חסר רכיב

לא שמח ולא מבדח | קרני עם-עד

05/03/2023

הדתה ונדליזם וגזענות: מקבץ שערוריות בחג פורים הקיבוצי בימינו

בבוקר שישי (3.3.23) פורסמה בחשבון הפייסבוק של בית הספר כרמל זבולון תוכנית אירועי פורים שנועדו להיפרס על פני חמישה ימים. על פי התוכנית, אותה הגו תלמידי שכבת י"ב, יום אחד יתמקד ב"דתיים ובדתיות"; יום שני ב"ערסים ופרחות"; שלישי – הוא "יום מוסכניקים", רביעי – "יום גיהינום" וחמישי – "יום פיג'מות". "הולך להיות פורים נדיר" ציינו התלמידים בפוסט.

זמן קצר מרגע הפרסום התקבלו תגובות נזעמות על תכני הפורים השכבתי בכרמל זבולון והפוסט הוסר. אחת המגיבות ציינה כי קרנבל פורים בבית הספר הקיבוצי מתבדח על חשבון אוכלוסיות שלמות ומשמר סטיגמות גזעניות. לדבריה, "מדהים שבמוסד חינוכי במקום ללמד ילדים חשיבה ביקורתית, מקבעים חשיבה מדכאת".

המיני שערורייה ביגור הזכירה לי פורים בית ספרי אודותיו כתבתי בשנת 2013. בבוקר חג הפורים הגיעו כמה תלמידי החטיבה העליונה ב"נופי הבשור" השוכן בקיבוץ מגן, לבית הספר כשהם שיכורים כלוט למרות שקודם לכן, קיימו המחנכים שיחות הכנה בנושא ההתנהגות בחג הפורים. מחנכי הכיתות הבוגרות, שנכחו במקום, ביקשו מאותם נערים לעזוב את בית הספר.

כעבור דקות אחדות חזרו התלמידים למוסד החינוכי כשבידיהם אפרוחים חיים והחלו להשליכם על החוגגים ברחבת הריקודים. בהמשך נתפסה חבורה סוררת נוספת כשבידה שקית שבתוכה ראש חזיר. כתוצאה ממעשי הוונדליזם התבקשו כל התלמידים לעזוב את המקום ולשוב לקיבוציהם, והנהלת בית הספר הגישה תלונה במשטרה על התעללות בבעלי חיים. מנהלת בית הספר דאז, זמירה בן יסף, שלחה מכתב להורי ילדי החטיבה בו הדגישה את חומרת המעשים, אך ציינה כי מדובר בקומץ קטן של נערים. גדי ירקוני, ראש מ.א. אשכול, הוקיע גם הוא את המעשים החריגים.

פורים בכרמל זבולון. תלונות על גזענות (מדף הפייסבוק של ביה

פורים בכרמל זבולון. תלונות על גזענות (מדף הפייסבוק של ביה"ס)חג הפורים הקיבוצי ידע תהפוכות רבות במהלך השנים. מאירוע קיבוצי פנימי שבו הגבילו כניסת אורחים למסיבה, המסיבות ואירועי החג הפכו להמוניות ופתוחות לגורמי חוץ, ביניהם גם לגופים דתיים וחרדים המנחילים בהן ערכי תורה ומצוות. כך למשל, עמותת "אילת השחר" מקיימת קריאות מגילה בעשרות קיבוצים; כך, בשנת 2013 דיווח ארגון חב"ד כי במסגרת המיזם "ופרצת" קיימו עשרות קיבוצים מסיבות פורים וקריאות מגילה כהלכתן. הרב יעקב צבי בן ארי ומנהל הפעילות הרב חביב סיפרו על משפחות רבות שהגיעו לקריאת המגילה "שהאירה את לבבות הקיבוצניקים בשמחת חג הפורים ... מאות חברים קיימו את שמחת פורים ברוח חסידית".

חרף התקופה הקשה, שיהיה לנו חג שמח. מצווה עלינו לשתות עד דלא ידע, כדי לשכוח את מוראות הרפורמה.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

פרופורציות

זאביק | 30/3/2023

אז מישהו/הם כתבו פוסט כזה שהוא מאוד לא נחמד. באמת לא מכובד ולא בסדר.... מזה לעשות כתבה המשמיצה...טיפה הגזמנו

וחצי מהכתבה היא בכלל תזכורת על משהו שהיה בעבר,,מי שיקרא את הכתבה עוד יכול לחשב שאחד ועוד אחד ויש פה מציאות כלשהיא- אז זהו, שלא...
פרופורציות

דפים לוח אלקטרוני

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב