חסר רכיב

על "עץ העיפרון" בלהבות הבשן | אורנה סוסק

30/08/2023

 

בפעם הראשונה שחזיתי בעץ העיפרון נעתקה נשימתי ונשמטה לי הלסת, אבל בפועל ממש, לא כמליצה. השהות לצידו היא עבורי זכות מפעימה

 

למזלי יש לי חברה שגרה בלהבות הבשן. יש לה מפתח לפשפש בגדר המערכת, שממנו אפשר להגיע אל העץ, שנמצא סמוך מאד לקיבוץ אבל לא בתוכו. בקיץ, בשעות הפעילות של בריכת השחייה, היה אפשר בזמנו להגיע אל העץ גם מתוך שטחה. אני מקווה שזה עדיין כך ומקווה גם ששומרי הסף של הברכה מאפשרים זאת. כי עץ כזה מן הראוי שיהיה נגיש לכולם ולא רק למי שבמקרה יש לו קשרים.

 

מדובר בפרט בודד מסוג טקסודיון דו טורי, המכונה ברוש ביצות. עץ שמקורו באמריקה, ושיוצר שם יערות ביצתיים סבוכים ומלאי חיים ויכול לצמוח בקרקע מוצפת בדומה למנגרובים. הוא נחשב מחטני, אבל עליו דווקא מנוצים בדומה לצאלון או לסיגלון, ו"בכותיים", כלומר שמוטים בחן כלפי מטה. הפרט הזה הוא היחיד ששרד מבין כעשרה שתילים שהובאו לקיבוץ ממקווה ישראל, במסגרת הייעור המאסיבי שביצעו שם החלוצים. תמונות "לפני ואחרי" מרשימות ביותר של סביבת הקיבוץ ניתן לראות במוזאון הזעיר שבתוכו. העץ הזה שרד כפי הנראה מפני שהוא צומח בסמיכות רבה לפלג מים זערורי הזורם כל השנה, כך הפעוט שבמקורות המים העניק עצמה אדירה לעץ נפיל.

 

בפעם הראשונה שחזיתי בעץ העיפרון נעתקה נשימתי ונשמטה לי הלסת, אבל בפועל ממש, לא כמליצה. לא ספרתי כמה אנשים נדרשים כדי לחבק את הגזע, אבל נראה לי שלפחות שמונה. כל אחד מבדי העץ הוא לבדו בגודל של עץ ענק, והם פרושים כחנוכייה מוגזמת וסתורה. אין לתאר. הוד קדומים בסגנון "עץ הנשמות" בסרט "אוואטר", רק שזו אשליה, כי העץ אפילו אינו קדום כל כך בקנה מידה של עצים, אפילו לא מאה שנה. זה הפלג שניפח אותו לממדים האלה.

 

השהות לצידם של "אקזמפלרים" – עצי ענק נדירים ומיוחדים, היא עבורי זכות מפעימה. אני מוצאת את עצמי ממהרת להתפלל לשלומם של ליוויתני היבשה השקטים והעדינים האלה, שרק שופעים עלינו חסד ואהבת חינם. לבי נמלא הודיה לחלוצים של להבות הבשן שזיכו אותנו ביפעה הזאת, ובכל היער העשיר שיצרו יש מאין על הגבעות המבוראות והחרבות שמצאו בבואם. לצד כל העיוותים והעוולות שיצרו הציונות והתנועה הקיבוצית, עץ העיפרון הוא מבחינתי תזכורת לצדדים הנאורים שלה, שהיום היו אולי נחשבים לתפיסה סביבתית חדשנית ומתקדמת במיוחד, ואילו אז היו פשוט צו השעה, מלאכת כפיים שיש לעשותה, למען הכלל והעתיד. בקיצור: שתלו עצים.

 

 

"עץ העיפרון". אני מתפללת לשלום ליוויתני היבשה האלה (מאתר להבות הבשן)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב