חסר רכיב

הפטיש של אורי חופי לא ישוב להכות | קרני עם-עד

15/03/2023

אורי חופי מעין שמר, נפח בעל שם עולמי שפיתח פטיש מיוחד שנקרא "פטיש חופי" וגידל דורות של תלמידים, הלך השבוע לעולמו

אורי חופי (88) חבר קיבוץ עין שמר ומי שנחשב לנפח בעל שם בינלאומי, שהעמיד אלפי תלמידים אשר למדו בסדנתו את רזי חישול, פרזול, כיפוף, וריתוך הברזל הלך לעולמו ביום שלישי (14.3) והובא למנוחות בקיבוצו היום (15.3). חופי, בעלה של ניצה בת עין שמר ואב לשתי בנות ובן שהעמידו לו נכדים ונינים, סבל ממחלת הסכרת משך שנים רבות. הוא נולד בחיפה ואחר גיוסו לנח"ל הגיע לקיבוץ מגן . לאחר היכרותו עם ניצה מעין שמר הם עברו להתגורר בקיבוצה.


בתחילת דרכו עבד בפלחה ובמיכון חקלאי ומאוחר יותר ניהל  משך 17 שנה את מפעלי מיניפלסט ומפעל המגנטים של הקיבוץ. באמצע שנות התשעים נסע חופי לכנס נפחים בארצות הברית והתמקצע בתחום נפחות הברזל .בשנת 1978 הקים את סדנת הנפחות והעסיק בה מספר חרשי ברזל מהקיבוץ . כעבור שנה וחצי החל שמו להתפרסם בארץ ובעולם והוא אף הוזמן לעבוד ולהציג באנגליה. במהלך השנים לימד בארצות הברית ובאירופה ואף זכה בפרס מיוחד על עבודתו מקנצלר גרמניה.


הסדנאות של חופי הפכו מוכרות מאוד והוא עצמו נהג לומר שאינו אמן אלא נפח. במסגרת עבודתו רבת השנים בתחום הברזל פיתח שיטות עבודה ייחודיות – כולל כלי עבודה - שנחשבו לייחודיים בתחום. "פטיש חופי" שנקרא על שמו, נמכר ברחבי העולם. בשנת 1992 פתח בקיבוצו בית ספר לנפחות  ולימד במקביל בארצות הברית, יפן וגרמניה.  בשנת 1989 הציג בגלריית הקיבוץ תערוכה בשם 'פיסול יסודי'.


באחד מהראיונות הבודדים שנתן סיפר חופי: "ניתחתי את דרכי העבודה המסורתית ופיתחתי שיטות עבודה חדשות. הנפח מניף את ידו בין 20 ל-30 אלף פעם ביום עבודה. תחשוב מה זה עושה ליד שלו, לאיברי הגוף, הכל בגלל הפטיש. אני פיתחתי פטיש ידידותי לגוף , מאוזן, ששיטת ההחזקה שלו שונה. אני מגדיר עצמי 'פסיכולוג של הפטיש' ומביט על האדם כיצד הוא עובד ומה עבר עליו. אני מחשיב עצמי למורה והקורסים שלי הם פסיכולוגיים באופיים. אני עושה את מה שאני אוהב ולכן אני האיש הכי חופשי בעולם".


כתב עליו אביטל גבע, אמן וחבר מעין שמר: "הסוכר הכריע את איש הברזל היקר, הנדיר, החזק הזה. חופי הקים נפחיה עולמית בשדרת האומנים של הקיבוץ.  הוא ייצר פינה אלוהית ומקום למפגשי אנוש אינסופיים  של אלפי אנשים סביב יצירה וברזל חם ומיליוני מכות פטיש חופי.  הוא הקים את תעשיות עין שמר ואת בית הכנסת. לחבקו ולתת לו ענף של רוזמרין. אוהבים".אורי חופי בסדנה. "האיש הכי חופשי בעולם" (צילום דוד עינב)


אורי חופי. סדנאות לנפחות בעין שמר וברחבי העולם (צילום: דוד עינב)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב