חסר רכיב

הפרידו בין הרשות הצבאית והאזרחית | דובי הלמן

19/07/2023

כאשר מנסים לגייס חיילים נוספים להצטרף לסרבנות זה נראה לפחות כמו הכרזת מלחמה על המדינה

 

בעקבות דברים שלי בעיתון הקיבוצי העצמאי "בין חברים", הגיעו אלי הרבה תגובות – תומכות ועוינות. קודם כל שאפו לעיתון ולמייסדיו עזרא וקרני, על קהל הרחב והמגוון של קוראיו וכותביו. יש לנו עכשיו עיתון של חברי הקיבוצים.

 

תוך עיון בתגובות שקיבלתי הבנתי שלסיפור הסרבנות יש משמעויות עליהן לא נתתי את דעתי. אותי העסיקה עד כה בעיקר סוגיית הפגיעה ביכולת של מדינת ישראל להגן על עצמה בפני הטרור וגורמים עוינים חיצוניים אחרים. עכשיו אני מבין שמעל המחאה והסרבנות מתנופף דגל שחור או עננה שחורה להם יש משמעות רבה בהרבה.

 

בלי שניתנה לכך מספיק תשומת לב, נפתח דיון על הפרדה, או אי הפרדה, בין הרשות הצבאית והרשות האזרחית.

יש החושבים וכותבים שאין ולא צריך שתהיה הפרדה בין האזרח לבין האזרח–חייל, וכי יש כאילו אמנה בין המדינה למשרתים בצבא המתירה לחיילים לקחת חלק במחלוקות פוליטיות מאחר והם גם אזרחים.

 

יש אחרים החושבים וכותבים שבמדינת ישראל לא תהיה הפיכה צבאית מאחר והמצב הקיים מאז הקמת צה"ל הוא שיש כבר הפיכה צבאית. לדעתם אין למדינה צבא אלא יש לצבא מדינה.

***

עמדות אלה מובילות למסקנה שגם לחיילים המשרתים בצבא, יש סמכות, כמו לכל האזרחים האחרים, לפרש מהלכים של ממשלה שנבחרה כחוק, כשינוי משטרי המצדיק יציאה למלחמה נגד המדינה הזו. כאשר מנסים לגייס חיילים נוספים להצטרף לסרבנות זה נראה לפחות כמו הכרזת מלחמה על המדינה.

בהנחה שהפיכה צבאית היא דבר חדש, לא קיים, העשוי להביא לכך שכל ההפחדות של המחאה אמנם יתגשמו, פניתי אל הספרות כדי ללמוד משהו על הפיכות צבאיות.

 

התנאים להפיכה צבאית כפי שמלמדת ההיסטוריה של עמים בהם הייתה הפיכה כזו, לא קיימים היום במדינת ישראל. כשם שלא קיימים תנאים הכרחיים להקמת שלטון דיקטטורי. כל מי שיודע את העם היהודי ואת עם ישראל, יודע שלמרות חולשות והסתר פנים, למרות שאמנם היו מסעות איוולת, למרות הניסיון הנאצי לכלות את היהדות והיהודים, למרות האנטישמיות הפושה בכל העולם כולל זה הנאור המטיף לנו, וכאשר בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו, מבחוץ או מבפנים, העם היהודי שורד. כדברי השיר עברנו את פרעה נעבור גם איומים נוספים.

והעם היהודי הזה, אולי לא עם סגולה אבל מחזיק בידיו את מגילת המגילות, ספר הספרים, התנ"ך, מחזיק בידו את מגילת העצמאות בשלמותה למרות שאיננה מושלמת, בעל ניסיון בהקמת מדינה יש מאין, מקיים חיים דמוקרטיים למרות כל ההפחדות, מקיים חיי תרבות אמנות, חינוך, סעד וגם מצליח לעצור ניסיונות לפגוע באזרחיו; העם הזה ממשיך לקיים מערכת משפט משוכללת.

***

על העם הזה לא תשתלט שום דיקטטורה או הפיכה צבאית.

ובכן למה לי לדאוג.

לא אינני דואג. ובכל זאת כאשר אני משוחח עם חברי ומפקדי, אני אומר להם כי עמדת הסרבנות שלהם המבוססת על האמירה שהם מקימים סכר נגד הפיכה משטרית בישראל, היא כמו הנפת דגל שחור של הפיכה צבאית האומרת שמכאן והילך השלטון עובר לידינו.

 

ואינני יכול בלי להוסיף קצת דברים מבודחים.

לטענת המחאה/סרבנות, האומרת שאמנם אין בינתיים משטר דיקטטורי בארצנו, וכי בינתיים אין שינוי משטרי אלא שכל אלה עלולים להגיע, אני נזכר בסיפור שהיו מספרים על בני מהרשק, קצין התרבות וההסברה של הפלמ"ח.

יום אחד הופיע בני באהלי הפלמ"ח, בגדודים בפלוגות והשמיע זעקה גדולה: "חברים, מחר תבוא אלינו ועלינו סופה גדולה, ירעדו אמות הסיפים, הכול יתמוטט".

שאלו אותו: "בני איך אתה יודע?

ענה להם בני עם חיוך על שפתיו: "מה זאת אומרת, אני אביא את כל המהומה הזאת לכאן".

 

מחאת "אחים לנשק". לא תוכל לקום כאן דיקטטורה (הצילום: פייסבוק)                                                                          

 

 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

לדעתי אתה טועה

אילן טסלר | 23/7/2023

דובי הלמן יקר. אני יודע שהקדשת שנים רבות וטובות לצבא ולהגנה על המדינה. עכשיו המצב אחר. מה שמתרחש כאן לנגד עינינו הוא פשוט השתלטות של כנופיית פושעים על המדינה. הליכוד בשלטון כבר עשרות שנים, לכן לא זו הבעיה. עד היום שום ממשלה לא ניסתה להשתלט בכוח על כל הרשויות ולהגיע לשלטון יחיד. אין שום סיבה שאזרח נורמלי תקין יתגייס לצבא ויסכן את חייו למען משטר אפל שכזה. עדיף להתחיל בסרבנות כבר עכשיו כדי לנסות למנוע מצב שבו החוקים יעברו ורק אז "צבא העם" באמת יתפרק

קיבוץ רוחמה

גיורא ברעם | 20/7/2023

הפוך דובי הפוך יש החלטות ממשלה שדגל שחור מתנוסס מעליהם ולכן כל התנגדות וסירוב הופך את המסרבים לחסידי מדינת ישראל. ומאיפה הביטחון שלך שישראל תהיה דמוקרטית? כל הסימנים מראים שישראל תהיה מפגרת חשוכה וקיצונית דתית. השאלה הקשה ביותר מה אומרים לילדים ולנכדים לגבי הציונות.

קול האחריות

אורי הייטנר | 20/7/2023

מזדהה עם כל מילה. דובי, בדבריו, מביא את קול האחריות הלאומית, מול קול שורפי האסמים ושיח זריקת האחריות המופקר.

מה שנעלם מעיני דודו / דובי הלמן

עזרא דלומי | 19/7/2023

דודו ידידי. לדעתי נעלם מעיניך דבר חשוב: אזרחים שמואסים בשלטון רשאים ואולי אף חייבים לנסות לשנות אותו. ספק גדול בעיני אם המחאה/סרבנות היא הדרך הטובה להשגת מטרה זו. חיילים, לעומת זאת, נשבעו אמונים למדינה, ודוק למדינה ולא לממשלה, או לשלטון. חיילים המפרים שבועתם זו מהווים קדימון לפוטש. כל חייל הוא אזרח, אבל לא כל אזרח הוא חייל. צריך להבין את ההבדל בין חיילים ואזרחים בכל מה שקשור לחובות ולזכויות (דובי הלמן).

צדקנות וצדק

שלומי | 19/7/2023

אין עליך דודו תשובות מאלפות ואמתיות

הלמן רואה את המצב בעיניים של ווטרן
השתנו הזמנים ויש להלחם

האור שבקצה המנהרה

דודו פלמה | 19/7/2023

1. אז ככה, בנוסף לכך שמדינת ישראל היא, ברוח מגילת העצמאות, יהודית ודמוקרטית, היא גם מדינה עם צבא. ואנחנו צריכים להחליט אם אנחנו צבא עם מדינה או מדינה עם צבא. ומשום שרוב רובו של הצבא נמצא במילואים. מדובר במאות אלפי אזרחים שחובתם האזרחית קודמת לחובתם הצבאית, כאשר מדינתם משנה את חוקי המשחק באמצע המשחק ומנסה להתחזות להיות משהו אחר. אפל ומושחת.


2. רבים מאיתנו, הלוואי שיהיו יותר רבים, שואלים את עצמם מה היה קורה אילו חיילי הוורמכט היו מאותתים לקנצלר שלהם, את מה שמאותתים אלפי חיילי מילואים לראש ממשלתם הסוחב על גבו שלושה כתבי אישום שבגינם אסור לו להיות חצרן בבית ספר וגם לא שר, אבל מותר לו להיות ראש ממשלה. 

3. ובכן ההיסטוריה מלמדת אותנו שהרבה מאוד אנשים ערכיים שיתפו פעולה במהלך שהסתיים במחנות ריכוז והשמדה. אז כן, לעניות דעתי המאוד לא קובעת, יש לסרב לשתף פעולה עם ממשלה הבנויה ברובה על אנשים שלא שירתו בצבא, וכאלה שהתחמקו משירות מילואים פעיל למען קריירה אישית, וכאלה שהיו אזרחי כבוד בחדרי החקירות של המחלקה היהודית של השב"כ. שזה כנראה לגיטימי לשיטתך. אבל ערכים דמוקרטיים, ערכים של שוויון והגנת המדינה על מיעוטים ומוחלשים זו איננה סיבה מספיק טובה, לשיטתך. 

4. כולנו יודעים שמי שאיננו לומד מטעויות העבר נידון לשוב אליהן. 
אסור אף פעם לשכוח שבסופו של דבר, כל מה שהיטלר עשה היה חוקי. ואילו רוזה פארקס שסירבה לקום ממושב השמור ללבנים באוטובוס בדרום, עברה על החוק. אני מניח ובעיקר מקווה שבליבך אתה מזדהה עם מי שעוברים על החוק למען חברה צודקת ולא נוטה מוכה עיוורון אחר בעל הכוח להשחית. 

5. אנחנו חיים בתקופה לא שגרתית. ותקופות כאלה מטיבן ,תובעות מאנשים להעז ולצאת מאזור הנוחות שלהם ולשלם על כך מחיר. כי בעצם מאז ומעולם את האור שבקצה המנהרה הביאו לנו אנשים שידעו שאין אור בקצה המנהרה שלא הם יהיו אלה שידליקו אותו. ואז באו וירו בהם. אני מקווה שכל עוד רוח באפי יהיה לי האומץ במחנה שמזדהה עם דמויות כמו אברהם לינקולן, מרטין לותר קינג, מהטמה גנדי, יצחק רבין. ולא ויקטור אורבן, דונלד טראמפ והמושחת הפרטי שלנו בנימין נתניהו. עכשיו תבחר.

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב