חסר רכיב

המערכה על החקיקה | קרני עם עד

22/07/2023

בצל המערכה הגדולה נגד החקיקה לביטול עילת הסבירות, מתנהלת בתנועה הקיבוצית מערכה לביטול תנאי הסף הקיימים, הנדרשים מן המתמודד על תפקיד המזכ"ל. דוח מהשטח

 

בשעה שמאות אלפי אזרחים מודאגים יוצאים לרחובות ומוחים (בין השאר) על חקיקה פרסונלית שנועדה להיטיב עם ראש הממשלה ונושאי משרות במגזר הפרלמנטרי והציבורי, מבקשים חברי קיבוצים (מודאגים לא פחות) למנוע את שינוי התקנון של הבחירה למזכ"ל התנועה שנועד למענו של מתמודד (רם שפע) שאינו עומד בתנאי הסף של חמש שנות חברות בקיבוץ, ולפגוע ע"י כך במועמד היחיד עד כה - ליאור שמחה מנצר סרני - שזוכה לתמיכת רבים, אבל נתקל בהתנגדות של המזכ"ל  ניר מאיר וכמה ממקורביו.  

 

המועמד המיועד רם שפע (טרם הכריז רשמית על כוונתו להתמודד- ק.ע.) הוא חבר קיבוץ גבעת חיים איחוד מזה כשנתיים, במעמד של חבר בחופשה מיוחדת. המושכים למענו בחוטים הם מזכ"ל התנועה ופעילים במזכירות התנועה - כמו גם חברי קיבוצים אחדים. לאחר שהיוזמה לקצר את תקופת האכשרה נדחתה על ידי המזכירות הפעילה (ברוב של עשרה מול תשעה מצביעים) פנו מצדדיה לאופציה הבאה: החתמה של 26 קיבוצים (עשרה אחוזים מכלל הקיבוצים) או יותר, בכדי להביא את הסוגייה להכרעת מועצת התנועה על 270 ציריה. במועצה יצטרך השינוי לקבל תמיכה של  75%, דבר הנראה בלתי סביר.

 

מכתב לא חתום שנשלח ליותר ממאה ראשי קיבוצים,  פנה בבקשה לקיים דיון במזכירות הקיבוץ ולקבל החלטה להעביר את השינוי המוצע להכרעת המועצה. כמה מנהלים חתמו עליו מבלי ליידע את חברי מזכירות הקיבוץ, צירי מועצה שמייצגים את קיבוצם לא שותפו בהחלטה, אחרים לא קיימו דיון אלא קיבלו הסכמה טלפונית בתוך זמן קצר, ורבים אחרים "זכו" ללחצים  כבדים משני צידי המתרס.

 

וזו הרשימה החלקית של הקיבוצים שאישרו נכון ליום חמישי (20.7) את הפנייה למועצת התנועה: גבעת חיים איחוד (קיבוצו של רם שפע) בחן, עין החורש, מעברות (נקבע דיון חוזר) שמיר, פלך, כפר גלעדי, גדות, חולתה (עדיין לא ברור) גליל ים, שריד, רגבים, מעלה החמישה (דיון חוזר)  כפר גליקסון, שפיים.

הארבעה שעומדים מאחורי פעילות ההחתמה : עובד בן זאב (שמיר), ורד שפירר  (ארז, שדחה את פנייתו של שפע), ליאור  עידוד (שפיים) שמוליק לשם (גבעת חיים איחוד).

 

בהינתן שרם שפע, הח"כ לשעבר והמשתתף בפאנל של אילה חסון בערוץ כאן 11, הוא האיש שבשלו קמה כל המהומה לאור העובדה שלא מילא את תנאי הסף הנדרשים ממתמודד למשרת המזכ"ל והוא מאותת על הכרזה  אפשרית, פניתי אליו כדי לקבל תגובה על הדברים.

 

רם שפע: "אתה יכול להבין שישנה קבוצה מאוד גדולה שמתקשרת אליי בפרטי ולא אוהבים את שקורה בשבועות האחרונים וגם לא את הבוץ שמושלך עליי וכלפיי . דברים לא ראויים נכתבים בפורומים שונים. לא נצליח בהקלטה אחת לדבר על כל הפרטים, אבל רק אגיד שחלק גדול ממה שאמרת אינו נכון ומדויק. עושים חיבור ביני לבין ניר מאיר וזה מגוחך ממש. יודעים שלא הסתדרנו בשנים האחרונות. ידוע לי שבינו לבין ליאור שמחה שוררת איבה אבל היא לא קשורה אליי. לא באתי להתעמת עם איש, באתי לעשות חיבורים כמו שעשיתי בפוליטיקה ולא לריב באמצעות עצומות".

 

גם קיבוץ יגור - קיבוצה של הדס דניאלי ילין שכיהנה בעבר הלא רחוק כמשנה למזכיר התנועה וקודם לכן כמנכ"לית – דחה את הבקשה של שפע לאחר דיון קצר. היו מי שטענו שהדס עצמה תמכה בהורדת התנאי להצגת מועמדות מחמש שנים לשנתיים לקראת "דיל" אפשרי עם רם שפע, שאם ייבחר למזכ"ל היא תכהן כמזכירת פנים (בדומה לליאור שמחה ורעיה בן אברהם מנען).

 

הדס השיבה לשאלתי בנושא: "אל תדברו בשמי, הגזמתם לגמרי. אתה באמת חושב שאני צריכה את רם? אני ממש מתאפקת לא לומר דברים קשים. תעשה רגע חושבים ותנסה לראות כמה התנהלות שלכם כלפיי נגועה בהטיות מגדריות". בהמשך ציינה הדס שסיימה שמונה חדשים מוצלחים כיו"ר שדולת הנשים וקודם לכן מילאה תפקידים מרכזיים בתנועה הקיבוצית."למה שאני ארצה להיות מזכירת פנים?" הוסיפה ושאלה . "אתה ברצינות חושב שאם אני רוצה לחזור לתנועה אני לא יכולה לעשות את זה לבד? היית אומר אותו דבר על גבר?". האמת שכן.

 

בשלב זה נמשכים מאמצי ההחתמה וגם ההתנגדויות אליהן. המשך יבוא..

 

 

מועצת התנועה הקיבוצית. 26 קיבוצים דרושים לכינוס (התמונה מאתר התנועה)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

הצד הלא מואר של הירחו

גיורא | 1/8/2023

ראינו ברם שפע צעיר מבטיח. רהוט והעתיד של מנהיגות בתנועה הקיבוצית. לא ראינו את האדם  האחר שיש לו תכונות אופי שמעוררות חשש שהאיש אינו מתאים לתפקידים ציבוריים בתנועה הקיבוצית ובטח שאינו יכול להיות מיצגה. גם לא ידענו שרם חבר קיבוץ בהסכם מיוחד שהוא הסכם איך להיות פחות חבר קיבוץ. כל זה לא חשוב. חשוב להגיע לכל קיבוץ כדי ללחום על הדמוקרטיה הקיבוצית. חשוב לעורר את הדיון וההבנה שהבחירות למזכ"ל התנועה הם חשובות. צריך להגיד תודה לרם שעזר להעלות בכל קיבוץ את נושא התנועה הקיבוצית. רבים מהקיבוצים לא דנים בשאלה זאת בגלל שהתנועה אינה מעניינת את חבריה.

רם, נותנים לך סולם

דוד דרומלביץ | 24/7/2023

רם שפע, אני יודע שאתה אדם מוכשר,ראוי ומתאים לתפקידי הובלה. הדרך שדחפו אותך אליה לכופף את התקנון-לא ראויה. תודיע שאתה יורד מזה. עוד נכונו לך תפקידים כולל התמודדות בעתיד בתקצ.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב