצמבר 1970, קיבוץ כברי. האספה החליטה לרכוש אופנים לשירותם של החברים ע"ס 2000 לירות ולקבוע תור לחלוקתם. בדומה למה שעתיד להיות סידור רכב, רק על  שני גלגלים. בימים שלאחר ההחלטה רכש הקיבוץ כמה זוגות ששופצו והחברים נקראו למזכירות כדי לדווש סיבוב לניסיון.

 

באפיקים חנוכה 70. המזכירות אישרה שימוש בתנורי חשמל בדירות לאחר שסודרה רשת חשמל למזגנים. עד אז, רשת החשמל לא היתה יכולה לעצוד בעומס והחימום נעשה בתנורי נפט. הוראות השימוש לחברים: רק תנור אחד לדירה. ענף החשמל אחראי לאחזקת המודלים שנבדקו. התנור החשמלי יחובר לשקע של המזגן ולא יירכשו עוד תנורים על חשבון הקיבוץ.

 

צוות ענף האבוקדו של קיבוץ אילון ערך טיול של עובדיו לאילת לאחר כבונוס עבור הישגיו. בעקבות הטיול עלתה לדיון השאלה האם צריך היה לאשר טיול כזה כפרס לענף ומהי המסגרת הכספית לטיול כזה. מרבית חברי המזכירות היו תמימי דעים שאין להעניק טיול כזה כפרס משום שכל צוותי הענפים מבצעים עבודה חשובה ובכל זאת לא משחק להם המזל לזכות בפרס. המזכירות סייגה התנגדותה בכך שניתן לקיים טיולים מקצועיים או סיורי גיבוש, אך לא ירידה יקרה וראוותנית למלון באילת.  סיכום הדיון: טיול ענף כזה, על ההוצאות הכרוכות בו , צריך היה לקבל אישור מוקדם של מוסדות הקיבוץ . 

 

חורף קריר וגשום לכולנו.

 


חיזוק רשת החשמל באפיקים כילה תנורי הנפט (הצילום מוויקיפדיה) 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

נהדר! :)

רוית | 3/10/2023

עכשיו רק נותר לחורף להגיע...

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב